Джерело – starkon.city
0 Яніна Мурдза28 лютого 2024, 13:02
Полтавщина має один із найгірших показників територіальної доступності аптек, де можна безкоштовно отримати препарати за програмою «Доступні ліки».
У листопаді 2023 року Національна служба здоровʼя України зустрілася з місцевою владою Полтавщини. Говорили про способи відстеження ефективності роботи первинної ланки й можливості покращення доступу до програми «Доступні ліки» у віддалених селах.
ЗМІСТ запитав голову НСЗУ Наталію Гусак, як змінилася ситуація з доступом до аптек на Полтавщині через майже 4 місяці після зустрічі з керівниками громад під час брифінгу 28 лютого.
Наталія Гусак говорить, що керівництву громад Полтавщини розповіли про можливість моніторити ситуацію в медичній сфері на своїй території й користуватися даними про роботу медзакладів. Очільниця НСЗУ повідомила про наступні кількісні зміни, які зафіксували по Полтавщині після цієї зустрічі:
- до програми «Доступні ліки» долучилися 18 тисяч нових унікальних пацієнтів з Полтавщини, серед яких люди, які вперше дізналися про програму або отримали діагноз хронічного захворювання;
- за 3 місяці відсоток погашення електронних рецептів по області зріс на майже 2% – це свідчить про те, що пацієнти дійшли до аптек і отримали ліки;
- 90 нових аптечних пунктів на Полтавщині долучилися до програми «Доступні ліки» у 2024 році.
Нагадаємо, що середня відстань від місця, де лікар виписує рецепт на препарати, до аптеки з програмою «Доступні ліки», де їх можна отримати безоплатно, становить понад 7 км. Це один з найгірших показників у країні.
«Доступні ліки» на Полтавщині: проблеми з реалізацією програми
Голова НСЗУ Наталія Гусак у листопаді торік розповідала, що з початку 2023 року жителі Полтавщини погасили 495 тис. е-рецептів із 578 тис. виписаних. Це становить 85,6% від загальної кількості. Показник вищий за середній по країні.
Проте різниця між рівнем погашення рецептів у міській та сільській місцевості є суттєвою:
- у містах погасили 104% виписаних рецептів;
- у селищах міського типу – 102%;
- у селах області – 11%.
Такі показники свідчать про те, що жителі сіл вимушені їхати до більших населених пунктів по ліки або зовсім відмовлятися від них. 3 112,7 тис. електронних рецептів на «Доступні ліки», що виписали у селах, жителі отримали препарати на місцях лише за 12,7 тис. рецептів.
Щоб розширити доступність програми «Доступні ліки» для пацієнтів, необхідна взаємодія Національної служби здоровʼя України з місцевою владою. Потрібно проаналізувати наявну аптечну мережу у співвідношенні з кількістю жителів громад, стимулювати аптеки долучатися до програми та розвʼязати проблем транспортного сполучення тощо.
Нагадаємо, що на початку 2023 року обласний Департамент охорони здоров’я повідомляв, що третина громад Полтавщини не має жодної аптеки, де працює програма «Доступні ліки».