This article also available in English
499
ФОТО: Миколаївська політехніка/Суспільне
Колишнього ректора миколаївського вишу визнали винним у хабарництві — він вимагав гроші за видачу диплома студенту. Під час перевірки також викрили схему ухилення від мобілізації, через що навчальному закладу анулювали ліцензію.
Про це повідомив Антикорупційний вимір з посиланням на вирок суду.
Суддя ухвалив рішення у справі колишнього виконуючого обов’язки ректора Миколаївської політехніки Сергія Ткаченка. Його затримали восени 2024 року за підозрою в отриманні хабаря — він вимагав гроші від студента за отримання диплома, який уже був виготовлений і підписаний. Суд визнав його винним і затвердив угоду про визнання провини.
Про цю справу писав й Інтент. За матеріалами слідства, обвинувачений, який одночасно працював проректором з науково-педагогічної діяльності, у жовтні 2024 року вимагав у студента хабар у розмірі 36 тисяч гривень за видачу диплома за спеціальністю “Автомобільний транспорт”.
Хоча диплом вже був оформлений і студент мав право його отримати, посадовець самовільно забрав документ з деканату, підписав журнал видачі й тим самим заблокував доступ студента до диплома.
Під час особистої зустрічі він кілька разів натякав на необхідність “віддячити”, а пізніше у Telegram прямо повідомив суму хабаря. В той же день він отримав гроші готівкою у приміщенні університету та видав диплом.
Після затримання восени 2024 року ексректор вийшов із СІЗО під заставу у 1 мільйон гривень, яку внесли кілька осіб. 4 липня 2025 року суд призначив йому покарання: штраф у розмірі 68 тисяч гривень і заборону протягом року обіймати керівні посади, пов’язані з організаційною та господарською діяльністю. Окрім цього, Ткаченко добровільно перерахував 100 тисяч гривень на підтримку Збройних сил України. Заставу повернули, а арешт на майно скасували.
Після затримання Ткаченка Міністерство освіти та науки провело позапланову перевірку Миколаївської політехніки й виявило низку порушень, зокрема поновлення студентів на спеціальностях, на які не проводили набір із 2019 року. Через це вишу анулювали ліцензії за 23 напрямками.
За інформацією Дениса Жела, члена ради громадського контролю при Бюро економічної безпеки України, у виші існувала схема зарахування військовозобов’язаних чоловіків на денну форму навчання за хабарі, щоб вони уникали мобілізації.
Ця інформація не стала частиною кримінального провадження проти Ткаченка, але окремо у суді розглядалася справа про відмову у відстрочці від військової служби студенту вишу. У липні 2024 року він оскаржував відмову суду першої інстанції, який аргументував відмову тим, що студент фактично навчався дистанційно і раніше здобував вищу освіту, а дистанційна форма навчання не дає права на відстрочку. Проте апеляційний суд у квітні 2025 року задовольнив його скаргу і надав відстрочку.
У листопаді 2024 року Миколаївський окружний адміністративний суд скасував наказ про анулювання ліцензій. Апеляція залишила це рішення без змін, але справу ще розглядають. Після скандалу навчальний процес у Миколаївській політехніці фактично призупинено, а сам виш опинився під пильною увагою правоохоронців і регуляторів.
Анна Бальчінос
Discussion about this post