Що відбувається з водою та узбережжям Дніпра в Запоріжжі через 5 місяців після підриву Каховської ГЕС
На початку червня російські військові підірвали Каховську ГЕС. Шкода, завдана цим довкіллю, є найбільшим екоцидом з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Руйнування Каховської ГЕС спричинило різке падіння рівня води та кардинальні зміни гідрологічного режиму річки Дніпро.
На щастя, масової загибелі риби в межах Запорізької області не відбувалося. На сьогодні обмілілі території вже активно заростають травою та молодими пагонами дерев, завдяки чому відсутні ризики перетворення цієї місцевості на пустелю.
Хімічний склад води не змінився, але водночас зафіксовано значне перевищення нормативної кількості лактозопозитивних кишкових паличок. Про це повідомили у пресслужбі ЗОВА.
Читайте також: Осушені майже всі нерестовища: які види риб у Запорізькій області опинилися під загрозою
Значні збитки зазнали заказники та заповідні зони Запорізької області. Майже 70% території Національного природного парку «Великий Луг» осушені, сталася загибель донної та водної рослинності, постраждало й багато видів тварин. Окремо постає питання мінного забруднення.
Нагадаємо, що раніше науковці дослідили стан ґрунтів на обмілілому узбережжі Дніпра, і висновки невтішні. Попри поширену думку, найбільший вплив на екосистему мають не ртуть чи важкі метали, а малі колообіги вуглецю, нітрогену, фосфору та кисню, кажуть науковці.
Після осушення в нас є величезна кількість донних відкладень, які формувалися багато років, і тепер змінився їхній кисневий і температурний режим. Ці донні відкладення, сполуки фосфору, вуглецю, сірки, які відкладалися багато років, зі зміною температурно-кисневого режиму почали активно окислюватися та переходити у водорозчинні форми. Тепер усі розчинні сполуки продовжать свою міграцію у нижній каскад і далі в гирло Дніпра і Чорне море.
Наразі у ґрунтах на узбережжі росте солоність та вміст первинно-окисних форм азоту, нітрогену, а саме нітритів. У перші місяці активно виділявся аміак, саме через це запоріжці й відчували наприкінці червня — початку липня неприємний запах у повітрі.
Фото автора