(ФОТО: Вікіпедія)
Органами прокуратури Миколаївщини захищено власність держави – пам’ятки археології.
Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної прокуратури.
В результаті позовів, поданих органами Миколаївської обласної прокуратури, були усунуті перешкоди щодо використання чотирьох місцевих пам’яток археології – курганів епохи пізньої бронзи та раннього заліза, що знаходяться на території Баштанського та Первомайського районів області.
Попри вимоги законодавства, ці археологічні пам’ятки були передані у приватну власність разом із сільськогосподарськими землями.
Згідно з обліковою документацією та даними археологів, кургани є поховальними спорудами, які покривають період з 4 тисячоліття до н.е. до 2 тисячоліття н.е. Вони зв’язані зі стародавньою Грецією, Римською імперією, кочовиками, черняхівською культурою, середньовіччям і до часів Османської імперії. Кургани в області є нашим аналогом єгипетських пірамід, зберігаючи архів історичної пам’яті найдавніших періодів.
(ВІДЕО: Миколаївська обласна прокуратура)
У результаті розкопок, проведених археологами на нашій території, було знайдено велику кількість золотих прикрас, предметів побуту, різноманітного посуду та одягу знатних осіб скіфів та сарматів, зброї та обладунків половецьких воїнів, статуй скіфських вождів, антропоморфних стел та інших артефактів.
Незаконне перебування курганів в приватній власності та безконтрольне їх розорювання під час сільськогосподарських робіт призводить не лише до пошкодження зовнішнього шару пам’яток, але й до втрати можливості дослідження їх вмісту, тобто неоціненної інформації про археологічні культури, які населяли нашу країну протягом тисячоліть.
За виявленням таких випадків, органи обласної прокуратури звернулися до суду з позовами про усунення перешкод державі, яку представляє Миколаївська обласна військова адміністрація, у використанні археологічних пам’яток.
Задоволення цих позовів допомагає збереженню безцінних надбань наших предків як складової історії та національної свідомості українців, особливо в умовах військової агресії Російської Федерації, яка намагається знецінити нашу історичну спадщину. Зараз у судах ще розглядаються три справи зазначеної категорії, а прокурори підготували ще чотири позовні заяви.
Це – не перший випадок привласнення пам’яток археології. Ще на початку квітня минулого року у Миколаївській області Баштанська окружна прокуратура звернулась до суду з позовом про повернення у власність держави кургану, який є археологічним об’єктом культурної спадщини місцевого значення 3 тис. до нашої ери – поховальною спорудою населення Дикого поля.
Анна Бальчінос