В області зареєстрували збільшення кількості захворювань на скарлатину
За інформацією ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», в області відмічається ріст захворюваності на скарлатину. За останній тиждень зареєстровано 44 випадки захворювання. Про це повідомили в теруправлінні Держпродспоживслужби.
Для порівняння, у 2021 і 2022 роках на Полтавщині зареєстрували 56 та відповідно 57 випадків захворювання скарлатиною. Схожий спалах захворювання відбувся наприкінці 2023 року, коли за тиждень скарлатиною захворіло 38 людей.
Що таке скарлатина та які симптоми хвороби
Скарлатина — гостре інфекційне захворювання. Головним і показовим симптомом скарлатини є висип. Він з’являється на 1-2 день хвороби. Найбільше висип проявляється на кінцівках, складках, шиї, боковій поверхні тулуба та животі.
Збудником скарлатини є бета-гемолітичний стрептокок групи А (Streptococcus pyogenes). Джерелом інфекції являється хвора людина чи бактеріоносій. Хвороба передається повітряно — крапельним та контактно-побутовим шляхом. «Вхідними воротами» інфекції є ротоглоткові мигдалики.
Інкубаційний період триває від 1 до 12 днів, частіше 2–7 днів. Інфікована людина є джерелом поширення інфекції протягом 3 тижнів з моменту появи перших ознак захворювання.
Загальні ознаки захворювання:
- підвищення температури тіла до 38 градусів і вище;
- лихоманка;
- слабкість;
- нудота і блювота;
- збільшення мигдаликів з утворенням нальоту і гнійників;
- почервоніння горла (так званий «вогняний зів»);
- язик малинового кольору з набряклими, опуклими сосочками.
Характерною ознакою скарлатини є чистий носогубний трикутник на тлі почервонілих щік (так званий трикутник Філатова).
Профілактика
Загальні заходи профілактики скарлатини передбачають чітке визначення хворих дітей і носіїв інфекції. До ефективної профілактики також належить своєчасна ізоляція хворих дітей та проведення протиепідемічних заходів (в школах, дитячих садках, медичних установах).
Загальні профілактичні заходи:
- харчування, багате на вітаміни;
- провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебувають діти і дорослі;
- дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук з милом;
- загартовування та заняття спортом;
- лікування всіх хронічних захворювань (отитів, синуситів, тонзилітів).
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»