- Фото: платформа DREAM
- 13 березня, 2024 16:20
У Житомирі планують зробити більш екологічним міський полігон твердих побутових відходів. Для цього повинні створити контейнерну установку очищення фільтрату, на що потрібно більше півмільйона гривень.
Про це Суспільному розповів начальник управління житлового господарства Житомирської міської ради Андрій Гуменюк.
Задля реконструкції міського полігону відходів шукатимуть міжнародних інвесторів та донорів.
Результатом життєдіяльності жителів Житомира за рік стає близько 750 тисяч метрів кубічних побутових відходів. Все сміття захоронюється на полігоні, а через природні опади, які проходять через сміття, утворюються токсичні рідкі стоки – фільтрат, який містить азот і важкі метали.
«Площа полігону у Житомирі – 21,5 гектара, балансоутримувачем полігону є КАТП-0628, а використовується він з 1957 року. За весь час існування сміттєвого полігону проблема відходів, і в тому числі фільтрату, дуже гостра. Зараз в Україні відбувається реформа, яка стосується відходів. Новий закон про управління відходами вступив в дію 09.07.2023 року. Так як Україна прямує в ЄС, то все, що стосується відходів, у нас зараз тісно пов’язують з законами Європейського Союзу, імплементуючи їх до себе. Зараз Кабмін допрацьовує постанови і підзаконні акти до цього закону, а у Міндовкілля обговорюють документ по вимогам до полігонів. Одна з цих вимог до полігонів – це те, що має бути вирішення питання фільтрату. Якщо це питання не вирішується, то з 01.01.2030 року такий полігон, як у нас є, просто автоматично закривається і нам нікуди буде дівати сміття. Так, звісно, в Житомирі побудований завод сміттєпереробний, який скоро запрацює на повну потужність, але полігон теж потрібен. Тому зараз на платформі Dream ми опублікували наші наміри зробити цей полігон сучаснішим та екологічнішим», — ділиться Андрій Гуменюк.
Фото: платформа DREAM
Першим етапом стане побудова станції очистки фільтрату, а потім – рекультивація полігону. Наразі розробляється бачення майбутнього проєкту. За планами, для боротьби з фільтратом на полігоні буде застосована система зворотнього осмосу.
За попередніми оцінками Андрія Гуменюка, станція побудови очистки фільтрату та рекультивація полігону обійдеться у більше, ніж півмільярда гривень. Таких коштів у міського бюджету немає.
«Спочатку ми шукатимемо кошти на виконання проектних робіт по об’єкту та державної експертизи. Тільки це обійдеться близько трьох мільйонів гривень. Потім, маючи чітко окреслені роботи і їх вартість, шукатимемо донорів, які допоможуть це все втілити. Якщо по датам, то це дуже довгограючий проєкт. Тільки перша частина, влаштування станції очистки фільтрату, триватиме десь близько двох років. Сам проєкт дуже важливий для нашого міста, у першу чергу з точки зору екології. Хочеться нашим дітям залишити чисте довкілля, річки і ліси», — підкреслює начальник управління житлового господарства.