Розглядаючи західноєвропейські великодні пасхальні листівки можна помітити дивного для нас, українців, персонажа – зайця.
Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки).
Ми маємо зрозуміліші символи, пов’язані зі святом Пасхи та Великоднем: хрест крашанки писанки.
Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?
Слід пам’ятати, що християнство з’явилося в лоні греко-римського язичницького середовища та поширилося серед інших язичницьких народів Європи.
На північному заході – кельти та скандинави, на сході – слов’яни. У кожного з цих етносів на той час було розвинуте своє уявлення про богів та система поклоніння.
Тому, не дивно, що деякі символи вплелися у християнську традицію. І тут немає нічого дивного.
Християнство зародилося в лоні юдаїзму та розвинулось в греко-римському середовищі, увібравши в себе певні традиції або надало нового сенсу.
Нова релігія виживала і розповсюджувалася у ворожому середовищі, тому і користувалися зрозумілими для того світу поняттями та термінами. Отже, нема нічого дивного, що деякі язичницькі символи крізь століття дійшли й до нашого часу.
Традиційно святкування Пасхи припадає на другий тиждень після весняного рівнодення. А в дохристиянський період весняне рівнодення мало особливе значення – адже це означало прихід астрономічної весни, оновлення природи, а тому породило багато традицій та обрядів пов’язаних з цим.
В цей період в древньогерманських племен існував культ богині весни, родючості та плодовитості Еостри (Ēastre).
Бачимо як Ēastre співзвучно з Easter (Пасха). Заєць вважався священною твариною цієї богині.
В 1686 р. опублікована розповідь професора Георга Франка фон Франкенау про кролика, який вмів нести яйця.
З пасхальним зайцем пов’язано багато традицій. Наприклад, діти майстрували зі старих капелюхів гнізда в очікувані знайти в них подарунки від зайця. Такий собі весняний дарувальник подарунків на Пасху за аналогією Санта Клауса на Різдво Христове.
Традиційно пасхальний кролик приносить шоколадні яйця та різні солодощі, також випікається «фріголлі» – зайчик з марципановою начинкою.
Разом з емігрантами ці традиції потрапляють в Північну Америку, де шляхом комерціалізації стають впізнаваними не тільки на території трансатлантичних країн, але і поза їхніми межами.
Як і у випадку з Санта Клаусом ми знову бачимо певне зміщення акцентів у святі з особи Христа на дарувальника подарунків.
На відміну від святкування англомовного світу у нас всі пасхальні традиції христоцентричні – тобто всі традиції та символи пов’язані з особою Ісуса Христа.
У нас випікається паска – обрядовий здобний хліб, і звісно ж писанки та крашанки – яйце, як символ життя.
З погляду консервативного вірянина – українця пасхальний заєць чужий на цьому святі. Тим паче в контексті свята, як згадки воскресіння Ісуса Христа.
Але це складова західноєвропейської культури, яку необхідно поважати навіть, якщо нам не все зрозуміло.