0
Дослідники з Австралії вигадали плівку, яка дозволить людині бачити в темряві майже так само добре, як удень. Окуляри з такою плівкою будуть набагато менш громіздкими та складнішими, ніж нинішні прилади нічного бачення. Це змінить побут, звички та навички людей, вважають дослідники.
Сьогодні прилади нічного бачення перетворять випромінювання в інфрачервоному спектрі (фотони) на видиме зображення за допомогою багатоступінчастої системи. Фотони через лінзи потрапляють на електронну трубку, в якій фотокатод перетворює фотони на електрони. Потім електронна трубка породжує посилений потік електронів, який потрапляє на екран із люмінофором і збуджує свічення – відтворює сцену. Більш складні та чутливі прилади вимагають охолодження, щоб позбавитися фонового шуму. У результаті навіть найрозвиненіші прилади нічного зору виходять громіздкими та важкими.
Дослідники з центра передового досвіду ARC Австралійського національного університету в галузі перетворюючих метаоптичних систем (TMOS) створили найтонше як харчова плівка покриття для лінз окулярів або гарнітур, яка відразу перетворює інфрачервоні фотони на фотони видимого спектра. Досягається цей рахунок використання накачування чи опорного променя, тому наклейкою однієї лише «інфрачервоної» плівки на скла обійтися не можна. Потрібно деякий пристрій у вигляді гарнітури, але в будь-якому випадку воно буде простіше і легше за сучасні прилади нічного бачення.
У новому пристрої інфрачервоні фотони проходять через метаповерхню з резонансними властивостями. Метаповерхня виготовляється з ніобату літію. Разом з променем накачування матеріал метаповерхні підвищує енергію фотонів і переводить їх у видимий спектр, минаючи процес з переведенням фотонів в електрони, посилення та бомбардування екрана з люмінофором. Більш того, запропоноване рішення вільно пропускає видимий діапазон світла, доповнюючи невидимі у звичайному світлі деталі зображення видимими. Картинка виходить більш насиченою деталями, хоча поки вона як і прилади нічного бачення зеленого кольору, до якого око людини найбільш чутливе. У майбутньому нічний зір обіцяє стати кольоровим.
Розроблена вченими метаповерхня є тонкою плівкою і може бути встановлена на звичайні скла в оправу окулярів. Її вага менше одного грама. Про масу необхідного для роботи окулярів додаткового обладнання вчені замовчують. Але навіть якщо зараз воно не здасться компактним, сучасні напівпровідникові лазери здатні бути дуже і дуже маленькими, а отже, нічний зір згодом може стати доступним для звичайних людей у їхньому повсякденному житті, роботі чи дозвіллі.