У Запоріжжі різко знизилася народжуваність
За перше півріччя 2024 року в Україні народилось 87 655 дітей — це на 9% менше, аніж за аналогічний період торік. Водночас зафіксовано 250 972 смертей.
У 1,5 раза скоротилася народжуваність цьогоріч у порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення: 87 655 дітей проти 132 595 у 2021. Про це повідомляє “Опендатабот”.
Читайте також: Доходить до судів – яке місце посіло Запоріжжя в рейтингу боржників за комуналку
З початку року в Запорізькій області народилося 1 576 малюків. Померло 7 486 запоріжців. Тож, на одного новонародженого малюка на Запоріжжі наразі припадає майже 5 померлих запоріжців.
Втім, це не найгірші показники в країні.
Найбільше новонароджених зареєстровано в Києві — 9 695 дитини, на Львівщині — 7 923 та Дніпропетровщині — 6 962. Стабільно мало дітей народжується у прифронтових регіонах: на Херсонщині (221 дитина) та Донеччині (702). На Луганщині за півроку взагалі не було зареєстровано жодного немовляти.
Найменше померлих — на прифронтових Херсонщині (2334) й Донеччині (5753) та у Чернівецькій області (5422). Антирекорд встановили на Дніпропетровщині — 26 374, Харківщині — 17 999 та в Києві — 17 449.
В цілому ж в Україні наразі на одного новонародженого громадянина припадає троє померлих. Це співвідношення є одним з ключових показників демографічної кризи.
Війна – не основна причина
Здавалося б, що основна причина таких показників – війна та пов’язана з нею мобілізація. Проте експерти кажуть, що вона тут зіграла лише опосередковану роль.
Директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін зазначає, що демографічна криза виникла не через війну, хоча війна справді додає проблем.
На його думку, низька народжуваність в Україні спричинена перманентною непередбачуваністю ситуації в країні та неможливістю нормально планувати своє майбутнє, а також економічними причинами – за відсутності державної політики молоді не по кишені заводити дітей.
“Коли пара народжує дітей, в них зростають витрати. А державної політики щодо стимулювання та відшкодування немає. Тож, жінки, які хочуть народжувати, постають перед дилемою: або працювати, почуватися комфортно і жити добре, або втрачати свої доходи і збільшувати свої витрати. А мобілізація ніяким чином з цим питанням не стикається”, — розповів він.
Читайте також: Піднятися в рейтингу – як у Запорізькій міськраді працюють над «прозорістю» міста
Економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ зауважив, що справжні причини падіння народжуваності виходять далеко за межі подій останніх двох років.
“Мають вплив і перманентні економічні кризи, і відсутність позитивного сценарію розвитку, відсутність соціальної державної підтримки народжування дітей. Держава не формує суттєвий соціальний капітал для матерів, які народжують дітей. Відсутня допомога в соціалізації жінок після народження дітей, тобто повернення їх на роботу, немає підтримки з виховання дітей з боку держави. Ну і плюс колосальна міграція з країни, яка до війни була пов’язана з економічними чинниками, а зараз — з воєнними”, – пояснив він.
Кущ додав, що пониження мобілізаційного віку теж вплине на показники народжуваності. Але не прямо і через певний час.
“Пониження призовного віку може просто ще більше посилити еміграцію з країни підлітків, яких матері будуть намагатися вивезти за кордон. В цьому плані певним чином чинник мобілізації може вплинути, та опосередковано”, — зазначив експерт.
Раніше ми писали, що згідно з іншим дослідженням від Міжнародного республіканського інституту Запоріжжя посіло друге місце з кінця за якістю життя.