Президент Федерації біатлону України Іван Крулько в ексклюзивному інтерв’ю XSPORT.ua розповів про свої очікування від нового біатлонного сезону, кадрову ситуацію в команді, пропуск Юлією Джимою та Дмитром Підручним стартового етапу Кубку світу, виступ Олени Білосюк на Кубку IBU, молодих спортсменів, які будуть створювати конкуренцію досвідченим партнерам, а також поділився головними моментами, над якими Федерація під його керівництвом попрацювала за рік і 10 днів, що він перебуває на посаді.
Іване Івановичу, які у вас очікування від нового сезону Кубку світу?
В першу чергу, хочу привітати всіх вболівальників з початком сезону улюбленого для мільйонів виду спорту. Вже в суботу розпочнеться етап у Естерсунді, будемо, звичайно, вболівати за збірну України, але також будемо і насолоджуватись виступом зірок світового біатлону.
Загалом можна бачити тенденцію, що в біатлоні дуже сильно зростає конкуренція, адже з’являється багато молодих та амбітних спортсменів, які показують високі результати. В цьому сезоні будуть також і нововведення, якщо конкретно, то додасться головної болі сервісменам, адже було заборонено використовувати змащувальні матеріали з вмістом фтору, а це значить, що всі мають перейти на нові зразки, це буде перевірятись, і за виявлення порушень спортсмени будуть покарані.
Тобто в цьому сезоні будуть певні речі, до яких потрібно буде звикати, але ми сподіваємось, що наша команда буде виглядати не гірше ніж інші збірні, які є в топі. Тим більше все, що було заплановано стосовно тренувальних зборів, було виконано на 110%. Все, що головні тренери чоловічої та жіночої збірних планували, вони все реалізували.
Можете детальніше розповісти про підготовку команд?
Збірні готувались з травня, всі збори називати немає сенсу, але вони були, як в Україні, так і за кордоном. Наші спортсмени вчасно потрапили на перший сніг – у Фінляндії. Вони здійснили необхідну вкатку. Загалом збори проходили у різних місцях – і Обертіллах, і Обергоф, і Контіолахті. Там де, тренери вважали, що будуть найбільш оптимальні умови для підготовки, там вона і відбувалась.
Чого вболівальникам чекати від збірної України сього сезону?
В нас, особливо в жіночій збірній, відбувається омолодження складу. Тому нам потрібно буде запастись терпінням аби наші молоді спортсмени відчули себе на змаганнях такого високого рівня. Сподіваємось, що жіноча збірна підтягнеться і буде показувати ті результати, до яких звикли наші вболівальники.
Хотів би повідомити, що до збірної України в цьому сезоні повертається Ірина Петренко, яка однозначно посилить склад команд. Ми попрацювали над тим аби вона за цей час поправила здоров’я, і, сподіваюсь, вона буде дуже корисною для того аби посили командну роботу нашої збірної.
Щодо чоловічої команди, то тут в нас ситуація достатньо непогана, хоча у чоловіків загалом конкуренція традиційно набагато вища. В нас, можемо сказати, що ті спортсмені, які виступали в минулому році, в цьому сезоні краще підготувались, прогрес відчутний. Приклад цьому це золота медаль Тараса Лесюка на літньому чемпіонаті світу з біатлону. Це для нас є досягненням, адже ми ще ніколи не завоювали золото на цих змаганнях. Також під час двох контрольних спринтів у Фінляндії, на яких ми в минулі роки програвали конкурентам, цього року в обох гонках ми вибороли перше місце: Денис Насико та Антон Дудченко завоювали золото.
Лідери команди на цей сезон традиційні – Юлія Джима та Дмитро Підручний?
Будемо дивитись, хто є нашими лідерами. Лідери ж визначаються не тим, хто їх призначить, а визначаються на арені. Дмитро, як ви знаєте, переніс травму, в нього була зламана рука, проте він вже повноцінно приступив до тренувань. Перший етап він пропустить, а потім, з огляду на його стан, тренери будуть визначатись, чи він готовий повноцінно виступати. Безперечно, на нього покладаються дуже великі надії.
Щодо Юлії Джими, то вона теж не виступить на першому етапі. Вона вже буде чекати команду у Хохфільцені, і, я сподіваюсь, що вона підтримає реноме номера 1 у нашій збірній. Але я також буду дуже щасливий, якщо в нас буде така конкуренція, що лідеру доведеться попотіти аби довести, що він справді є лідером. Все має вирішуватись за спортивним принципом, в команді не може бути любимчиків. Федерація всіх спортсменів підтримує однаково, всім створені однакові умови для підготовки, тож нехай в конкурентних умовах доводять, хто є кращим.
Юлія сильно перехворіла напередодні сезону?
Так, вона перехворіла. Проте це не була складна хвороба. Це було вірусне захворювання, після якого потрібно було дати час організму аби повноцінно відновитись. Юля могла брати участь у першому етапі, але так як вона знаходилась на тренувальних зборах на висоті, то тренерський штаб вирішив, що краще аби вона не змінювала клімат, щоб вона там і залишилась, і готувалась до наступних етапів.
Олена Білосюк вперше за чотири роки розпочне сезон на Кубку IBU. Можете розповісти про ситуації щодо неї?
Так, Олена буде виступати на Кубку IBU. Вона увесь підготовчий період тренувалась з чоловічою командою В, це був її вибір. Вона буде стартувати на Кубку IBU і передавати свій неймовірний досвід молоді, яка там теж виступатиме. Хочу сказати, що на Кубку IBU окрім Олени Білосюк всі інші це будуть молоді спортсменки, юніори ще. Такі як Олександра Меркушина, сестри Городні, тому, мені здається, досвід Олени буде дуже важливий для них. Але, якщо ми будемо бачити, що Олена по своїм функціональним даним буде показувати кращі результати ніж збірники, які потрапили в команду А, то, звичайно, тренери можуть прийняти рішення і залучати Олену до виступів за основну збірну. Вона ще може принести користь нашій команді.
Проте давайте будемо відвертими, якщо ми робимо ставку на омолодження команди до Олімпіади 2026 року, то ми маємо відповідним чином і діяти. Вперше чергу, максимальний міжнародний досвід мають отримати ті спортсмени, які до 2026 року будуть активно виступати. А якщо ми будемо дивитись на того, хто був колись, навіть якщо це олімпійський чемпіон, ми зміну поколінь ніколи не пройдемо. Це потрібно було робити вже давно, але так вийшло, що доводиться це робити за моєї каденції.
Іване Івановичу, ви вже декілька разів згадували про нашу молодь. Можете сказати, хто ці імена, які вже найближчим часом будуть створювати конкуренцію для досвідчених спортсменів?
Однозначно, в команді А в цьому сезоні буде виступати Христина Дмитренко. Вона показує прогрес, серйозно відноситься до справи. Вона достатньо молода, в свій час вона вигравала юніорський чемпіонат світу, тому на неї є серйозні сподівання, що вона займе своє місце в команді А. Також ми дивимось і на таких біатлоністок, як Юлія Городня та Олександра Меркушина. Це наші юніорки, сподіваюся, що до Олімпіади вони також підтягнуться, по результатам в першу чергу, і зможуть конкурувати за місце в збірній України. Проте над цим потрібно дуже багато працювати.
Якщо говорити про склад команди на перший етап в Естерсунді, то він виглядатиме наступним чином: Ірина Петренко, Христина Дмитренко, Анастасія Меркушина, Анна Кривонос, Дар’я Блашко і Любов Кип’яченкова. За інформацією нашого тренерського штабу, досить добре підтягла свою фізичну форму Дар’я Блашко. В неї, правда, була невеличка застуда, можливо, вона пропустить першу або перші дві гонки в Естерсунді, але вона в команді, і, я сподіваюсь, що ми її на першому етапі побачимо. Також, сподіваюсь, що Анастасія Меркушина, яка в минулому сезоні стала переможницею чемпіонату Європи, буде в тій формі, в першу чергу за стрільбою, на яку ми завжди розраховуємо. Ну і я не можу не покладати надії щодо виступів Анни Кривонос та Любові Кип’яченкової. Любов – хороша спортсменка, з хорошими даними, але її стрільба поки що нестабільна, над цим повинні працювати тренери. Якщо поправити її стрільбу, вона буде дуже конкурентною біатлоністкою.
Що стосується складу команди В, то, як ми вже сказали, в ньому Олена Білосюк, Олена та Юлія Городні, Олександра Меркушина та Ксенія Приходько. Це склад на етапи Кубку IBU. Ксенія, до речі, це теж молода біатлоністка, і досвід на міжнародних стартах повинен бути дуже корисним.
В чоловічій команді А на першому етапі виступатимуть Артем Прима, Антон Дудченко, Богдан Цимбал, Тарас Лесюк, Артем Тищенко та Денис Насико. На етапі в Хохфільцені до них доєднається Дмитро Підручний, і тоді у тренерського штабу буде питання, хто з цих спортсменів продовжить виступи на Кубку IBU, а хто залишиться на Кубку світу.
Віталій Мандзин і Олександра Меркушина
Щодо команди В, яка поїде на перший етап Кубку IBU в Контіолахті, то в ній Віталій Мандзин, Руслан Ткаленко, Роман Боровик, Богдан Борковський, Дмитро Грущак. Ось це наш склад з п’яти біатлоністів, які будуть виступати у Фінляндії. Якщо подивитись на цей склад, то можна побачити, що це молоді спортсмени, які ще можуть виступати по юніорах: це і Мандзин, і Барковський, і Грущак. Але це та зміна, яка повинна підтискати нашу основну команду і прагнути потрапити в команду А.
Рік і 10 днів тому вас було обрано президентом Федерації біатлону України. Які зміни відбулись у Федерації за цей час? Які виклики стоять перед вами зараз?
Ми за цей рік провели серйозну роботу, в першу чергу, щодо реалізації плану, з яким я йшов на свою посаду. Хотів би нагадати, що було багато сумнівів, чи зможе людина, яка ніколи не була біатлоністом, робити якісь конкретні речі в цьому виді спорту. Але я хочу сказати, що моя функція – бути гарним менеджером, і підібрати команду, тренерський склад, в першу чергу, яка буде розвивати наших спортсменів.
За цей рік ми багато чого вже реалізували. Зокрема, ми говорили, що запровадимо програму «Перший тренер», і ми це зробили. Вона стосується тренерів, які завжди були обділені увагою, які просто виховували спортсмена, а коли він потрапляв в збірну, то про тренера всі забували. І от, тепер, якщо документально зафіксовано, що конкретний тренер виховав конкретного спортсмена, цей спортсмен став членом збірної України, як мінімум юнацької, ми, як Федерація біатлону, підписуємо з тренером довічний контракт. Ми виплачуємо спеціалісту одноразову винагороду, а потім за кожен успішний виступ спортсмена, коли він завойовує медалі на міжнародних змаганнях, перший тренер буде отримувати від Федерації суму, яка еквівалента 10% суми призових біатлоніста. Наголошую: ми не забиратимемо ці 10% у спортсмена, ми просто вирахуємо суму в розмірі 10% від призових і виплатимо її тренеру від Федерації біатлону України.
Також я говорив про те, що нам потрібно розвивати масовий біатлон аби було з кого майбутньому формувати збірні. Ми запровадили програму «Урок біатлону». Мало хто вірив, що це можливо, але вона вже почала працювати з загальноосвітніх школах. І в бюджеті Міністерства освіти на наступний рік вже закладені кошти на те аби ми могли провести експеримент і запустити повноцінний урок біатлону в 50 школах в Україні. Також ми домоглись аби Міносвіти своїм наказом затвердило модуль біатлону, аби в школах могли легально проводити біатлон під час уроків фізкультури. Ми відібрали по 10 шкіл в різних областях, тобто ми плануємо провести експеримент в 100 школах. Бюджетних коштів, як я вже сказав, в нас є на 50 шкіл, а інші 50, ми сподіваємось, нам будуть допомагатимуть закривати органи місцевої влади. Таким чином, в наступному році ми плануємо запустити урок біатлону в 100 школах по території України. Модуль затверджений для 7-9 класів.
Ще ми запровадили призові для наших збірників в командах А і В. Ці призові будуть виплачуватись за підсумками сезону, і вони будуть нараховуватись спортсмену за кожне очко, яке він приніс команді в Кубку націй. Поясню вам для розуміння: на кожному етапі в нас виступатимуть щонайменше 5 біатлоністів в кожній гонці. А в залік Кубку націй потрапляють лише три результати. Якщо спортсмен стає четвертим, то не набираєш очок. Таким чином створюється конкуренція серед спортсменів в середині команди аби потрапити в трійку.
Також на Конференції Федерації біатлону України, яка буде приурочена 60-річчю становлення біатлону в Україні, буде представлена нова редакція статуту Федерації. Цей статус відповідатиме законодавству України стосовно того як мають працювати громадські організації та статуту IBU.
Паралельно з цим ми працюємо над покращенням інфраструктури. Але потрібно розуміти, в якому ми стані перебуваємо: в нас в країні війна. Тому коштів на такі проекти майже немає, але ми не зупиняємось, ми готуємось. Ми розробляємо проекти, проектно-кошторисні документації. Ці проекти стосуються Києва, Чернігова та Новояворівська. Як тільки ми зрозуміємо, що можна вже приступати до будівництва, то відразу до нього приступимо.
До речі, в цьому році вперше президент IBU Олле Далін відвідав Україну. І зробив це відразу двічі: спочатку був в Буковелі на чемпіонаті України, а згодом побував в Києві, Київській області, Чернігівській області та на Закарпатті. Це був достатньо предметний візит, ми разом з ним також побували на Закарпатті на фабриці Fischer, що виготовляє більше половини усіх бігових та гірських лиж, що виробляються у світі. Такі візити дають Федерації біатлону України можливість мати дуже тісні особисті контакти з керівництвом IBU, що безперечно впливає на підтримку України в ситуації, коли ми маємо російську агресію проти нашої держави. До речі, Міжнародний союз біатлоністів є єдиною спортивною організацією у світі, яка не просто призупинила участь росіян та білорусів у змаганнях, а і призупинила членство їх національних федерацій в IBU. Їхнє відновлення там можливе тільки після виконання конкретних критеріїв, зокрема завершення війни.
Також ми вперше започаткували співпрацю зі спортивним психологом. В нас підписаний контракт з найкращим спортивним психологом Мариною Мосьпан, який практикує в Україні. Адже ми всі розуміємо, що біатлон – це 50% (або, можливо, і менше) це фізичні кондиції, а решта – психологія. Ми започаткували таку форму роботи, побачимо, які вона дасть результати. Спеціаліст зараз задоволена, які спортсмени дають результат по її лінії.
І, якщо казати про інформаційний напрямок, то на Конференції ми презентуємо сайт Федерації біатлону України, якого до цього часу не було. Також в нас є офіційна сторінка у Facebook та канал в Telegram. Таким чином ми маємо змогу більше комуні кувати з вболівальниками через ті інформаційні ресурси, які в нас є.
Також хотів би подякувати за співпрацю нашим спонсорам. Є в нас і нові партнери, які нас підтримують. Тому все добре, рухаємось вперед. До речі, вже на завершення, хочу сказати, що раніше мене часто запитували, чому українські біатлоністи отримують форму на новий сезон не з першого етапу, а пізніше? А на першому етапі ще виступають в старій. І от ми зайнялись формою на новий сезон в березні, і, таким чином, станом на початок осені всі наші команди були забезпечені формою. Це питання дуже важливе адже це теж психологічний момент, який має позитивно вплинути на спортсменів.
Тобто те, що з адміністративної точки зору потрібно було зробити, ми зробили, тепер все залежить від того, як спортсмени будуть себе показувати безпосередньо на змаганнях.