379 Затримана учасниця агентурної мережі. Фото: Служба безпеки України.
У Херсоні правоохоронці нейтралізували агентурну групу російських спецслужб. У результаті спецоперації в місті затримали трьох учасників ворожого осередку, які діяли окремо один від одного, але «замикалися» на єдиного куратора з Росії.
Про це повідомляє Служба безпеки України.
Куратором виявився росіянин Олександр Костін – окупаційний «перший заступник міністра інформаційної політики» на тимчасово захопленому лівобережжі Херсонщини.
Окрім функцій рупора Кремля, окупаційна установа намагалася виконати завдання ФСБ зі створення агентурних мереж в обласному центрі.
Для цього Костін залучив двох своїх підлеглих з окупаційної «Мінінформполітики», як резидентів (керівників) агентурної мережі.
До її складу вони дистанційно завербували трьох мешканців Херсона. Один з них працював на агресора ще під час окупації міста, а після звільнення громади – «заліг на дно».
За вказівкою резидентів агентурної групи фігуранти розвідували місця базування та переміщення Сил оборони на території обласного центру.
Розвіддані потрібні були росіянам для підготовки ракетно-дронових ударів по локаціях українських захисників.
Серед пріоритетних цілей ворога були вогневі позиції мобільних вогневих груп ППО, а також пункти базування підрозділів Служби безпеки, Національної поліції та прокуратури.
Також російські агенти шпигували за посадовцями обласної військової адміністрації. Отриману інформацію ФСБ планувала використати для залякування представників ОВА через особисті погрози фізичної розправи.
Фігуранти планували залучити максимальну кількість «однодумців» з правобережної частини регіону.
Для цього вони створили Телеграм-канал, який функціонував нібито від імені проросійського підпілля в обласному центрі. Потенційних учасників адміністратори ворожого інтернет-ресурсу закликали «зливати» туди координати Сил оборони та персональну інформацію про українських захисників.
Однак, Служба безпеки зірвала плани ФСБ.
Під час обшуків у затриманих вилучено мобільні телефони та комп’ютерне обладнання із доказами злочинних дій.
Наразі слідчі Служби безпеки оголосили їм (відповідно до вчинених злочинів) про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
- частини 2 статті 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану);
- частини 2 статті 114-2 (несанкціоноване поширення інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану).
Зловмисники перебувають під вартою. Їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна.
Злочинні дії Костіна заочно кваліфіковано за частиною 3 статті 110 Кримінального кодексу України (посягання на територіальну цілісність та недоторканність України), а двом його спільникам-резидентам ФСБ заочно оголосили підозру у державній зраді, вчиненій за попередньою змовою групою осіб.
За це йому загрожує кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років або довічним ув’язненням з конфіскацією майна.
Як встановили журналісти Район.Херсон один з учасників злочинного угрупування є одіозний проросійський активіст Костянтин Шульга.
КОстянтин Шульга
Від самого початку окупації Херсона 2022 року Шульга, не ховаючись і відкрито їздив містом і знімав, що відбувається, брав коментарі, зокрема у міського голови Херсона Ігоря Колихаєва, який нині перебуває у російському полоні. Чи не щодня виходили його огляди окупованого міста. При цьому, його ніхто не зупиняв, хоча росіяни дуже жорстко поводили себе у відношенні до людей з камерами. Вільно знімати, як це робив Шульга, під час окупації було неможливо.
Вільно пересуваючись містом, Шульга демонстрував нібито нормальне життя, знімав російських окупантів — колони техніки, роздачу «гуманітарки». Показував роботу ринків та магазинів, аптек у місті. Приїжджав на місця обстрілів одним із перших і теж безперешкодно знімав відео. Першим він приїхав і на місце вбивства іншого колаборанта — Валерія Кулешова. Щоправда, відео, яке оприлюднив на своїй сторінці, швидко видалив.
Шульга брав участь у проведенні псевдореферендуму у Херсоні, а також від початку окупації, окрім власних відео, поширював також відео від імені телеканалу «ВТВ+»: власники цього каналу мають відповідні підозри. Більшість він видалив, але частина є зокрема в базі «Миротворця».
Після деокупації Херсона Костянтин Шульга викладав вже чужі кадри — фото і відео з міста, з наслідками обстрілів з власними коментарями. Також публікував відео з окупованого лівобережжя та Криму.
Читайте також: Засуджений Сальдо отримав чергову підозру: видав наказ вивезти зерно з окупованого Херсона.