У питання демонтажу імперських пам’ятників у Полтаві, зокрема «орла», Катерина Ямщикова покладається на Мінкульт та Комітет Верховної ради
Тема демонтажу у Полтаві імперських пам’ятників набирає обертів. 17 жовтня у Полтаві відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики. На засіданні нардепи та представники міської й обласної влади обговорили створення кластера російської монументальної пропаганди на території музею Полтавської битви. Це передбачає можливе перенесення пам’ятників Келіну та місця відпочинку Петра I й Монумента Слави на територію музею.
За час коли триває процес деімперіалізації колишній міський голова Полтави мав чітку позицію — Монумент Слави потрібно зберегти. Чинне керівництво Полтави на чолі із Катериною Ямщикової своє ставлення до існування центрального пам’ятника міста публічно не висловлює.
25 жовтня після сесії Полтавської міської ради на запитання журналістів Катерина Ямщикова відповіла:
— Полтавська територіальна громада однозначно має на меті простір українізований, наповнений справжньою історією без ніяких «руських міфів» які оточують пам’ятки й простір. Тому це питання виносилося на комітет. Всі документи, які необхідні від Полтавської територіальної громади сформовані й подані на міністерство. В Полтаву планується ще один приїзд радника міністра і скоріше за все буде ще одне засідання. Питання викладене у різних ракурсах є думки і в громадських організацій, архітекторів, урбаністів. Я впевнена, що рішення яке будо прийнято в територіальний громаді воно буде відповідати тільки проукраїнській позиції.
— Яка ваше особисте ставлення до Монумента Слави? Якщо ми розглядаємо варіанти: демонтаж, залишити пам’ятник, або демонтувати частково — зняти «орла», але залишити колону.
— Це питання потребує додаткових фахівців, експертів, спеціалістів, для того щоби не одна я це коментувала. Не просто так це питання ми обговорювали комплексно, були поїздки в музей і проза музеєм ми це обговорювали. Станом на зараз найголовніша позиція, що Полтавська громада — українське місто із правильною українською історією і це так само повинно транслюватися у просторі.
Керівництво Полтави уникає відповіді на питання, які мають засвідчити чітку позицію щодо суспільно важливого питання. Проте на своїй сторінці у Facebook начальника відділу туризму та культурної спадщини Віталія Павлова запропонував переосмислили Монумент Слави і назвати його «Колона Амвросимова». Це архітектор, який запроектував Круглу площу Полтави і сам пам’ятник. Чи розглядатиме цей варіант Комітет Верховної ради, невдовзі побачимо.
Процедура для демонтажу Монумента Слави є складною та тривалою, адже він є пам’яткою національного значення. Мінкульт має звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією вивести Монумент Слави із реєстру пам’яток національного значення. Наразі такого звернення від Мінкульту до Кабміну не було. Якщо ж Мінкульт подасть таку пропозицію, то Кабінет Міністрів може її розглядати впродовж року. Якщо ж Монумент Слави все-таки демонтують, то на його місці має бути новий пам’ятник, який саме — обиратимуть на конкурсі.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»