У Запорізькій області невтішна статистика пожеж за минулий опалювальний сезон
Впродовж минулого опалювального сезону, з 1 жовтня 2023 року по 31 березня 2024 року, на підконтрольній території Запорізької області виникло 1447 пожеж, в результаті яких загинуло 32 особи, з них 1 дитина, травмовано 13 осіб.
Такі цифри заступник начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС в Запорізькій області Євген Оситнянко навів на брифінгу “Безпечне житло”, який був присвячений ризикам опалювального сезону.
Читайте також: Без опалення і без електрики – корисні поради, як зігрітися вночі
Найпоширенішими причинами виникнення пожеж є:
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації електроустановок, електромереж (аварійні режими роботи) – 147 пожеж, на яких загинуло 12 осіб та травмовано 4;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей – 64 пожежі, загинули 3, травмовані 2 особи;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації побутових газових приладів – 4 пожежі, травми отримала 1 особа;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації теплогенеруючих агрегатів та установок – 1 пожежа;
- необережне поводження з вогнем під час опалюваного сезону — 4 пожежі.
Але найбільше пожеж, як зазначив Євген Оситнянко, виникло через необережність під час куріння — 919! Ця категорія пожеж також лідирує і за кількістю загиблих – 16 осіб (в т.ч. 1 дитина), травми отримали 3.
“В даний період значимими причинами пожеж також є ворожі обстріли, – розповів заступник начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС в Запорізькій області. – Внаслідок обстрілів виникло 213 пожеж, загинула одна людина.
Протягом минулого опалювального сезону вогонь завдав збитків на понад 8 млн гривень.
В холодну пору роки люди для обігріву приміщення використовують не лише електрообігрівачі, пічне обладнання, а й газ.
Начальник відділу нормативно-технічної роботи та контролю за системами протипожежного захисту УЗНС ГУ ДСНС України у Запорізькій області Сергій Шендрик розповів про вимоги до установки та експлуатації індивідуального газобалонного устаткування.
За його словами, відповідно до ДБН В.2.5-20:2018, індивідуальне газобалонне устаткування складається не більше як з двох балонів, які можуть розташовуватися як зовні, так і всередині житлових або громадських будівель до двох поверхів.
“У житлових приміщеннях, на кухнях, допускається встановлення одного балону ємкістю не більше 50 л або двох балонів до 27 л (один із них – резервний). ІГБУ не можна розміщувати в житлових кімнатах, підвалах, на балконах та у приміщеннях без природного освітлення.
Відстань від газового балону до газових печей слід передбачити не менше 0,5 м, до радіатора опалення або печі — одного метра”, – роз’яснив Сергій Шендрик.
Розміщення ІГБУ та газовикористовуючого обладнання не допускається:
- у житлових кімнатах;
- у цокольних та підвальних поверхах (підвалах)
- у приміщеннях, під якими є підвали і погреби і вхід до них здійснюється з цих приміщень;
- на балконах і лоджіях;
- у приміщеннях без природного освітлення;
- у середині будівель гуртожитків;
- у приміщеннях, розташованих аід обідніми і торговими залами підприємств харчування, а також під аудиторіями та навчальними класами, під актовими залами, лікарняними палатами та іншими приміщеннями з масовим перебуванням людей (понад 50).
А у другій частині брифінгу — так би мовити, практичній, Сергій Шендрик розповів про правила користування генераторами.
Зміни до Правил пожежної безпеки України, наголосив фахівець, зобов’язують встановлювати генератори на відкритому повітрі, на рівній, негорючій поверхні. Протипожежна відстань до інших об’єктів визначається залежно від потужності генератора і становить від 1 до 12 м.
Генератори заборонено встановлювати всередині житлових та громадських будівель, на балконах, у підвалах та на шляхах евакуації.
Підключення обладнання має здійснюватися кваліфікованими спеціалістами відповідно до Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), забезпечуючи можливість безпечного дистанційного відключення.
“Ці заходи спрямовані на забезпечення безпеки під час використання газобалонного та генераторного обладнання, що особливо важливо в умовах підвищеного попиту на альтернативні джерела обігріву та живлення”, – підкреслив Сергій Шендрик.
В період опалювального сезону стає актуальним використання електричних обігрівачів та пічного опалення.
Заступник начальника відділу пожежної безпеки ГУ ДСНС України у Запорізькій області Сергій Мельник показав електроприбори, які в ході експлуатації стали причиною пожеж. Це “дуйчики”, подовжувачі, розетки, електрообігрівачі тощо.
Щоб не сталася біда, рятувальники радять дотримуватися наступних рекомендацій.
Для користувачів електрообігрівачів:
- Застосовуйте лише сертифіковані прилади.
- Розміщуйте обігрівачі на відстані від штор та меблів (не менше 0,25 м).
- Уникайте встановлення на легкозаймистих матеріалах і не розташовуйте прилади на шляхах евакуації.
- Перевіряйте прилади на наявність механічних ушкоджень перед увімкненням.
- Обмежуйте доступ маленьких дітей до приладів.
- Не сушіть речі на електрообігрівачах і не залишайте їх увімкненими без нагляду.
Для громадян, які користуються пічним опаленням, особливо важливо виконувати такі заходи:
- Регулярно очищувати системи димовидалення та вентиляції від сажі (не рідше одного разу на три місяці);
- Дотримуватися при встановлені мінімальної безпечної відстані від печі до меблів (не менше 0,7 м);
- Забезпечувати захист підлоги біля топки металевим листом;
- Використовувати протипожежні розділки між піччю та горючими конструкціями;
- Видаляти попіл і шлак, заливаючи їх водою перед винесенням; груба не повинна мати щелин, через які у приміщення може потрапити чадний газ.
Для безпечного використання буржуйок важливо:
- Захищати підлогу негорючими матеріалами від можливого випадіння вуглин.
- Встановлювати димохід не менше ніж на метр вище даху.
- Ізолювати місця проходження димаря через стіни з дерева.
«Дотримання цих правил є запорукою безпеки та захисту від ризиків. Бережіть себе та своїх близьких, дотримуйтесь правил пожежної безпеки», – зазначив Сергій Мельник.
Рятувальники проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу, як запобігти пожежам, пов’язаним з проходженням опалювального сезону, але, зрозуміло, усіх вони охопити не можуть.
Читайте також: Чи підвищаться тарифи на тепло для запоріжців – відповідь міськради
Зважаючи на вкрай невтішну статистику пожеж під час минулого опалювального сезону, співробітники ДСНС закликають громадян неухильно дотримуватися правил користування альтернативними видами обігріву та генераторами. Адже їх ігнорування може коштувати вашого життя і ваших рідних.
Вони також нагадують: безпечна експлуатація обігрівальних та електричних приладів є відповідальністю кожного, особливо в зимовий період.
Раніше ми писали, що у Запоріжжі стартував опалювальний сезон. Першими вранці розпочали працювати котельні у Заводському та Хортицькому районах. Потім розпочалися відповідні роботи у Вознесенівському районі.
Ми також повідомляли, що у Запорізькій області найближчими днями синоптики прогнозують суттєве зниження температури