В Полтавській міськраді на засіданні комісії з питань найменування та перейменування елементів міського середовища й увічнення пам’яті осіб і подій підтримали встановлення меморіальних дощок одинадцятьом полеглим захисникам України.
Дошки пам’яті встановлюватимуть на фасадах навчальних закладів, житлових будинків і будівлі ТЦК та СП в Полтаві. Надалі на засіданнях міськвиконкому розглянуть проєкти рішення щодо встановлення пам’ятних плит. Також в Полтаві встановлять меморіальну дошку загиблим внаслідок ракетного удару російської армії по будівлі Інституту зв’язку 3 вересня. Про це відомо з відеотрансляції засідання комісії.
Дмитро Гуржій
Захисник України Дмитро Гуржій навчався в Полтавській загальноосвітній школі № 30. Батько військового Анатолій Гуржій звернувся до комісії з проханням встановити на фасаді цього навчального закладу меморіальну дошку пам’яті його сина-воїна.
Дмитро Гуржій народився в Полтаві, у 1998 році закінчив ЗОШ № 30. Вищу освіту здобув в Полтавському інституті економіки. У квітні 2022 року Дмитра Гуржія мобілізували до лав Збройних сил України. Полтавець був навідником аеромобільного взводу 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Мав позивний «Дімон». Загинув 42-річний захисник України в районі міста Мар’їнка Покровського району Донецької області. Дмитро Гуржій посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.
Сергій Писаренко
Військовослужбовець Сергій Писаренко був випускником школи № 11 в Полтаві. Його вдова Наталія Писаренко подала звернення щодо встановлення дошки пам’яті про її чоловіка-захисника на фасаді цього навчального закладу.
Після закінчення ЗОШ № 11 Сергій Писаренко навчався у Полтавському технікумі м’ясної промисловості. До повномасштабної війни працював далекобійником. Чоловіка мобілізували влітку 2022 року. Сергій Писаренко був старшим водієм-кулеметником 5-ї окремої штурмової бригади. Мав позивний «Полтава». 51-річний захисник України помер у львівському госпіталі 18 жовтня 2023 року. Воїн проходив лікування через важке поранення, яке отримав 10 березня в бою біля Сіверська на Донеччині. Сергій Писаренко нагороджений медаллю «За військову службу Україні».
Володимир В’язун
Андрій Гонтовий звернувся до комісії щодо встановлення інформаційної дошки пам’яті про його племінника — загиблого на війні захисника України Володимира В’язуна (позивний В’язь»). Дошку встановлять на фасаді житлового будинку на вулиці Європейська, 113А в Полтаві. Плиту пам’яті встановлять зі сторони вулиці перейменованої на честь воїна Володимира В’язуна (раніше вулиця Кагамлика).
Володимир В’язун народився в Полтаві, до 2000 року навчався у школі № 24, потім у Кременчуцькому військовому ліцеї. Працював на Полтавському автоагрегатному заводі. Після початку повномасштабної російсько-української війни Володимир В’язун служив у лавах 49-го окремого стрілецького батальйону «Карпатська Січ» імені Олега Куцина у другому штурмовому взводі сотні «Білі демони». Військовий мав звання головного сержанта. З жовтня 2022-го по жовтень 2023 року брав участь у наступі під Кремінною Луганської області, також в боях біля Тернів, що на Донеччині. Нагороджений почесним знаком Головнокомандувача ЗСУ «Золотий хрест». 29-річний Володимир В’язун загинув 25 січня 2024 року під час ближнього бою з російськими окупантами біля Макіївки Донецької області.
5 листопада 2024 року на фасаді школи № 24 відкрили меморіальну дошку випускнику навчального закладу — Володимиру В’язуну.
Олександр Караман
До комісії звернулася Олена Караман стосовно встановлення меморіальної дошки її чоловіку Олександру Караману на фасаді будівлі Полтавського районного ТЦК та СП, в якому працював загиблий військовий.
Олександр Караман народився в 1973 році в Челябінській області РФ в родині військовослужбовця. У дитинстві переїхав з батьками в Україну та в 1995 році закінчив Харківське танкове командне училище. Служив командиром взводу в одеських військових частинах, був командиром розвідувальної роти та начальником розвідки штабу. У 2002-2005 роках служив старшим помічником начальника 1-го відділення Полтавського військкомату. Проходив службу в органах внутрішніх справ: був начальником відділу по роботі з дітьми. Звільнився зі служби у званні майора. Разом з родиною Олександр Караман жив у Полтаві.
Кадровий військовий добровільно мобілізувався в перший день повномасштабної війни. Служив у 5-му батальйонні тактичної групи 81-ї окремої аеромобільної бригади на посаді командира розвідувального відділення. Мав позивний «Гора». 49-річний військовий загинув 15 серпня 2022-го під час виконання бойового завдання в районі села Богородичне Донецької області. Життя захисника України обірвала куля ворожого снайпера. Про це відомо з платформи пам’яті «Меморіал».
Ігор Щербак
Батько полеглого воїна Едуард Щербак звернувся до комісії з проханням встановити дошку пам’яті про його сина Ігоря Щербака на фасаді багатопрофільного ліцею № 1. Цей навчальний заклад захисник закінчив у 2010 році.
Полтавець Ігор Щербак вищу освіту здобув в Українській академії банківських справ Національного банку України. Одержав кваліфікацію «Магістр з банківської справи». З 2014-го працював у банківській сфері в Полтаві, також займався підприємницькою діяльністю — був співвласником ігрового клубу. 13 березня 2022 року Ігоря Щербака призвали на військову службу по загальній мобілізації. Полтавець служив у 46-й окремій аеромобільній бригаді десантно-штурмових військ ЗСУ. Ігор Щербак був командиром мінометної батареї, брав участь у визволенні Херсона від російських окупантів та в боях за міста Соледар і Бахмут Донецької області. Нагороджений медаллю «За хоробрість в бою».
29-річний захисник України Ігор Щербак загинув 19 лютого 2023 року під час бою біля села Берхівка на Донеччині. Посмертно нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня та нагрудним знаком Полтавської обласної ради «За вірність народу України». Цьогоріч у жовтні на честь воїна в Полтаві перейменували провулок Мясоєдова зі зміною статусу геоніма — вулиця.
Вячеслав Хорольський
Своє звернення надала й Олена Хорольська: жінка прохала на фасаді Полтавського ліцею № 13 встановити меморіальну дошку її сину Вячеславу Хорольському, який загинув торік у січні захищаючи державний суверенітет та територіальну цілісність України.
Полтавець Вячеслав Хорольський народився 7 липня 1991 року, навчався в ліцеї № 13. Був стрільцем-санітаром 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Мав військове звання — старший солдат. 31-річний воїн загинув торік 28 січня під час боїв у районі села Павлівка Волноваського району на Донеччині. Вячеслава Хорольського посмертно нагородили орденом «За мужність» III ступеня.
Олександр Убийсобака
Також до комісії з питань увічнення пам’яті осіб і подій звернулася адміністрація Полтавської спеціальної школи № 40. На фасаді цього навчального закладу встановлять меморіальну дошку Олександру Убийсобаці. Воїн був сиротою, тому звернення щодо плити пам’яті надіслала адміністрація спецшколи.
Олександр Убийсобака жив у Полтаві, навчався у спеціалізованій школі № 40, бо мав проблеми зі зором. Захоплювався різними науками, любив географію. Після закінчення школи переїхав до Макухівки. Добровільно став на захист України в березні 2022 року. Служив на посаді радіотелефоніста-лінійного наглядача відділення управління командира 2 ракетного взводу 1 мінометної батареї 2 механізованого батальйону 110-ї окремої мотопіхотної бригади ім. генерал-хорунжого М. Безручка. Олександр Убийсобака загинув торік 28 травня внаслідок мінометного обстрілу в районі міста Авдіївка Покровського району Донецької області. Воїну було 24 роки. Посмертно нагороджений медаллю «Захиснику Вітчизни».
Андрій Орлов
Полтавка Олена Орлова надала своє звернення стосовно встановлення дошки пам’яті її сину Андрію Орлову на фасаді ліцею № 1, в якому навчався Герой України.
Андрій Орлов народився в Полтаві, навчався у багатопрофільному ліцеї № 1, був випускником психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету. У 2014 році з початку АТО полтавець залишив посаду менеджера у міжнародній компанії й долучився до батальйону «Донбас». Півтора року був стрільцем, пізніше — командиром відділення. Потім став заступником командира снайперського взводу. В зоні АТО військовий служив до 2017 року. З початку повномасштабного російського вторгнення, Андрій Орлов повернувся за кордону в Україну, щоб стати на захист державного суверенітету. Саме Андрій Орлов підняв державний прапор України у місті Снігурівка на Миколаївщині, після його звільнення від російських окупантів. Також полтавцю першому надали звання Героя України за деокупацію Херсона. Військовий був головним сержантом 131-го окремого розвідувального батальйону. Під час виконання бойового завдання отримав поранення на острові Козацький поблизу села Одрадокам’янка Бериславського району Херсонської області. 6 вересня розвідник помер у Бериславській лікарні. Герою України Андрію Орлову було 39 років.
Комісія розглянула звернення про встановлення на фасаді будівлі Полтавської ЗОШ № 11 двох меморіальних дощок воїнам Олександру Овчиннікову та Євгенію Борисову. Звернення надав їх однокласник Дмитро.
Олександр Овчинніков
За інформацією платформи пам’яті «Меморіал», Олександр Овчинніков народився в Полтаві. Закінчив Полтавський фаховий кооперативний коледж. Був активним, займався паверліфтингом і боксом. У 2015 році вступив до лав ЗСУ. Брав участь в АТО/ООС. Мав позивний «Пікчер».Під час повномасштабної війни Олександр Овчинніков захищав Україну у складі 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського ЗСУ. Був командиром відділення, командиром бойової машини взводу спостереження розвідувальної роти. За весь період служби мав багато нагород. У квітні 2022-го Олександра Овчиннікова нагородили орденом «За мужність» III ступеня. Воїн загинув 16 травня 2022 року в бою з окупантами під Бахмутом на Донеччині. Олександру Овчиннікову було 25 років. Посмертно нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
Євгеній Борисов
Євгеній Борисов теж проживав у Полтаві. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну служив на посаді номера обслуги першого зенітного артилерійського взводу 47-ї окремої механізованої бригади. Старший солдат Євгеній Борисов загинув 7 червня 2024 року біля села Сокіл на Донеччині.
Батько полеглого воїна Юрій Задірака звернувся до комісії з проханням встановити дошку пам’яті про його сина Сергія Задіраки. Меморіальну дошку встановлять на фасаді Полтавського ліцею № 14, в якому навчався загиблий захисник України.
Після закінчення ліцею № 14, Сергій Задірака навчавсь в Полтавській аграрній академії. Під час повномасштабної війни полтавець проходив службу на посаді номера обслуги самохідного артилерійського взводу другої самохідної артилерійської батареї 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка. Мав позивний «Історик». Захисник України Сергій Задірака поліг 9 травня 2022 року під час виконання бойових завдань в Харківській області. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.
Командир 179-го об’єднаного навчально-тренувального центру надав своє звернення щодо встановлення меморіальної дошки на честь загиблих з особового складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, внаслідок російського ракетного удару 3 вересня. Дошку пам’яті хочуть встановити на фасаді КПП військового містечка № 20 в Полтаві. Після доопрацювання цього звернення, комісія з питань увічнення пам’яті осіб і подій розгляне його на наступному засіданні.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»