Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.
Як інформує Суспільне, про це повідомляє The New York Times з посиланням на офіційних осіб США, пише Фіртка.
За словами чиновників, зброю, найімовірніше, спершу застосують проти російських і північнокорейських військ для захисту українських військових, які беруть участь в операції у Курській області.
Зазначається, що рішення Байдена є серйозною зміною в політиці США і відбувається за два місяці до вступу на посаду новообраного президента Дональда Трампа, який обіцяв обмежити подальшу підтримку України.
Дозвіл використовувати ракети великої дальності, відомі як армійські тактичні ракетні системи, або ATACMS, став відповіддю на рішення росії залучити війська КНДР для війни проти України, пояснили чиновники.
Посадовці США, з якими поспілкувався NYT, зазначили, що вони не очікують, що дозвіл на застосування ATACMS кардинально змінить хід війни. Утім, за їхніми словами, рішення стане попередженням Пхеньяну, щоб він не надсилав більше своїх військових.
За словами американських посадовців, хоча українці, швидше за все, спочатку застосують ракети проти російських і північнокорейських військ у Курській області, Байден може дозволити їм використовувати цю зброю в інших місцях на території РФ.
Деякі американські посадовці висловили побоювання, що використання Україною далекобійних ракет по території РФ може підштовхнути Путіна до силових дій у відповідь проти США та їхніх партнерів по коаліції. Але інші американські чиновники заявили, що вважають ці побоювання перебільшеними.
Як пише видання, українці могли б використовувати ракети ATACMS для ударів по скупченнях російських і північнокорейських військ, ключових одиницях військової техніки, логістичних вузлах, складах боєприпасів і лініях постачання в глибині території Росії. Це могло б допомогти українцям послабити ефективність російсько-північнокорейського наступу.
NYT зазначає, що, хоча британські та французькі лідери висловили підтримку запиту президента Володимира Зеленського на далекобійні удари по території РФ, вони не поспішали дозволяти українцям почати використовувати свої ракети на російській території, якщо Байден не погодиться дозволити українцям застосовувати ATACMS.
Офіційні особи сказали NYT, що надати дозвіл Байдена частково змусило рішення Росії кинути північнокорейські війська проти ЗСУ.
За їхніми словами, на нього також вплинуло занепокоєння, що російські штурмові сили зможуть перемогти українські війська в Курській області, якщо їм не дозволять захищатися далекобійною зброєю.
Як розповіли джерела, Байден вирішив, що потенційні вигоди — те, що Україна зможе досягти певних важливих цілей, яких вона не змогла б досягти в іншому випадку, а Сполучені Штати зможуть надіслати сигнал Північній Кореї, що вона заплатить значну ціну за своє втручання — переважають ризики ескалації.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю США
У травні четверо офіційних осіб США, які побажали залишитися анонімними, заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.
Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї.
Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.
Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.
П’ятого червня стало відомо, що ЗСУ вже використовували американську зброю для ударів по території Росії, після того, як США дозволили це робити. Українським оборонцям дозволили атакувати, але тільки прикордонну територію Росії біля Харківської області.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!Читайте також:
Білий дім: Байден переконуватиме Трампа продовжити підтримку України
“Нам потрібна достатня кількість зброї, а не підтримка в переговорах”, — Володимир Зеленський
Тимошенко-Трамп, третя світова та Кучма: реакція українців на вибори президента США