Скриншот з відео «Реальна історія»
1 Анастасія Чайковська11 січня 2025, 14:01
Полтавська битва й сучасні памʼятки, що лишаються у місті, стали основою півторагодинної розвідки «Реальної історії».
10 січня відео про Полтавську битву та вплив російських міфів на Полтаву опублікували на каналі «Реальна історія» в YouTube.
Журналіст Акім Галімов досліджував вплив перемоги армії російського царя Петра І під Полтавою на історію України і дійшов висновку:
«Ми дуже мало про це знаємо, але це і є наша українська історія. Якщо ходити музеєм без екскурсовода, то українську історію не відчуєш. Очі бачать геть інше. Петро І на велетенських полотнах, грандіозні батальні сцени. Хоч яку б художню цінність не мали ці картини, прославляють вони нашого ворога і битву, яку ми програли. Скільки б працівники музею не намагалися розвінчувати російські міфи, додавати портрети наших героїв, в око впадають саме імперські смисли».
У відео Акім Галімов спілкується з представником Українського інституту Національної пам’яті на Полтавщині Олегом Пустовгаром про памʼятники. Один з них – Монумент слави. Біля нього міркували про концепцію Третього Риму, яку у Москві прирівнюють до себе. Олег Пустовгар каже, що тріумфальна колона в Полтаві підтверджує російську доктрину, хоч противники знесення памʼятки наголошує на естетичній цінності цієї памʼятки.
Ілюстративне фото Монументу Слави з прапорами Фото ЗМІСТу
Разом з директоркою музею історії Полтавської битви Наталією Білан засновник «Реальної історії» обговорював постать Петра І та зміну експозиції в музеї. Науковиця каже, що усі зміни повʼязані з історією України:
«Ми хочемо перевірити як все було насправді на основі джерел і це відображається в експозиції».
Заповідник, де розповідають якою була Полтавська битва» Фото ЗМІСТу
Натомість Акім Галімов дорікнув музею за те, що біля фасаду встановлений памʼятник російському цареві, який не знесли за три роки повномасштабної війни. Наталія Білан каже, що він має статус памʼятки і є частиною фондів музею, тож складнощі законодавства не дозволяють перенести памʼятник.
Заступниця директора Людмила Шендрик та старший науковий співробітник Сергій Макаренко розповіли про збройний виступ українських козаків на чолі з Іваном Мазепою, про полковників Миргородського, Прилуцького, Лубенського, Чигиринського та Корсунського полків, які разом з Мазепою привели свої війська до Карла ХІІ.
Також дивіться у відео про кошового отамана Костя Гордієнка, який привів на допомогу Мазепі козацькі полки із Січі:
ЗМІСТ писав, що Полтавська битва стала масштабною подією й мала далекосяжні наслідки для Європи. Навіть сьогодні європейці продовжують нею цікавитися. Далекі, але не забуті події на полі баталії й досі потребують детального вивчення, адже насправді загадок лишається більше, аніж відповідей.
Розвінчуємо головні міфи про битву, які створили росіяни, у публікації ЗМІСТу.