У Запорізькій області рівень захворюваності на ГРВІ на 60% нижче порогового
Як повідомив на брифінгу у медіацентрі при ЗОВА заступник генерального директора з дослідження біологічних факторів Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Мащак, з початку епідемічного сезону (з жовтня 2024 року) пороговий рівень захворюваності перевищений не був.
У епідеміологів було побоювання, що з початком очного освітнього процесу, поверненням школярів до оффлайн навчання, рівень захворюваності зросте, але воно поки що не справдилося.
Низький рівень захворюванності на гострі респіраторні вірусні інфекції, за словами Олександра Івановича, обумовлений низьким ступенем соціальних контактів.
Лабораторний контроль за циркуляцією вірусів респіраторної групи фахівці Запорізького ОЦКПХ здійснюють постійно протягом року.
«Підсумки декількох місяців такої роботи показують, що у нас спостерігається циркуляція окремих респіраторних вірусів — зокрема аденовірусів, риновірусів, на минулому тижні виявлені поодинокі випадки грипу та парагрипу. Ця ситуація традиційна для даної пори року”, – зазначив Олександр Мащак.
Заступник генерального директора також торкнувся ситуації з метапневмовірусом, інформація про який на минулому тижні викликала гучний суспільний резонанс.
Олександр Мащак повідомив, що у цьому році випадків метапневмовіруса у Запорізькій області не зареєстровано.
Але наш регіон він усе ж таки “навідував” – метапневмовірусна інфекція була підтверджена в одному випадку у минулому епідеміологічному сезоні 2023/2024 років.
Читайте також: Сама приїде до людей – у Запорізькій області працюють три “аптеки на колесах”
Запорізькі епідеміологи підкреслюють: метапневмовірус – це традиційний вірус, який циркулює в усіх областях України протягом кожного епідсезону.
Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватись протягом життя.
Симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, температура. У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше, й дуже рідко викликає ускладнення.
“Метапневмовірус – це не якийсь новий вірус чи особливий збудник. Він є “молодшим братом” вірусу RSV, який постійно циркулює, в тому числі у нашому регіоні. Це окремий вид вірусу, який вражає верхні і нижні дихальні шляхи, але який ніколи не призводить до пандемії.
Звичайно, він має певну небезпеку для маленьких дітей, людей похилого віку та людей з ослабленою імунною системою. Але вся група інфекційних захворювань, включаючи грип, небезпечна для цих категорій. Тому вважати, що це новий збудник, який може докорінно змінити наше життя, не можемо”, – підкреслив фахівець.
Олександр Мащак наголосив, що реальна небезпека — сезонне збільшення захворюванності на грип. Тому нам усім необхідно дотримуватися рекомендацій медиків.
Читайте також: У Запоріжжі під землею збудують фабрику -кухню
Посадовець також нагадав, що під час пандемії COVID-19 багато людей померло через пізнє звертання до лікаря.
«Щойно помітите у себе симптоми ГРВІ, зверніться до сімейного лікаря або до лікаря у найближчому закладі охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу. Не варто займатися самолікуванням», – радить Олександр Мащак.
Візьміть до уваги
Щоб не захворіти на ГРВІ:
- уникайте контактів із хворими людьми;
- уникайте великих скупчень людей, особливо у період підйому захворюваності;
- дотримуйтесь фізичної дистанції;
- дотримуйтесь етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя);
- дотримуйтесь гігієнічних вимог при догляді за хворим, не забувайте провітрювати приміщення;
- регулярно мийте руки з милом;
- загальна рекомендація – слідкуйте за своїм здоровʼям, своєчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо (за призначенням лікаря), в багатьох є його недостатність або дефіцит, а він, у т.ч. є гормоном імунної системи.
Раніше ми писали, що запорізька лікарня отримала суттєву допомогу від шведського фонду.