Здоров’я жінки — це не тільки її впевненість у собі, а й ресурс, який впливає на якість життя, працездатність та емоційний стан.
Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань.
Про обстеження, ознаки гінекологічних захворювань, сексуальне здоров’я, вагітність та менструацію, журналістка Фіртки поспілкувалася з акушер-гінекологинею, онкогінекологинею Оленою Бартловською.
Професія акушера-гінеколога асоціюється із позитивними емоціями. Зокрема, народженням дитини. Втім, що найважче у вашій професії?
Якщо ти цією професією не живеш, то, мабуть, не потрібно нею займатися. Тобто, ти або весь у цьому, або краще тобі знайти “свою” роботу.
Тому що насправді у цій галузі робота займає 70-80% від усього мого часу. У мене є гінекологічні та акушерські пацієнти, я з ними проживаю більшу частину свого життя.
Тут немає такого, що ти прийшов додому — і твоя робота умовно до завтра закінчилась.
Це постійно потрібно бути на зв’язку. Особливо з вагітними, тому що клініка закривається о 7-й вечора й у випадку, якщо щось стається, то телефонують, звичайно, тобі.
Ти маєш велику відповідальність за здоров’я мами, дитинки, стаціонарних хворих. І ось ця відповідальність супроводжує тебе повсюди, де б ти не була.
Які обстеження та аналізи повинна регулярно проходити кожна жінка для збереження здоров’я?
Рекомендуємо кожній пацієнтці проходити гінекологічний огляд раз на рік з мазками з ПАП-тестом, з мазком мікроскопії, обов’язково УЗД органів малого таза, а також рекомендуємо УЗД щитоподібної залози та УЗД молочних залоз.
А вже в випадку виявлення певної патології, додатково рекомендуємо відвідувати ендокринолога, мамолога щорічно.
У цілому щорічний профілактичний огляд у гінеколога — базова рекомендація для кожної жінки. Під час такого візиту лікар-гінеколог:
- оцінює стан шийки матки та органів малого таза;
- проводить огляд для виявлення змін чи патологій;
- консультує щодо репродуктивного здоров’я, методів контрацепції, планування вагітності чи менопаузи.
Профілактичний огляд займає 30 хвилин вашого часу. Погодьтеся, це зовсім небагато, якщо врахувати потенційні переваги для вашого здоров’я.
Адже такі обстеження дозволяють виявити більшість жіночих захворювань, які часто розвиваються безсимптомно, зокрема міоми, ендометріоз або запальні процеси.
Чому важливо проходити ПАП-тест?
ПАП-тест — це скринінг на рак шийки матки. Його головна мета — раннє виявлення патологічних змін у клітинах шийки матки, які можуть свідчити про передракові стани або ранній рак шийки матки.
Цей тест рекомендований ВООЗ для жінок віком від 21 до 65 років. Відповідно до рекомендацій, його треба проводити кожні 1–3 роки залежно від віку та стану здоров’я.
Цікаво, що регулярний ПАП-тест знижує ризик розвитку раку шийки матки на 80%. Це одна з найефективніших профілактичних процедур.
А щодо УЗД?
Безперечно, ультразвукова діагностика органів малого таза є важливою. Ультразвукове дослідження допомагає виявити міоми, кісти, запальні процеси або ендометріоз.
Я рекомендую проводити УЗД хоча б раз на рік, навіть за відсутності скарг.
УЗД варто робити в перші дні після закінчення менструації, тоді результати будуть найбільш точними.
Війна та постійний стрес, безумовно, вплинула на жіноче здоров’я. З вашого досвіду, з якими порушеннями здоров’я стикнулися жінки внаслідок цього?
Війна та стрес стали постійними супутниками життя багатьох з нас, і, на жаль, вони залишають відбиток не лише на нашому емоційному стані, а й на здоров’ї.
Наше життя схоже на маятник: війна, стрес, повсякденні турботи коливають його, змушуючи втрачати рівновагу.
Як гінекологиня, я бачу ці наслідки щодня. Це порушення циклу, хронічна втома, емоційне виснаження. Але попри виклики, ми можемо і повинні дбати про себе. Турбота про своє здоров’я зараз важлива, як ніколи раніше.
Серед тих пацієнтів, яких я спостерігаю багато років, які були практично здорові гінекологічно, на фоні війни і стресу у них розвинулися гіперпроліферативні захворювання.
Тобто це захворювання, які супроводжуються надмірним ростом різних тканин, надмірним ростом слизової оболонки матки. Це поліпи ендометрію, гіперплазії ендометрію, які за собою ведуть маткові кровотечі. Це міоми матки, так звані вузлові утворення в матці, які порушують функцію репродуктивної системи.
Тобто теж призводять до кровотеч, до болючих відчуттів, а в молодих дівчат — до непліддя. Часто такі пацієнти потребують оперативного оздоровлення.
Ось такі основні два діагнози, які стали набагато частіше зустрічатися у пацієнтів й молодого віку, й репродуктивного віку, й постменопаузального віку.
Гіперплазія ендометрію зазвичай є ризиком раку ендометрію. Ці захворювання за останні три роки набагато почастішали.
А якими є перші ознаки гінекологічних захворювань, які не можна ігнорувати?
Не можна ігнорувати будь-які стани, коли пацієнт відчуває себе ненормально, коли йому некомфортно. Якщо говорити про інфекційні порушення, то це свербіж, печіння, виділення зі статевих органів, неприємний запах виділення.
Якщо говорити про менструальну функцію, то це надмірні менструації, тривалі менструації зі згустками або, навпаки, зменшення кількості менструацій до одного дня, дуже мізерні менструації. Чи навіть болючі відчуття в зоні малого таза.
Пацієнти повинні звертатися за діагностикою і повинні бути продіагностовані та відповідно проліковані.
Нерідко люди самі виписують собі ліки, без звернення до фахівця. Чим небезпечне самолікування при гінекологічних проблемах?
У такому випадку пацієнти часто до кінця не проліковують захворювання, тому що не розуміють його суті та глибини. Зазвичай, якщо, наприклад, пацієнта турбують якісь скарги — свербіння, надмірні виділення, вони звертаються в аптеку і купляють якісь свічки такого широкого спектра дії.
А умовно пацієнт хворий на хламідії лікується антибіотиком 21 день, і відповідно лише пригнічує симптоми. Тобто стає короткочасно легше, але хвороба переходить в хронічну форму. Потім важко діагностується, важко лікується, переходить в хронічні рецидивні процеси.
Це марно витрачені кошти пацієнта і ускладннення лікарю у подальшій роботі.
Якщо це, знову ж таки, тривалі рясні менструації — пацієнти приймають кровоспинні, але пацієнти не усувають проблему. Тобто треба знайти причину, чому, наприклад, можливо, в матці є поліп, і його потрібно видалити, і все, і проблема вирішена.
Тобто пацієнти самі заводять себе в хронічні форми захворювань, які потім набагато важче та триваліше лікуються.
Чи існують вікові особливості у догляді за жіночим здоров’ям?
Так. Різниця в догляді є у жінок в постменопаузі. Тому що у цих пацієнток знижена кількість статевих гормонів, особливо естрогенів, і дуже часто слизові оболонки статевих шляхів, особливо піхви, у них населяє кокова флора. А в нормі у молодих дівчат вона паличкова, у жінок репродуктивного віку — паличкова або змішана, а у жінок в постменопаузі — кокова.
Тому дуже часто рекомендуємо застосовувати засоби з пробіотиками, засоби з гіалуроновою кислотою. Тому що це особливості догляду, вони повинні зволожувати слизову вульви, піхви, щоб жінки не відчували сухості.
Також рекомендуємо їм іноді свічки чи крем з естрогеном, щоб підтримувати слизову оболонку в належному стані.
Як часто потрібно перевіряти гормональний фон та з якими симптомами звертатися до лікаря?
Якщо пацієнтку нічого не турбує, вона почувається абсолютно здоровою, то потрібні щорічні візити до лікаря. Якщо немає порушень менструального циклу, проблем із зачаттям, то перевіряти гормональний фон просто так немає потреби.
Ми перевіряємо гормональний фон у пацієнток, які скаржаться на затримку менструації, передчасну менструацію, надмірне оволосіння в зонах підборіддя, верхньої губи, навколо сосків, білої лінії живота, внутрішньої поверхні стегон.
Також, якщо пацієнтка скаржиться, що у неї з’явилися розтяжки, скаржиться на різке збільшення ваги, наприклад, коли за короткий період людина набрала понад 10 кілограмів. Хоча вага здебільшого набирається через харчування, іноді це може бути пов’язано з гормонами.
У таких випадках рекомендуємо здати аналізи на гормональний фон. Які саме гормони перевіряти, залежить від скарг пацієнтки. Зазвичай це гормони яєчників, гормони гіпофіза — частини мозку, яка регулює вироблення статевих гормонів, а також гормони наднирників.
Це питання ми часто вирішуємо спільно з ендокринологами.
А як харчування та спосіб життя впливають на жіноче здоров’я?
Повною мірою. Пацієнти часто приходять і очікують “чарівну таблетку”, але насправді харчування та спосіб життя — це запорука загального та зокрема гінекологічного здоров’я на сто відсотків.
Доведено, що більшість захворювань пов’язані з побутовими умовами, соціально-економічними сферами в нашому житті. Тому важливо дотримуватися здорового харчування, мінімізувати вживання легкозасвоюваних вуглеводів.
Якщо організм отримує необхідні поживні речовини, він працює злагоджено. Але, коли чогось бракує або надлишок непотрібних речовин, він починає працювати неправильно.
Наприклад, дефіцит вітаміну D впливає на синтез гормонів, оскільки він є субстратом для їхнього вироблення. Дефіцит заліза призводить до низького гемоглобіну, що погіршує самопочуття, викликає рясні менструації. А рясніші менструації це ще нижчий рівень гемоглобіну. Це вже замкнуте коло, яке не можна розірвати.
Особливо важливо звертати увагу на це у молодих дівчат, яких часто турбують болючі або надмірні менструації. Окрім медикаментозного лікування, акцент робиться на способі життя:
- достатньому сну (без телефону перед сном),
- збалансованому харчуванні,
- регулярному сніданку,
- мінімізації вживання газованих напоїв і солодощів.
Сьогодні солодка їжа дуже популярна та доступна. І будь-які продукти, які містять багато цукрів, блокують імунну систему. Тобто, імунна система починає працювати в слабшому режимі та не реагує на будь-які інфекційні фактори, які потрапляють в організм.
Також, внаслідок надлишку глюкози, у нас розвивається інсулінорезистентність. Це нечутливість до інсуліну, тобто, підшлункова постійно його виділяє. Особливо це стосується тих людей, які не мають визначених прийомів їжі, а які під’їдають. Враховуйте, кожен раз, коли ми щось ставимо в рот, у нас підшлункова виділяє інсулін.
І відповідно внаслідок такої не ритмічної роботи, а постійної роботи, у нас розвивається інсулінорезистентність, тобто, організм вже нечутливий до інсуліну, а це призводить до розвитку полікістозу.
Сам полікістоз супроводжується ановуляторними циклами, тривалими циклами, відсутністю овуляції, а потім виникають проблеми з зачаттям, надмірна вага. Тобто виникає каскад порушень.
Окрім регулярних профілактичних обстежень, важливою є вакцинація проти вірусу папіломи людини. Чому та в якому віці краще вакцинуватись?
Найкраще це робити в дитячому віці. Є різні дані, але ми можемо вакцинуватися з 9 до 13 років. Є певні країни, де дівчат вакцинують з 11 до 13 років. Насправді це непринципово.
Чому важливо? Тому що це повний захист від вірусу папіломи людини. А він небезпечний тим, що його доведена роль у розвитку раку шийки матки. Не всі пацієнти, які мають папіломавірус, захворіли на рак шийки матки. Але практично у 100% пацієнток із цим видом раку підтверджена наявність вірусу папіломи людини.
Вакцина захищає від раку. Її роблять до 15 років двічі (0-6 місяців), а після 15 років — тричі (0-1-6 місяців). Це одноразовий комплекс вакцин, який робиться раз у житті. І відповідно, жінка захищена від раку шийки матки на все життя.
У розвинених країнах світу ця вакцина входить до календаря обов’язкових щеплень. Вакцинувати можна навіть хлопчиків.
Батьки, які подбали про вакцинацію своїх дітей, забезпечують їм щасливе майбутнє без проблем із шийкою матки та передраковими захворюваннями.
Чому важливо говорити про сексуальне здоровʼя?
Важливо говорити, щоб запобігати небажаній вагітності, а також запобігати інфекційним ускладненням. Сучасні мами є свідомими, вони говорять зі своїми дітьми про сексуальне здоров’я та виховання, пропонують читати відповідну літературу, розмовляють вдома.
На жаль, у школі ці теми навіть до сьогодні чомусь замовчуються. Але діти сучасного світу, вже давно все знають. На жаль, вони не знають про наслідки неправильного поводження.
Тобто навіть та сама відсутність презерватива, вона знову ж таки веде до небажаної вагітності, веде до статевих інфекцій. І потім ці діти не готові народжувати. Вони шукають всі можливі методи переривання вагітності.
Вони дуже часто мені пишуть особисто в соціальні мережі, є телефонні дзвінки в клініку щодо переривання вагітності. Зазначу, що різного віку люди. Ми не перериваємо вагітність. Це позиція клініки, моя особиста позиція.
Жодним чином ми не перериваємо вагітність. Лише, якщо пацієнт має висновок щодо медичних показів переривання, то тоді це можливо. А в іншому випадку — ні.
Замість того, щоб народжувати в організм спочатку йде втручання з переривання вагітності. Ці пацієнти мають ризики щодо розвитку ендометріозу, щодо розвитку запальних захворювань органів малого таза і щодо непліддя в майбутньому.
Якщо говорити про статеві інфекції, то відповідно це передракові захворювання шийки матки, вірус папіломи людини, який отримують під час незахищеного статевого контакту, призводить до фонових захворювань і в майбутньому, можливо, й до раку шийки матки.
Також до інших запальних захворювань органів малого таза.
Це можуть бути офорити — це запалення яєчників, сальпінгіт — це запалення в маткових трубах. А всі ці процеси ведуть до виникнення злукових процесів. Тобто склеювання труб, розвитку швар між трубами й маткою, між яєчниками й трубами. Це все в майбутньому призводить до непліддя.
Поговорімо ще про методи контрацепції. Які є та як обрати найбільш відповідний?
Усі методи контрацепції насправді дієві, якщо їх правильно застосовувати. Тобто, для кожного пацієнта індивідуальний метод контрацепції найкращий.
Все залежить від вихідного стану здоров’я пацієнта. Якщо пацієнтка репродуктивного віку, не має важких захворювань та не хоче вагітніти впродовж одного-двох років, ми їй можемо запропонувати оральний контрацептив. Тобто якщо дозволяє здоров’я, немає серцево-судинних порушень, немає важкого вираженого варикозу та інших порушень системи згортання крові.
Якщо жінка найближчі роки або ж взагалі не хоче вагітніти, то таким пацієнткам, якщо дозволяє, знову ж таки ситуація, немає великих вузлових утворень, які деформують порожнину матки, пропонуємо внутрішньоматкову систему. У народі її називають “спіраль”. Іноді з левоноргестрелом, тобто, з такою діючою речовиною, яка також профілактує маткові кровотечі, ендометріоз, запобігає надмірному росту вузлових утворень, якщо такі присутні.
Тобто, для кожної пацієнтки метод контрацепції треба підбирати індивідуально, залежно від вихідного стану здоров’я і від репродуктивних планів.
Молоді дівчатка, які не бажають або якісь мають упереджене ставлення до оральних контрацептивів, хоча весь світ їх приймає насправді з доволі юного віку, ми тоді обов’язково рекомендуємо користуватися презервативом.
І в принципі презерватив нас захищає як від небажаної вагітності, так і від статевих інфекцій, що дуже важливо зараз враховувати серед молоді.
Щодо вагітності. Чому варто проходити обстеження перед плануванням вагітності?
Це називається прегравідарна підготовка. Чому варто? Тому що, плануючи вагітність, ми насамперед перевіряємо організм щодо статевих інфекцій. Тому що вони не завжди проявляють себе клінічно, не завжди пацієнт зрозуміє, що в нього є статева інфекція. А якщо статеві інфекції присутні, на фоні вагітності вони можуть дати ускладнення щодо самого виношування вагітності.
Може бути багатоводдя, маловоддя, можуть бути загрози переривання вагітності, а також ускладнення для самої дитинки, для самого плода. Тобто це можуть бути і вроджені вади розвитку, і якісь окремі вроджені вади різних систем дитинки, мала вага, гіпоксія в майбутньому.
Тому обов’язково обстежуємося, щоб виявити і попередньо пролікувати. Завжди лікуємо пару, тобто і чоловік, і жінка.
Що ще потрібно перевірити?
Окрім того, перевіряємо рівень ТТГ для того, щоб визначити, чи немає субклінічного, тобто того, який не турбує гіпотиреозу. Тому що доведено, що при високому рівні ТТГ, це основний гормон щитовидки, якщо вагітність розвивається на фоні гіпотиреозу, відповідно, це впливає на розумові здібності дитинки.
Також в прегравідарну підготовку входить обов’язковий прийом фолієвої кислоти. Зараз сучасні вже всі вітаміни, вони містять метилфолати, тобто розкладену фолієву кислоту на амінокислоти. І це справді доведено, що прийом фолієвої кислоти попереджає вроджені вади розвитку нервової системи плода.
Тому основний акцент йде на статеві інфекції, а також фолієву кислоту, рівень ТТГ. Перевіряємо також іноді гомоцистеїн, який вказує, скільки фолієвої кислоти потрібно пити пацієнтці, бо це може бути профілактична доза, а може бути лікувальна доза.
Чи можна народжувати після 40 років?
Так, звісно. Зараз це навіть модно, я б сказала. І в мене є декілька вагітних, які стоять на обліку, яким вже після 40, і 42, і 43 роки. Ці вагітності, я не скажу, що вони минають так, як у 20 років. Утім, вони абсолютно нормально виношуються.
Звичайно, вони мають свої ризики, як для мами, так і для плода, але все ж таки користь перевищує ризик. Тому, відповідно, є багато вагітних після 40, і вони абсолютно успішно народжують природним шляхом.
Якщо йдеться про ідеальний вік з погляду медицини, то це, напевно, 23 роки та більше — 25, 27, 28.
Якщо дивитися з погляду сучасного світу, то, напевно, для кожної жінки є свій “ідеальний” вік. Хтось хоче швидко народити, і потім, щоб були дорослі діти, і тоді будує кар’єру. Хтось спочатку будує кар’єру і не має часу на дитину. Кожному своє.
Чи потрібно звертатися до лікаря через сильний біль під час менструації?
Сильний біль — це не норма. Це називається альгодисменорея, яка абсолютно адекватно усувається прийомом певних препаратів.
Якщо менструація впливає на якість життя пацієнта — обов’язково потрібно звертатись, обстежуватись. І якщо виявлені причини, то вони усуваються.
Буває так, що є такі скарги, але немає органічних причин, є нормальне положення матки, абсолютно нормальний гормональний фон, абсолютно нормальні всі вітаміни, мікроелементи, тоді застосовуємо певний комплекс препаратів впродовж кількох місяців, який пацієнт приймає за тиждень до початку менструації. Покращення відбувається десь на 80 відсотків.
Люди тоді стають працездатні та думають, чому не звернулися раніше.
Скільки в нормі має тривати менструація?
Від трьох до 5-6 днів. До семи днів ще допускаємо. Якщо менструація рясна, зі згустками та більше, ніж сім днів, це вже розцінюємо, як маткову кровотечу.
Якщо менше трьох днів, але пацієнтка відповідно, не приймає контрацептиви, якщо вони скудні, темно-коричневі, мажучі, тоді варто звернути увагу на її гормональний фон, щоб перевірити, чи немає в неї передчасного виснаження яєчників.
Чи завжди потрібно лікувати партнера, якщо в когось одного виявили інфекцію?
Завжди, тому що, якщо взяти наші накази МОЗ, то в них прописано, що лікуванню підлягає пара у разі виявлення статевої інфекції у хоча б одного із партнерів.
Але це, на мою думку, не стосується різного роду грибкових захворювань. Бо чоловіки грибками зазвичай не хворіють (іноді ними хворіють, але тоді чоловік також має скарги).
Грибками хворіють люди, у яких дуже низький імунітет, який не реагує.
Тому що, наприклад, грибкові захворювання — це виключно жіночі захворювання, через те, що гриби ростуть там, де мокро і тепло.
У чоловіків статеві органи зовнішні, вони, відповідно, дуже-дуже рідко хворіють грибками. А все, що стосується цих інфекцій з групи, що передаються статевим шляхом: хламідії, гонорея, трихомонада, мікоплазма, тобто ці захворювання обов’язково треба лікувати.
Ми повинні лікувати пару, там, сумісно з урологом. Єдине, чому взагалі ставлять такі запитання, бо у чоловіків ці інфекції діагностують значно рідше, ніж у жінок. В чому суть? Ми жінкам мазки для діагностики статевих інфекцій беремо безпосередньо з шийки матки, з цервікального каналу, тобто з того місця, де інфекція і розміщується, розмножується там, де вона перебуває.
У чоловіків мазки зазвичай беруться з уретри. А статева інфекція в основному перебуває у простаті. І відповідно, між простатою й уретрою є канал.
І відповідно, якщо захворювання в такій латентній формі, невираженій, то, ці бактерії можуть не потрапити просто в виділення. Ми можемо їх тоді не побачити в аналізі. А також дуже важливо, щоб чоловіки не спорожнювали сечовий міхур хоча б за 4 години до взяття мазка. Тому що тоді всі бактерії гарно змиваються, береться мазочок, і чоловіки відповідно по аналізу, по діагностиці, здорові.
А проте, не зважаючи на це, ми все одно рекомендуємо лікувати та рекомендуємо ще після лікування перездавати контрольний аналіз.
Як подолати страх перед візитом до гінеколога, особливо якщо це перший візит?
Можна запитати відгуки щодо лікаря у подруг, мами.
Прийшовши в кабінет, пацієнтка повинна обов’язково лікарю сказати, що це перший візит до гінеколога. Тоді лікар намагатиметься максимально згладити всі моменти, які можуть принести дискомфорт.
У нас в клініці ми намагаємося створити комфортні умови для всіх. А в кого перший раз огляд в лікаря, то намагаємося пояснити пацієнту, що необхідно робити, щоб не було боляче.
Якщо є зв’язок між пацієнтом і лікарем, то пацієнт розслабляється емоційно і фізично. Насправді це все абсолютно не боляче. Я не можу сказати, що це приємно, але це є маніпуляція, яку слід пройти.
Лікар повинен викликати довіру у пацієнта, тоді пацієнт приходить позитивно налаштовано.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Часто розвиваються безсимптомно: івано-франківська гінекологиня про важливість обстеження інфекцій
«Гігієна — без надмірностей, а гоління — необов’язкове»: як підготуватись до огляду у гінеколога
“Медицина творить дива”: які найпоширеніші причини безпліддя у жінок і як їх діагностувати
Може нашкодити психіці: івано-франківська гінекологиня про ранню вагітність та особливості її перебігу
Менструальний цикл після пологів: що не є нормою та чи можна завагітніти, якщо місячних ще немає
Здорове харчування може врятувати життя: поради для профілактики раку
“Важливо не нашкодити”: що прикарпатцям варто знати про розвантажувальні дні після свят