Ілюстративне фото. Одна з лікарень Полтави
0 Яніна Мурдза23 січня 2025, 09:01
Підтверджений випадок кору зареєстрували в Пирятинській громаді у 2024 році. Фахівці встановили, що зараження відбулося поза межами Полтавщини.
Про завезений випадок кору відомо з даних Полтавського обласного центру контролю та профілактики хвороб за 2024 рік.
Захворюваність на кір на Полтавщині упродовж року залишалася на рівні, нижчому за фоновий. Зареєстрований один випадок, як і у 2023 році. Показник захворюваності становить 0,07 на 100 тисяч населення, менше середнього багаторічного на 34% (без років епідемічних підйомів). Останній спалах кору в області був у 2018-2019 роках.
При епідеміологічному нагляді цьогоріч зареєстрували, обстежили та відхилили підозру на кір за результатами обстеження 18 підозрілих випадків.
Дані Полтавського обласного центру контролю та профілактики хвороб
Дані Полтавського обласного центру контролю та профілактики хворобЕпідемічний нагляд за хворобою передбачає обстеження всіх підозрілих випадків. Будь-яка людина з висипом і підвищеною температурою, а також кашлем, нежитю та кон’юнктивітом потенційно може бути хвора. Сімейні лікарі мають реагувати на всі випадки з подібними симптомами й ставити підозру таким пацієнтам, щоб перевірити.
Поставлені й відхилені підозри на кір є показником роботи епіднагляду: що їх більше, то більша ймовірність відсутності хвороби на території області, а не пропущених медиками випадків.
Чим небезпечний кір
Спади й підйоми в ситуації з поширенням кору визначає стан імунізації населення. Він погіршується через зростання кількості батьків, які відмовляються робити щеплення дітям. Завідувач відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Полтавського обласного центру контролю та профілактики хвороб Андрій Байбарза говорить, що кір є потенційно смертельною хворобою:
«Потрібно забути твердження, яке писали в старих підручниках, про те, що від кору не помирають. Хвороба розповсюджується подібно до степової пожежі й вишукує неімунізованих людей, де б вони не були. Зокрема під час останньої епідемії кору в Україні вірус спокійно перейшов через океан і викликав спалах захворювання серед нещепленої спільноти ортодоксальних євреїв в Нью-Йорку. Цей факт підтверджений дослідженнями вірусу кору – збудника в Україні й на американському континенті».
Кір здатен спричинити високий рівень захворюваності серед дорослих, що не означає зниження ризику для дітей. При епідемічному підйомі, коли хвороба вражає дорослих, найбільші показники поширеності спостерігають у найменших дітей. Андрій Байбарза говорить, що захворюваність дітей до 1 року є найвищою, як і ризики тяжкого перебігу хвороби й смерті. Немовлята не мають планових щеплень, тому захистити їх можна завдяки імунізованості інших людей.
Завідувачка відділу імунопрофілактики Полтавського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олена Асаул каже, що у 2018-2019 роках в Україні був другий за величиною спалах кору у світі. У 2018 році зареєстрували 532 випадки хвороби, а у 2019 році – 441. Новий підйом очікували за прогнозами у 2022 році, але діти не ходили до закладів освіти через війну, тому захворюваність не зросла.
Щоб запобігти поширенню інфекції, на Полтавщині здійснюють мікропланування додаткової імунізації. Для цього центри ПМСД мають розрахувати чисельність населення, яке потребує вакцинації, а також необхідну кількість вакцин.