Джерело – kyivcity.gov.ua
0 Яніна Мурдза11 грудня 2023, 15:12
Область отримає 2 тисячі доз вакцини вартістю 167,5 тис. грн.
Про розподіл вакцини стало відомо з наказу Міністерства охорони здоров’я України від 9 грудня. Препарат отримає Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Комбіновану вакцину використовують для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту B та захворювань, спричинених гемофільною паличкою типу b. Препарат індійського виробника «Серум Інститут Індії» придбали коштом Державного бюджету України на 2022 рік.
Ціна за дозу вакцини становить 83,76 грн.
Чим небезпечна дифтерія
Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке може призвести до розвитку ускладнень та смерті людини. Щоб уникнути інфікування, потрібен курс щеплень у дитинстві та регулярна вакцинація в дорослому віці.
Згідно з Національним календарем, щеплення від цієї дифтерії роблять у 2, 4, 6, 18 місяців, у 6 і 16 років. Для дорослих вакцинацію потрібно повторювати раз на 10 років: у 26, 36, 46 і далі.
Дифтерія проявляється сильним отруєнням організму (інтоксикацією) й утворенням характерних плівок переважно на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів, ураженням нервової та серцево-судинної систем. Від дифтерії помирають.
Ускладнення дифтерії:
- запалення серцевого м’яза (міокардит);
- множинне запалення нервів (поліневрит);
- паралічі;
- порушення зору (двоїння);
- ураження нирок.
Під час останньої епідемії дифтерії в Україні 1991-1998 років, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли майже 20 тисяч людей, 696 із них померли.
Щоб отримати захисти від інфекції, потрібно перевірити свій вакцинальний статус, а також вакцинальний статус дітей, і за потреби вакцинуватися.
Чим небезпечний правець
Правець – це інфекційне захворювання, ризики смертності від якого становлять від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я. Інфікуватися ним можна при потраплянні бруду в рану або поріз, унаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.
Симптоми правця:
- стиснення щелеп;
- м’язові спазми – часто в шлунку;
- болісна напруга у всьому тілі;
- проблеми з ковтанням;
- «витріщання» очей;
- головний біль;
- лихоманка та надмірне потовиділення;
- зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
- неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);
- ламкість кісток;
- ускладнення дихання.
Серед ускладнень, які може викликати правець: закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг, пневмонія, легенева інфекція.
Симптоми можуть з’явитися протягом 3-21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. Від людини до людини це захворювання не передається.
Єдиний спосіб захистися від правця – ввести вакцину. Імунітет після захворювання не формується і є ймовірність повторного зараження.
Чим небезпечний кашлюк
Кашлюк – це захворювання дихальних шляхів, яке легко поширюється від людини до людини, головним чином при кашлі чи чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят.
Першими ознаками кашлюку є помірний жар, нежить, кашель, який, як правило, переходить у судомний кашель. У немовлят це може супроводжуватися періодами тимчасового припинення дихальних рухів.
Пневмонія є відносно поширеним ускладненням від кашлюку, рідше виникають конвульсії й ураження головного мозку.
Симптоми, зазвичай, з’являються через 7-10 днів після інфікування. При перших симптомах потрібно негайно звертатися до лікаря.
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Чим небезпечний гепатит B
Вірусний гепатит B – інфекція, що вражає печінку та може спричинити гостре або хронічне захворювання. Вірус передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами інфікованої людини.
Більшість людей не помічають жодних симптомів у гострій стадії інфекції, однак у деяких людей можливі:
- жовтяниця (пожовтіння шкірних покривів та слизових оболонок);
- потемніння сечі;
- посвітління калу;
- нудота;
- блювання;
- надмірна втома;
- болі в животі.
У деяких випадках можливий розвиток гострої печінкової недостатності, що може призвести до смерті. Хронічна інфекція може спричинити розвиток цирозу або раку печінки (20–30% випадків).
Головним засобом профілактики гепатиту B є вакцина. ВООЗ рекомендує вакцинувати всіх дітей грудного віку якомога раніше після народження, бажано – упродовж 24 год. Вважається, що оптимальними є три- або чотиридозова схема вакцинації. Після повної серії вакцинації у більш ніж 95% дітей грудного віку, дітей інших вікових груп та молодих людей виробляються захисні рівні антитіл.
Чим небезпечна гемофільна інфекція
Гемофільна інфекція типу b (ХІБ/Hib) спричиняє гнійний менінгіт, що призводить до запалення оболонки головного та спинного мозку. Також інфекція може спровокувати запалення легень, тяжкий набряк горла, зараження крові тощо.
За статистикою, від 3 до 6% випадків гемофільної інфекції типу b у дітей призводять до смерті. До 20% пацієнтів, які вижили після менінгіту, викликаного Hib, втрачають слух або мають неврологічні ускладнення.
Бактерії Hib локалізуються в носоглотці та можуть передаватися іншим людям повітряно-крапельним шляхом. Інфікування відбувається найчастіше у дітей у віці до 2 років з ослабленим імунітетом.
Запобігти гемофільній інфекції типу b можна за допомогою вакцинації. Щеплення від Hib входить до Календаря профілактичних щеплень. Вакцинувати дитину треба тричі: у 2 місяці, в 4 місяці та в 1 рік.