Для повного відновлення корпуси екс-інженерної академії потребують капітального ремонту та значного фінансування
Запорізький національний університет продовжує працювати над ліквідацією наслідків ворожої атаки, що завдала значної шкоди корпусам Інженерного навчально-наукового інституту імені Юрія Потебні. Про це повідомили на сторінці ЗНУ у фейсбуці.
Ми писали, що в ночі 1 лютого росіяни здійснили одну з наймасованіших атак дронами на Запоріжжя.Одна з локацій, куди поцілили військові рф – у центрі міста. Тут знаходиться виш, обласна філармонія, магазини, кав’ярня, відділення банку та житлові будинки.
Виш, що постраждав від російської атаки вночі – Інженерний навчально-науковий інститут імен Потебні ЗНУ (колишня Інженерна академія). Тоді у ЗНУ повідомили, що пошкодження досить серйозні, постраждали три корпуси. Пошкоджено вікна та дах у трьох корпусах. Стелі та стіни зазнали пошкоджень, лабораторії та аудиторії частково зруйновані. Загальна площа пошкоджень – близько 5 тисяч кв. м скління та 1 тисяча кв. м покрівлі. На щастя, обійшлось без жертв.
Читайте також: Пам’ятка архітектури – внаслідок нічного обстрілу Запоріжжя постраждала будівля обласної філармонії (фото)
Тепер розповіли про руйнування детальніше, а також про подальші плани з відновлення.
1 лютого в університеті розпочалися роботи з відновлення, а також відбулася робоча нарада за участю представників адміністрації ЗНУ та міської й обласної влади, на якій обговорили першочергові заходи та подальший план дій. Владу представляли директорка департаменту освіти та науки ОВА Людмила Бухаріна і голова районної адміністрації Запорізької міськради по Дніпровському району Ольга Сівова.
Після атаки створили штаб ліквідації наслідків пошкоджень та робочу групу, яку очолив помічник ректора, професор Віктор Банах. Головне завдання – якнайшвидше оцінити ступінь руйнувань та організувати необхідні ремонтні роботи.
Попередня оцінка підтвердила значні пошкодження корпусів:
– зруйнований дах дев’ятого корпусу (понад 170 м²); – пошкоджено понад 500 вікон; – ушкоджена лабораторна та комп’ютерна техніка; – є приховані пошкодження конструкцій, які ще оцінюються.
Хто вже підтримав виш
У ЗНУ повідомили, що з перших днів після атаки університет отримав підтримку від випускників ІННІ, стейкхолдерів, громадських організацій та комунальних служб. Серед тих, хто допомагає: – ПАТ «Запоріжсталь»; – ПрАТ «Запоріжсклофлюс»; – ТОВ «Анстрой-Проєкт» (розробляє проєктну документацію для відновлення корпусів); – Запорізька обласна організація Товариства Червоного Хреста України; – Добровольчий будівельний батальйон «Добробат»; – КСВАРС «Кобра»; – Комунальні служби Запорізької міськради. До активних відновлювальних робіт долучилися студенти, аспіранти, викладачі та співробітники ІННІ, які разом із партнерами роблять усе можливе, аби якнайшвидше привести корпуси до працездатного стану. Що зроблено та які плани
– 500+ пошкоджених вікон тимчасово закриті плитами OSB;
– Дах дев’ятого корпусу перекрито захисною плівкою;
– Триває розбір завалів та очищення приміщень.
Однак ці заходи – лише тимчасове рішення. Для повного відновлення корпуси потребують капітального ремонту та значного фінансування.
Представники ЗНУ вже звернулися за підтримкою до:
– Міністерства освіти і науки України;
– обласної та міської адміністрації;
– двох іноземних партнерських університетів.
“Відновимо разом! Разом ми подолаємо всі виклики!”, – наголосили у ЗНУ.
Читайте також: Пам’ятка архітектури і крутий концертний зал – розповідаємо про запорізьку історичну будівлю, яка постраждала від ворожого обстрілу
Нагадаємо, що до того ж будівлі Інженерного навчально-наукового інституту імені Юрія Потебні ЗНУ та Запорізької обласної філармонії розташовані в межах Соцміста або Шостого селища — унікальної пам’ятки архітектури. Архітектурний ансамбль, зведений у Запоріжжі у 30-х роках минулого століття об’єднав у собі конструктивізм, радянський ар-деко та повоєнну неокласику.
Будинки у стилі конструктивізму є і в інших містах. Але в нас цілий комплекс, і в цьому унікальність Шостого селища. Соцмісто готували до внесення в список об’єктів всесвітнього спадку ЮНЕСКО, але не встигли це зробити до повномасштабної війни. Зокрема, у 2019 році було розроблене історичне досьє Шостого селища.