This article also available in English
400
ФОТО: Радіо Свобода
Екскомандувачу російського Південного військового округу Олександру Дворнікову заочно винесли підозру про причетність до ракетного обстрілу будівлі Миколаївської обласної державної адміністрації 29 березня 2022 року. Саме він, згодом ставши керівником усіх окупаційних сил росії в Україні, віддав наказ, що призвів до трагедії.
Відповідний документ оприлюднив Офіс генерального прокурора.
Слідчі встановили, що Дворніков віддав оперативну директиву командуванню 58-ї загальновійськової армії, наказавши обстріляти Миколаївську ОДА. Далі керівництво армії передало бойовий наказ 12-ї ракетної бригади рф.
29 березня 2022 року з району кримського села Конурча по будівельній адміністрації було випущено крилату ракету 9М727 (Іскандер-К). Вона влучила в центральну частину будівлі між 4-м і 5-м поверхами. Центральна секція була знищена з дев’ятого по перший поверх. Внаслідок удару загинули 36 людей, ще 38 отримали поранення. Серед жертв були цивільні, військовослужбовці, що забезпечували роботу голови ОДА, а також поліцейські, які охороняли установу.
За даними СБУ під час атак російські військові, у тому числі Дворніков, проігнорували норми Женевської конвенції щодо захисту цивільного населення. Йому висунуто підозру у порушенні законів та звичаїв війни, зокрема у навмисному вбивстві, скоєній групою осіб за попередньою змовою.
Раніше, у 2019 році, Дворніков був однією із ключових фігур у процесі окупації частин Донецької та Луганської областей. 9 квітня 2022 року він був призначений командувачем російських сил вторгнення в Україну.
Нещодавно правоохоронці встановили ще одного російського військового, який під час окупації Снігурівської громади катував місцеву жительку. Загарбники залякували жінку, зав’язували її очі та змушували йти територію, яку називали “замінованою”, обливали пальним і погрожували підпалити. Наразі злочинцю загрожує до 12 років ув’язнення.
Україна продовжує збирати дані про всіх, хто причетний до збройної агресії рф. Уже понад 680 тисяч осіб внесені до інформаційної бази “Воєнний злочинець” – спеціальної системи, створеної підрозділами Національної поліції на початку повномасштабного вторгнення. Цей міжвідомчий ресурс дозволяє обмінюватися даними про осіб, які скоїли воєнні злочини.
Анна Бальчінос