23 лютого 2025, 23:03
Вторгнення російських військ в Україну три роки тому спричинило різку ескалацію міжнародного збройного конфлікту, який розпочався у 2014 році.
Люди продовжують нести тягар війни з її руйнуваннями, військовими травмами, ампутованими кінцівками, смертями та втраченими домівками. Внаслідок цього медичні гуманітарні потреби є надвисокими. Навантаження на сервіси Міністерства охорони здоров’я України лише зросло через систематичні обстріли лікарень, машин швидкої допомоги та медичних установ.
З 2022 року до «Лікарів без кордонів» звертаються більше пацієнти з травмами, пов’язаними з війною. Велика кількість з них потребує ранньої реабілітації, а саме після ампутаційної фізичної терапії. Також є висока необхідність лікування посттравматичного стресового розладу. У районах, прилеглих до лінії фронту, щоденні обстріли означають, що деякі з найбільш вразливих груп населення, зокрема люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями, мають вкрай обмежений доступ до медичної допомоги.
«Лікарі без кордонів» реалізують проєкт ранньої реабілітації в лікарнях у Черкасах та Одесі, де люди отримують ранню післяопераційну фізичну терапію, психологічну допомогу та сестринський догляд після перенесених складних травм. У 2023 і 2024 роках «Лікарі без кордонів» надали допомогу 755 пацієнтам. І у 2024-му – кількість пацієнтів, які потребують післяопераційного догляду після ампутації ніг, зростала на 10%.
У 2024 році половина всіх пацієнтів проєкту мали діагноз посттравматичного стресового розладу або депресії. Потреба у підтримці психічного здоров’я в Україні є значною. Окрім лікарень Черкас та Одеси, «Лікарі без кордонів» працюють у Вінниці. Там медичні команди створили проєкт для людей, які переживають посттравматичний стресовий розлад.
«Жорстокість цієї війни не зменшилася, а потреба в медичній гуманітарній допомозі тільки зросла. Навіть якщо війна закінчиться завтра, сотні тисяч людей потребуватимуть багаторічної тривалої фізичної терапії, а також систематичного консультування щодо посттравматичного стресового розладу. Забезпечення такої допомоги вимагає постійної гуманітарної підтримки», – каже Томас Марчезе, головний координатор з надзвичайних ситуацій «Лікарів без кордонів» в Україні.
Сьогодні система охорони здоров’я України стикається з величезним тиском, балансуючи між реагуванням на надзвичайні ситуації та поточними потребами пацієнтів, які постраждали від війни. Протягом трьох років обстріли ракетами та безпілотниками були щоденним явищем, в деяких випадках вражаючи міста, розташовані більш ніж за 1 000 кілометрів від лінії фронту. Медичні установи були змушені пристосовуватися до лікування пацієнтів у підвалах, а також до частих перебоїв з електропостачанням через атаки на енергетичну інфраструктуру.
Щоб допомогти системі охорони здоров’я України впоратися з цим викликом, «Лікарі без кордонів» створили проєкт з бригадами швидких допомог, які перевозять пацієнтів з перевантажених прифронтових лікарень до медичних установ у центральній і західній Україні. За останні три роки автомобілі швидкої допомоги «Лікарів без кордонів» перевезли понад 25 000 пацієнтів. Половина з них мала травми, спричинені обстрілами.
У 2024 році мобільні клініки та бригади швидкої допомоги «Лікарів без кордонів», що працюють поблизу лінії фронту, побачили значне збільшення кількості звернень пацієнтів із хронічними захворюваннями, такими як серцево-судинні порушення, діабет і рак. У 2023 році ці випадки становили 24% від усіх звернень, а в 2024-му – зросли до 33%. Однак через регулярні обстріли часто доступ команд «Лікарів без кордонів» у наближені до лінії фронту громади є ускладненим. Багато з тих, хто живе з хронічними захворюваннями, особливо люди похилого віку та люди з інвалідністю, в деяких районах більшість часу свого життя проводять в підвалах.
«Для деяких найбільш вразливих категорій населення переїзд не є можливим. Не всі можуть покинути свої будинки та почати життя заново. А безперервні бойові дії означають, що ці люди часто відрізані від медичної допомоги, так само як і медичні бригади «Лікарів без кордонів», які іноді не можуть дістатися до певних районів через безперервні обстріли», – говорить Томас Марчезе, головний координатор з надзвичайних ситуацій «Лікарів без кордонів» в Україні.
Повномасштабна війна в Україні триває вже четвертий рік, і команди «Лікарів без кордонів» спостерігають, як медична гуманітарна криза поглиблюється з кожним днем. Українська система охорони здоров’я докладає максимальних зусиль, аби впоратися з наслідками, але потреба в безперервній медичній допомозі та підтримці психічного здоров’я є більшою, ніж будь-коли. Навіть якщо війна закінчиться завтра, довгострокові наслідки для людей – фізичні та психологічні – залишаться на довгі роки. Інфраструктура України також зазнала надзвичайно великих пошкоджень, а лікарні постійно потерпають від прямих обстрілів. Сотні тисяч людей потребуватимуть постійного догляду, реабілітації та лікування травм ще довго після того, як прилетить остання ракета. «Лікарі без кордонів» продовжують працювати в Україні, як поблизу лінії фронту, так і за її межами, де необхідна додаткова медична гуманітарна підтримка.
Пресслужба міжнародної неурядової гуманітарної організації «Лікарі без кордонів»
*Соціальна реклама