Фото ЗМІСТу
0 Анастасія Татаренко09 квітня 2025, 09:04
Невдовзі на памʼятнику захисникам фортеці Полтава та комендантові Келіну зʼявляться нові доповнення.
Старі таблички, що розповідають про памʼятник Келіну, передадуть у фонди музею історії Полтавської битви, відомо ЗМІСТу із відповіді на інформаційний запит до Департаменту культури, молоді та сімʼї Полтавської міської ради.
Полтавська влада вирішила замінити таблички на нові з сучасними наративами. Старі таблички невдовзі стануть музейними експонатами.
Цей памʼятник збудований, аби увічнити «героїзм» оборонців фортеці. Монумент на честь 200-річчя Полтавської битви у Полтаві встановили 27 червня 1909 року на місці четвертого бастіону Полтавської фортеці.
Він розташований на розі проспекту Віталія Грицаєнка, вул. Шевченка та Садової. На обеліску постаменту – бронзовий старий герб Полтави, а біля підніжжя – бронзова фігура лева. Авторами пам’ятника стали архітектор Олександр Більдерлінг та скульптор Луї Обер. За їхнім проєктом, пам’ятник увінчувала бронзова скульптура двоголового орла, але під час нацистської окупації бронзові деталі вивезли в Німеччину.
Памʼятник Келіну 1909 рік/2023 рік
У 1947-1949 роках у тодішньому Ленінграді заново відлили й встановили нові елементи. Як результат, пам’ятник став вищим. У 1949 році його відреставрували. У жовтні 2022 року пам’ятник Келіну і захисникам фортеці накрили синьо-жовтою маскувальною сіткою, щоб приховати їх з публічного простору.
Пам’ятник Келіну зазнав змін у 1918 році. Тоді з нього прибрали герб Російської імперії.
«Пам’ятник варто перенести на територію музею Полтавської битви. Це однозначно. Його слід прибрати з громадського простору так, як це належить за законом», – пишуть в Інституті нацпамʼяті.
Пам’ятник коменданту Келіну постраждав під час Другої світової війни. Усі його деталі та елементи вивезли. При відновленні у 60-70-х роках майстри виготовили копії, які відтворили за фотоматеріалами та розмістили на тому самому місці.
Discussion about this post