Питання про продовження дії пільгового розмитнення електромобілів в Україні після 1 січня 2026 року залишається відкритим і викликає жваві дискусії серед автовласників, експертів та представників влади. Наразі чинне законодавство передбачає скасування пільг з початку 2026 року, що призведе до оподаткування електрокарів ПДВ (20%) та митом (10%) на загальних підставах, як і автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння. Що прогнозують автоексперти, розбирався “Дніпро Оперативний”.
Нульове розмитнення стало потужним стимулом для популяризації електромобілів в Україні, сприяючи зменшенню викидів шкідливих речовин та покращенню екологічної ситуації в містах. А найпривабливіше в електрокарах – це суттєва економія на експлуатаційних витратах.
Кінець пільгам?
Ще у грудні 2024-го голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев наголосив, що пільги на розмитнення імпортованих в Україну електромобілів діятимуть лише до кінця 2025 року і їх продовжувати не планують.
Нагадаємо, пільгове розмитнення електромобілів в Україні діє з 2018 року. Такі авто повністю звільнені від мита та ПДВ, а акциз при розмитненні становить 1 євро за 1 кВт∙год ємності батареї. Ввізне мито та податок до пенсійного фонду при купівлі електромобіля також не доводиться сплачувати.
Серед наведених аргументів відмови від продовження дії нульового мита – нерівноправне податкове навантаження на авто з ДВС та електротранспорт.
– Якщо раніше мова йшла про підтримку нової продукції, яку треба було стимулювати, то це – одне. А коли зараз, електромобіль вже у кожного другого, то чому одни мають платити податки, а інші – ні, – казав Гетьманцев.
Дніпровські автоексперти впевнені, що пролонгації нульового розмитнення після 1 січня наступного року чекати не варто.
– У мене є достовірне джерело, ми спілкувалися з першими особами, які ухвалюватимуть це рішення з приводу продовження або скасування цього закону. Я вам скажу, що 99,9 % – пролонгації не буде. У держбюджеті є дірки, які потрібно чимось закривати. І ніхто не зрозуміє продовження цього закону. Хоча мені дуже хотілося б, щоб його продовжили. Але якщо це станеться, то виробники ДВЗ-них авто або власники великих мереж автосалонів, вони перші хто буде активно заперечувати. Тому з 1 січня 2026 року скоріше за все набуде чинності звичайне розмитнення – це 10% мита і 20% – ПДВ. Електромобілі по любому подорожчають на 30%, – розповідає автоексперт Олександр Гавреш, власник компанії “Електричка”.
Експерти прогнозують, що скасування нульового розмитнення призведе до значного здорожчання електромобілів в Україні та може сповільнити темпи зростання їхньої популярності. Водночас, це може стимулювати розвиток внутрішнього ринку вживаних електрокарів.
– Якщо з 1 січня не продовжать пільгове оформлення електромобілів, відсутність акцизного збору та збору при першій реєстрації, то ми відчуваємо зміни ринку. Автомобілі Nissan Leaf 2014-15 років випуску, які зараз коштують близько 7-8 тисяч доларів (це зазвичай машини з Європи з великими пробігами), подорожчають на 1,5-2 тисячі доларів. Дорогий сегмент, авто люкс класу, теж підніметься в ціні, але не так значно. Найбільше скасування нульового розмитнення вдарить по ринку вживаних електромобілів, де лідирує вже, можна сказати, народний електромобіль Nissan Leaf, – вважає автоексперт, кандидат технічних наук Пилип Бабіч.
Де електрокари купують найактивніше
Перший квартал 2025 року засвідчив неабияку прихильність українців до електромобілів! Майже 13 тисяч нових та вживаних “зелених” авто поповнили автопарк країни.
ТОП-5 електрорегіонів України:
- Лідером за кількістю нових “електричок” стала Львівська область, де за перші три місяці року зареєстрували аж 1961 електромобіль. При цьому вражає, що переважна більшість – 94% – це вживані авто.
- Другу сходинку посідає місто Київ з 1632 зареєстрованими електрокарами, де частка вживаних авто становить 68%.
- Третє місце за Київською областю – 1120 реєстрацій, з яких 76% припадає на автомобілі з пробігом.
До п’ятірки лідерів також увійшли Дніпропетровська область з 986 електромобілями та Одеська область з 761 зареєстрованою одиницею.
Які електрокари обирають українці
Смаки українських водіїв різняться залежно від того, чи обирають вони нове авто, чи вживане.
Серед нових електромобілів беззаперечним фаворитом став BYD Song Plus EV.
А от на ринку вживаних авто розгорнулася справжня битва популярності:
- У Києві та Київській області пальму першості утримує технологічна та елегантна Tesla Model Y.
- На Львівщині та Дніпропетровщині серця автомобілістів підкорила інноваційна Tesla Model 3.
- В Одеській області найчастіше реєстрували доступний та економний Nissan Leaf.
Цікаво, що вживані електромобілі значно переважають за кількістю реєстрацій нові, особливо в регіонах-лідерах.
Нагадаємо, раніше ми писали про cекрети електрокара Nissan Leaf: як не вбити батарею і проїхати 300 км на одному заряді. Також ми повідомляли, наскільки небезпечно перепакування батереї Nissan Leaf.
Discussion about this post