This article also available in English
4238
КОЛАЖ: Антикор
Правоохоронці викрили масштабні фінансові махінації із сільськогосподарською продукцією майже на пів мільярда гривень. У схемах брали участь підприємці з Миколаївщини та Одещини.
Про це йдеться в ухвалі Центрального районного суду Миколаєва.
За версією слідства, група підприємців з Миколаївської та Одеської областей виводила зерно за кордон через фіктивні фірми й “забувала” повертати валютний виторг в Україну.
Прокуратура просила суд арештувати майно, яке належить ймовірним учасникам схеми: нерухомість, елітні автівки, корпоративні права та рахунки. Серед фірм, які фігурують у провадженні, — експортери агропродукції, зареєстровані в Одесі та Миколаївській області, що за документами продавали зерно до Туреччини, Білорусі та інших країн.
Розслідування стосується чотирьох компаній: ТОВ “Чернігівська Індустріальна Молочна Компанія”, ТОВ “Аквапром Юг”, ТОВ “Арида Компани” та ТОВ “Харвест Грейн”.
Але реального постачання не було — лише фіктивні документи й “обнал”. За версією слідства, компанія ТОВ “Харвест-Грейн” експортувала до Туреччини соєві боби українського походження на суму майже пів мільярда гривень, але не повернула валютний виторг в Україну та ухилилася від податків.
Йдеться про продукцію врожаю 2023 року, вироблену нібито ТОВ “Чернігівська індустріальна молочна компанія”. Її відправником було “Харвест-Грейн”, а отримувачем — контрольоване підприємство “Trinity agriculture and C.o. s.r.o.”. Загальна вага експортованих соєвих бобів склала майже 30 тисяч тонн, а вартість за митною декларацією — 11,98 мільйона доларів США, або понад 473 мільйони гривень за курсом НБУ. Водночас на митниці оформили іншу декларацію — вже на значно менший обсяг та вартістю близько 92 мільйони гривень.
Правоохоронці також встановили, що частину сої невстановленого походження накопичували у складах ДП “Ренійський морський торгівельний порт” з метою подальшого експорту. На їхню думку, схема дозволила компанії не сплатити податок на прибуток та вивести валютну виручку за кордон.
Однак суд Миколаєва відмовив у задоволенні клопотання прокурора. Ця справа — частина масштабного розслідування. За наявною інформацією, фігуранти неодноразово створювали нові товариства, укладали фіктивні контракти з іноземними компаніями, а потім переказували гроші на рахунки за кордон.
За слідством, у схемі могли бути залучені конвертаційні центр”, які допомагали бізнесу уникати податків та надавали послуги з відмивання грошей. Деякі з компаній, які фігурують у провадженні, вже з’являлись у кримінальних справах раніше. Розслідування триває.
На початку червня в Корабельному суді Миколаєва розглядали справу депутата міськради від забороненої ОПЗЖ Олега Афанасьєва. Його обвинувачують у шахрайському заволодінні соєю на понад 800 тисяч доларів: за версією слідства, він інсценував ракетний удар, щоб приховати викрадення зерна.
Анна Бальчінос
Discussion about this post