Не дивлячись на безпекову ситуацію в місті, Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша не припиняє свою роботу. Тепер це не просто вистави, а справжня терапія – як для акторів, так і для глядачів.
Вже тривалий час театр імені Куліша дає вистави на сцені в укритті. Безпекова ситуація не дозволяє виступати у приміщенні самого театру.
Керівниця літературно-драматичної частини театру Альона Мовчан розповідає – попри війну, театр з кожним роком розширює свій репертуар і колектив.
«Минулого року ми випустили 19 прем’єр. Це і вистави, і концертні програми. До початку повномасштабного вторгнення інколи менше робили. Якщо порівняти, в 22-му році у нас були 3 прем’єри. І це дуже класні результати, насправді. Ми працюємо зараз і в Херсоні, і в Миколаєві. Серед наших артистів уже є й дівчата з Миколаєва. Вони живуть у Миколаєві і працюють там у наших концертних програмах, ну і приїздять до нас», – розповідає вона.
Вистава “Станція, або розклад бажань”. Фото: Олена Гнітецька
Місце проведення вистав театр не розголошує задля безпеки. Глядачі можуть дізнатися про майбутні вистави з закритих соцмереж.
«Ми не можемо писати адресу. У нас є один закритий телеграм-канал, де є всі анонси подій і де вони будуть. Наші постійні глядачі знають, куди йти. Вони бачать просто анонси і відвідують. А хто хоче новий додатися до нас, вони пишуть, наприклад, в соцмережі, в інстаграм або у фейсбук театру. Ми говоримо про цей канал перед кожним початком вистави. У нас є QR-коди, розвішані в цьому приміщенні, і люди можуть за ним перейти», – повідомляє Альона Мовчан.
Робота акторів тонка й потребує великої емоційної витривалості. Та колектив театру справляється і з цим, не дивлячись на постійні обстріли міста й напругу.
«Якщо ти любиш свою роботу, це нескладно. Як-то кажуть – зроби хобі своєю роботою й ти ніколи не будеш працювати. Мені нескладно, бо по-перше, це вже великий досвід роботи, я дуже люблю свою роботу. І коли я бачу глядача – знаєте, це така взаємодія. Ти виходиш – і відключаються якісь сторонні проблеми, питання, все іде на задній план. Бо тут тепер тільки ти і глядач», – розповідає акторка Тетяна Проворова.
Для глядачів вистави – як окрема подія. Багато хто готується, вбирається. Адже похід у театр для херсонців – це не просто культурна програма. Це справжня терапія для душі.
«Я обожнюю наш театр! Приходила на вистави після окупації. Наші дівчата, хлопці – херсонці, настільки талановиті! Я приходила сюди за надією, ми були зранені окупацією, але вірою в Бога й ЗСУ ми трималися. Ми так раділи, коли приходили сюди, дивилися один одному в очі. Це ж не гра, це все відчувається, це проживається», – ділиться глядачка Наталія.
Така відданість глядачів і мотивує колектив театру до роботи. Тому не припиняють роботу попри все.
«Перш за все є потреба в виставах у глядачів, тому що вони приходять. Коли сильні обстріли, то ті, хто планував, приходять менше. Був випадок – ми стоїмо недалеко від нашого приміщення, летить дрон, скид з дрона. Ми хвилюємось, бо ось 20 хвилин до початку, вже мають йти глядачі… Прибігає глядачка і каже: «Там летів дрон, я заховалась, і от я прийшла, зараз я відпочину. І це насправді ті моменти, які надихають і мотивують працювати далі в Херсоні попри небезпеку», – розповідає Альона Мовчан.
Фото: Олена Гнітецька
Одна з останніх прем’єр – вистава «Станція, або розклад бажань» за п’єсою Олександра Вітра. Головна ідея звучить як обіцянка «Буде все, чого забажає душа». Та насправді вистава задає питання – чи знаємо ми, чого насправді хочемо?
Режисеркою-постановницею стала заслужена діячка мистецтв України Ірина Корольова. Музичне оформлення створив заслужений діяч мистецтв України Олексій Пономарьов.
Камерна атмосфера лише посилювала ефект на глядачів і взаємодію з аудиторією. Перед прем’єрою саме цієї вистави ніч була особливо важка для Херсона. Та не дивлячись на це, зал був повний.
«Люди скучили насправді за виставами. Ця сьогоднішня вистава – дуже тепла, вона жіночна, а в нас глядачі зараз переважно це жінки. Насправді дуже багато було відгуків, коли глядачі казали, що на кілька годин вони аж забули, що десь там іде війна. Тому що вони змогли розслабитися. Тут люди отримують задоволення і якийсь відпочинок», – ділиться Тетяна Проворова.
Фото: Олена Гнітецька
Також театр започаткував акцію «Квиток херсонцю». Кожен охочий може придбати універсальний квиток, дійсний для всіх заходів театру та подарувати його жителю Херсона.
“Є дві можливості: людина може придбати квиток і надіслати своєму знайомому або просто придбати і він буде у нашій базі на сайті квиткового оператора. І або людина приходить і показує нам квиток, або просто заходить безкоштовно, по акції, і ми відмічаємо, що глядач скористався нею. Ми бачимо, скільки квитків є та скільки людей можуть безплатно прийти, усі звіти публікуємо в наших соцмережах”, – розповіла керівниця літературно-драматичної частини театру Альона Мовчан.
Discussion about this post