Фото – Діана Курганова
0 Яна Губська14 липня 2025, 13:07
Востаннє дослідження цієї частини Більського городища проводили у 2021 році. Археологи близько 70 років робили експедиції та дослідили 5 га площі пам’ятки.
Про відновлення роботи на ділянці повідомили на сторінці історико-культурного заповідника «Більськ» 14 липня.
За весь час досліджень археологи опрацювали майже 5 га площі пам’ятки. У результаті виявили господарські, житлові та культові споруди, гончарну та інші майстерні, залишки дерев’яного храму.
Науковці дослідили вулиці та садиби різних верств населення скіфського часу. Експедицію проводять від Каразінського університету.
Відомо, що Східне укріплення є найбільш вивченою частиною Більського городища. Перед в’їздом у Східне укріплення розміщений оглядовий майданчик зі сторожовою альтанкою, звідки видно Котельву. Неподалік розташована репліка скіфського житла.
Раніше ЗМІСТ писав, що також дослідження відбуваються на території Опішнянської громади. Також серед знайдених артефактів є сліди обрядових дій та складна поховальна споруда, які не мають прямих аналогій серед слов’янських старожитностей цього регіону.
Нещодавно, у кургані знайшли «Золотих пантер». Археологи дослідили курган Опішлянка неподалік села Деревки Котелевської громади. Раніше цей курган досліджував Іван Зарецький наприкінці ХІХ століття. Як зазначають фахівці, знайдені під час розкопок предмети становлять значну наукову цінність.
У поховальній камері знайшли золоті платівки у вигляді стилізованих фігур пантер, хрестоподібну бляху із золотою накладкою, бронзову бляху, сагайдак зі 174 стрілами, залізні вудила, псалії та ножі. Також археологи виявили ліпну корчагу-урну та обпалені людські кістки.
Матеріали, знайдені в кургані датують VI – V ст. до нашої ери. Колекцію попередніх знахідок придбала Археологічна комісія і наразі вона зберігається в історичному музеї у Москві.
ЗМІСТ писав, що археологи знайшли речі давніх поселень на Полтавщині, які використовували до нашої ери. Дослідники Більського городища працювали на локації курганоподібних насипів Геюсового Яру. Під час однієї із розкопок виявили збережений горщик.
Раніше ЗМІСТ писав, що поселення, курганні та ґрунтовий некрополі, фортифікаційні споруди з Більського городища визнали культурною спадщиною місцевого значення.
В області завершили процес затвердження облікової документації на 52 археологічні об’єкти Більського мікрорегіону. 9 травня Міністерство культури та стратегічних комунікацій видало наказ, згідно з яким усі вони є пам’ятками культурної спадщини місцевого значення. Упродовж 10 років обстежили площу 7 тисяч га.
Discussion about this post