Росія за понад два роки зробила для тимчасово окупованої нею частини Херсонської області більше, ніж Україна – за тридцять років. Такий наратив поширюють прокремлівські медійники – і російські, і ті, що позиціонують себе як херсонські. Окупанти дійсно анонсували і навіть розпочали на Херсонщині кілька великих проєктів. Але доля цих проєктів здебільшого однакова – їх використали для створення пропагандистського розголосу, після чого про них забули.
«Нове місто»
Російські загарбники і окупаційна влада Херсонської області заявили про намір збудувати у Генічеському районі, на Арабатській стрілці нове місто у грудні 2022 року. Про це розповів на пресконференції Володимир Сальдо, який тоді був виконуючим обов’язки окупаційного губернатора Херсонської області.
За словами Сальдо, ідею будівництва нового міста на тимчасово окупованій Росією частині Херсонщини схвалив президент РФ Володимир Путін. А потенційні інвестори, як стверджував в. о. окупаційного губернатора, дуже зацікавилися проєктом. Інвесторів нібито привабило те, що місто буде, як каже Сальдо, «суперсучасним» і буде розташоване на березі моря.
Сальдо казав про грандіозні плани щодо будівництва міста, розрахованого, за його словами, на 30 тисяч мешканців. Казав і про автотрасу від Джанкою через Мелітополь до Ростова. Також обіцяв оголосити конкурс на назву нового міста.
Щоправда, жодного з потенційних інвесторів Сальдо тоді не назвав. Мовчав він і про те, що забудова, особливо висотна, на Арабатській Стрілці дуже ускладнена тим, що ґрунт в цій місцевості – солончаковий. До того ж клімат Арабатки це – спекотне літо, холодна зима і сильні вітри навесні, восени і взимку. Тому там ніколи і не будували великі населені пункти.
Але вже у лютому 2023 року Володимир Сальдо заявив про появу на території «нового міста» не просто перших будівель, а майже готового «урядового кварталу». Тоді, під час приїзду на Херсонщину російського віце-прем’єра Марата Хуснулліна, йому показували будівлі і розповідали що, «загальнобудівельні роботи майже завершені, на черзі – оздоблювальні роботи».
«Урядовим кварталом» виявився об’єкт незавершеного будівництва – недобудований медичний центр доктора Володимира Козявкіна, який пішов з життя в грудні 2022 року. Медичний центр будували багато років, а до здачі в експлуатацію так і не дійшло з цілого ряду причин.
Окупанти та їхні спільники просто захопили розташований у 2,5 кілометрах від села Щасливцеве Генічеського району комплекс будівель, що перебував на досить-таки високій стадії готовності, і видали його за «урядовий квартал».
Місцеві мешканці розповідали, що в лютому 2023 року незадовго до приїзду Марата Хуснулліна, зі стін незавершеної будівлі клініки збивали штукатурку та елементи оздоблення, щоб медійники, які супроводжували Хуснулліна, могли зробити «картинку», яка б справила враженняніби на об’єкті тривають будівельні роботи.
У квітні 2023 року Володимир Сальдо згадав про «нове місто» у великому інтерв’ю для прокремлівського телеканалу «Таврія», який працює на тимчасово окупованій Росією частині Херсонщини.
В тому інтерв’ю окупаційний губернатор казав і про нову дорогу, яка з’єднуватиме Крим з материком, і про намір розвивати туризм на тимчасово окупованому Росією Азово-Чорноморському узбережжі, і про прогнозований колосальний попит на житло, завдяки якому незабаром розквітнуть приморські території, і про «місто-сад», де «не буде промисловості», а розвиватиметься лише туристична галузь. Казав і про «приватних інвесторів», готових вкладати гроші в будівництво «нового міста». Але жодного прізвища інвестора і жодної назви компанії в тому інтерв’ю не було.
Володимир Сальдо спілкувався зі співробітником «Таврії» на території «урядового кварталу», де можна було побачити будівельників і спеціальну техніку. Але усе це справляло враження не реальних робіт, а їх інсценування.
У червні 2023 року територія, де має бути збудоване «нове місто», а саме «урядовий квартал», зазнала обстрілу. Вже в день, коли це сталося, прокремлівські Telegram-канали розмістили інформацію та відео, на якому видно як горить будівля, яку називають на відео – «Шале». Місцеві мешканці повідомили, що це – «будівля професора Козявкіна».
Можливо, останній станом на сьогодні раз Володимир Сальдо згадував про «нове місто» теж у червні 2023 року, беручи участь у Санкт-Петербурзькому економічному форумі. Тоді він теж говорив про «величезну кількість потенційних інвесторів» і теж не назвав нікого з них.
Ліцей №3 у Генічеську
У Генічеському ліцеї №3 заняття 1 вересня 2023 року не розпочалися, а учнів перевели до інших шкіл міста.
З початку липня 2023 року «шефи» з Красноярського краю вирішили провести у ліцеї капітальний ремонт шкільних приміщень та повністю замінити дах. При тому, що у 2018 році в ліцеї вже був проведений капітальний ремонт з повною заміною покрівлі.
Міська окупаційна адміністрація найняла підрядників, які зняли покрівлю, але потім замість того, щоб її перекрити, взялися за ремонт внутрішнього оздоблення будівлі. Школа стояла розкритою деякий час, а 11 серпня 2023 року в Генічеську пройшли сильні зливи, і увесь внутрішній ремонт, який робила російська організація, зійшов нанівець. Більше того, обвалилась стеля, і вода пройшла до першого поверху.
Генічеський ліцей №3. Липень 2023 року.
Генічеський ліцей №3 – найбільший заклад середньої освіти в місті. В другій половині липня 2023 року херсонське прокремлівське медіа повідомляло про капітальний ремонт закладу освіти. Тоді представник російської підрядної організації сказав, що планується оновити систему теплопостачання, електрику, водопостачання, вікна, двері, стелі та підлоги. І додав:
– У процесі реалізації проекту виникла потреба виконати додаткові роботи.
На оприлюдненому проросійським медіа відео можна побачити, що роботи перебувають на тій стадії, коли нереально за півтора місяці зробити те, про що казав представник окупантів. До того ж, судячи з відео, на роботах було задіяно дуже небагато працівників.
Потім у публічному просторі протягом тривалого часу не було інформації про стан справ із ремонтом Генічеського ліцею №3.
Наприкінці жовтня 2024 року у прокремлівських медіа з Херсонщини з’явилися повідомлення про нібито створення у Генічеській школі №3 умов для навчання дітей з інвалідністю. Скоріше за все, йдеться саме про міський ліцей №3. Але з цих повідомлень невідомо, наскільки повноцінно працює зараз навчальний заклад, чи використовуються усі його приміщення. Також невідомо, скільки школярів зараз навчаються у закладі.
Будівництво та ремонт доріг
На тимчасово окупованій Херсонщині РФ навесні 2024 року розпочала будівництво автошляху довжиною 72 кілометри між селищами Новотроїцьке і Чаплинка вздовж озера Сиваш.
На супутникових знімках видно, що окупанти почали розширювати узбіччя щонайменше вдвічі.
За словами місцевих мешканців, з Новотроїцького до Чаплинки та у зворотному напрямку більшість автомобілістів їздили через трасу Р-47 і далі повз заповідник Асканія-Нова. Місцеві мешканці кажуть, що окупанти зрізали всі дерева по узбіччю і роблять капітальну, широку трасу по дві смуги на кожному напрямку. Шар асфальту кладуть дуже товстий.
Водночас відомо, що більшість із розташованих вздовж траси населених пунктів – порожні або майже порожні, бо мешканці виїхали звідти. Люди залишилися хіба що у селищі Новотроїцьке, а з усіх навколишніх сіл, в тому числі, по дорозі на Чаплинку, виїхали майже всі мешканці. У покинутих будинках в селах на окупованому півдні Херсонщини розквартирувалися російські солдати.
Тому розширення автодороги Новотроїцьке – Чаплинка теж можна віднести до псевдовідновлення на тимчасово окупованій частині Херсонщини. Бо окупантський проєкт передусім має на меті покращення військової логістики російської армії на Херсонському напрямку фронту. Хоча прокремлівські медіа стверджують, що мета масштабного будівництва доріг – нібито розвиток торгівлі та курортного сектору регіону.
Відомо, що адміністрація тимчасово окупованої Херсонщини планує відремонтувати приблизно 100 кілометрів доріг регіонального значення на ділянках: Залізний Порт – Лазурне – Скадовськ, Каланчак – Хорли та Чаплинка – Асканія Нова. За повідомленнями РФ, минулого року компанія «Автодор» на ТОТ провела близько 770 кілометрів капітальних ремонтів доріг. У 2024 році планується відремонтувати 640 кілометрів автошляхів.
«Занедбаний» Скадовськ
Підконтрольні російським окупантам медіа також розповідають, як загарбники «врятували» Скадовськ.
До лютого 2022 року це місто було одним з найвідоміших чорноморських курортів на материковій частині України. Щороку його відвідувало близько мільйона відпочивальників. У Скадовську проводилося чимало масштабних заходів, наприклад, дитячий музичний фестиваль «Чорноморські ігри».
Після «визволення» росіянами місто стагнує і занепадає, бо не працює основа його економіки – курортно-туристична галузь. Але підконтрольні російським окупантам пропагандисти стверджують, що Скадовськ навпаки «розвивається».
Порожній аквапарк у Скадовську. Літо 2023 року.
Зокрема, у 2023 році херсонські прокремлівські медійники розповідали про ремонт доріг в окупованому місті, зазначивши, що там «десятиріччями не проводили навіть ямковий ремонт». Навіть знайшли якогось чоловіка, який назвався місцевим мешканцем і сказав, що до окупації міська інфраструктура перебувала у занедбаному стані.
Окупаційні чиновники у цьому ж сюжеті казали, що «дороги в місті не ремонтувалися сорок років».
Ці твердження повністю не відповідають дійсності. Як розповів МОСТу Скадовський міський голова Олександр Яковлєв, протягом 2016-2017 року за кошти міського бюджету проведений капітальний ремонт трьох кілометрів доріг в центральній частині міста, а починаючи з 2020 року і до окупації проведений за кошти міського та обласного бюджетів поточний ремонт близько 10 кілометрів доріг.
Ремонтувалися дороги в Скадовську і раніше. Це може підтвердити величезна кількість людей, які відвідували курорт.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.