«Тінь» криптовалют. Трамп проти CBDC.
Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане.
Що таке ці CBDC? Це – Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).
Колись, п’ятнадцять років тому, Сатоші Накамото (псевдонім невідомого містичного персонажу) придумав біткоїн та блокчейн – власне, як ідею неінфляційних децентралізованих анонімних «грошей», не контрольованих урядами та владою.
На технології блокчейну вже розроблені тисячі криптовалют та блокчейн-інструментів. Але «благими намірами» часто вистелена дорога в іншому напрямку.
Як стверджують «правдиві криптани», CBDC – це якраз «тінь» криптовалют. Тієї «вільної» крипти, яка задумувалася як неінфляційна і децентралізована, на відміну від гіперцентралізованих і тотально контрольованих CBDC (штучний інтелект і BigData якраз «підійшли» вчасно).
Так само як зі звичними для багатьох криптовалютами, в основу CBDC покладено технологію блокчейну. Але ключова відмінність CBDC полягає в тому, що випускати та контролювати її кількість має право лише Центральний банк.
Уявіть майбутнє, коли більше ніякої готівки, навіть ніяких «безготівкових» грошей на картковому банківському рахунку. Вам на смартфон встановлюють цифровий гаманець, на який ви отримуєте всі належні вам виплати (зарплати, пенсії, допомоги, розрахунки…).
Інших грошей не існує, ба більше – все інше в якості розрахунків заборонене законом і кримінально переслідується. Лише «цифрові валюти центральних банків»… Жодних зарплат «в конвертах», ви абсолютно прозорі у своїх доходах і видатках, кожен ваш цент (шаг чи копійка) – під повним обліком і контролем.
Ваші «гроші» на вашому гаманці не звичайні, вони «розумні».
У чому особливості CBDC та цифрових гаманців (це лише декілька теоретичних можливостей – як ззовні ними можна управляти):
- ваш гаманець можуть заблокувати в будь-який момент (скажімо за нелояльність до влади),
- його можуть закодувати так, що ви зможете розраховуватися лише у своєму місті чи навіть мікрорайоні. А для особливо «буйних» можна закодувати лише один найближчий супермаркет, в інших – ваші гроші «не працюватимуть»,
- вам можуть встановити ліміт накопичення – відсоток від виплат, які ви можете накопичувати на майбутнє, та відсоток грошей, які ви змушені витратити до вказаної дати – не встигли, ваші гроші блокуються і «щезають» з гаманця,
- вам можуть встановити навіть на що саме ви можете витрачати: який відсоток надходжень на харчі, який на розваги, побут чи, скажімо, на допомогу дикій природі й бездомним тваринам (ви не хочете на це витрачати? Тоді ваші гроші «зіпсуються» у визначений день і час, і ви будете записані у «вороги дикої природи»…
Досвід Китаю з CBDC та соціальними рейтингами
Експерименти із цифровим юанем вже успішно проведені в Китаї. З 2019-го року Народний Банк Китаю в чотирьох китайських містах та за участі кількох банків та комунікаційних компаній вивчив всі тонкощі функціонування цифрового юаня.
Ще раніше (з 2010-го) в Китаї проводився експеримент із встановленням «соціального рейтингу» для китайців. В липні 2014 року уряд Китаю вперше опублікував план та цілі впровадження системи соціального кредиту. Основна мета впровадження системи — «побудова соціалістичного гармонійного суспільства». Для координації виконання поставлених завдань була створена навіть спеціальна комісія при Політбюро ЦК КПК.
Мова про систему оцінки окремих громадян або організацій за різними параметрами, значення яких вираховуються та відстежуються за допомогою інструментів масового спостереження з використанням технології аналізу BigData.
Соціальний рейтинг залежить від різного – від інформації про ваші штрафи за порушення правил дорожнього руху і дрібні правопорушення, і аж до інформації – скільки разів на місяць ви зателефонували стареньким батькам, чи заходили на порносайти та яка успішність і поведінка в школі ваших дітей. «Параметрів» оцінювання соціального рейтингу – тисячі.
У вересні 2016 року уряд Китаю опублікував перелік санкцій, яким будуть піддаватися володарі «низьких рейтингів», деякі з них:
- заборона на роботу в держустановах;
- відмова в соцзабезпеченні;
- особливо ретельний огляд на митниці;
- заборона на заняття керівних посад в харчовій і фармацевтичній промисловості;
- відмова в авіаквитках і спальному місці в нічних поїздах;
- відмова в місцях в люксових готелях та ресторанах;
- заборона на навчання дітей в приватних школах.
Багато з цих пунктів реалізовуватимуться якраз завдяки «цифровим гаманцям». Вам просто запрограмують ваш гаманець на відмову в продажу квитка на літак чи потяг, чи на покупки за межами 500 метрів від вашого помешкання.
Тут слід зауважити, що таку систему контролю і соціальних рейтингів компартія Китаю обґрунтовувала необхідністю боротьби з клановістю в китайському суспільстві. Мовляв, система соціальних рейтингів дозволить не-клановим людям отримати можливості соціальних ліфтів.
Чи повіримо ми китайським комуністам?
…Китайців ми не зрозуміємо. Бо «схід є схід, а захід є захід. І вони не зійдуться ніколи», – як написав колись британський масон і автор «Мауглі» Редьярд Кіплінг.
Тому повертаємося до нашої «західної» реальності…
А що в Україні?
Про цифрову валюту в Україні почали говорити з 2016 року, коли й стартувала розробка власної цифрової гривні.
В статті про цифрову гривню та її перспективи «Укрінформ» (єдине державне інформаційне агентство в Україні) в статті, датованій 9-м грудня 2022-го року, повідомляє:
«У 2018 році НБУ спільно зі Світовим банком та провідними іноземними й українськими аудиторськими та фінтех-компаніями реалізували закритий(!) проєкт з емісії обмеженої кількості е-гривні та проведення розрахунків.
Законодавча база для функціонування е-гривні з’явилася у 2021 році: 30 червня Верховна Рада ухвалила закон «Про платіжні послуги», через місяць його підписав президент Володимир Зеленський. Закон адаптує українське законодавство до норм Європейського Союзу. А також надає НБУ право емісії цифрової гривні та визначає її як законний платіжний засіб на території України.
У вересні 2022-го року Нацбанк запустив проєкт «е-гривня» для отримання зворотного зв’язку від представників ринку фінансових послуг та цифрових активів. А наприкінці листопада 2022-го року відбулася презентація концепції е-гривні».
А ще в названій статті про цифрову гривню, всіх тих, хто має сумніви в доцільності та етичності впровадження цифрових валют центральних банків, «Укрінформ» одразу ж записує до тих, хто вірить «в пласку Землю, змови масонів і рептилоїдів, чипування через вакцинацію, розповсюдження коронавірусу вишками 5G» (хто побачить десь Трампа – повідомте за кого його має «Укрінформ»).
Національний банк до кінця 2024 року планував провести відкрите тестування е-гривні та у разі збереження темпів очікує готовності до переходу України на е-гривню у 2026 році. Очевидно, що вторгнення московитів в лютому 2022-го цей план скоригує…
Досвід Нігерії з впровадження CBDC: е-найри
У Нігерії у 2021-му році пафосно запустили державну цифрову валюту – «електронну найру», – eNaira.
«Нігерія першою з африканських країн запустила офіційну цифрову валюту. Систему розробляли з 2017 року, але за останній рік робота над нею пришвидшилась через нові вимоги, які поставила перед бізнесом і державою пандемія», – заявив тоді представник офісу президента Нігерії.
До речі, про пандемію – пам’ятаєте, як під час епідемії ковіду пішла «манія» на тему – «вірус передається через готівкові гроші»?
Через три роки після запуску eNaira в Нігерії можна констатувати факт провалу цього проєкту. Попри те, що Центробанк Нігерії намагався посилити інтерес до цифрової валюти, запропонувавши бонуси громадянам та продавцям, які готові приймати CBDC, оборот із цією цифровою валютою центробанку влітку 2024-го року становив лише близько 0,36% від усього обігу валюти країни.
…То ж Трамп сказав, що не допустить впровадження CBDC (старт проєкту яких, як кажуть вірні «масонів і рептилоїдів», ті, кого називають глобальними «банкстерами» готували на 2025-26 роки…
Трамп виступив за вільний децентралізований неінфляційний Біткоїн. Поки що лише як засіб резервів (цифрового золота), а не як власне гроші.
Чи зможе Трамп, навіть за ідеологічної підтримки «промисловців» Америки, протистояти такій силі як «глобальний банкстер»? Навряд чи, «прогрес» зупинити неможливо, можна хіба лише його пригальмувати.
Але… чомусь не дуже віриться, що плани тотального контролю можуть бути реалізованими у всій замисленій повноті. Такі проєкти завжди дають збій, бо не враховують в людині людське, – як темне, так і світле.
ООН і «цифрове майбутнє» світу
До речі, майже непоміченим минуло голосування та ухвалення світовими лідерами в ООН 22 вересня 2024-го року документу під назвою «Пакт майбутнього», який включає «Всесвітній цифровий договір» та «Декларацію для майбутніх поколінь».
Деякі експерти саме «Всесвітній цифровий договір» вважають найважливішим та найдоленоснішим документом ООН за останні п’ятдесят років.
На сайті ООН про нього написано пафосно і позитивно:
«Всесвітній цифровий договір, який додається до Пакту, є першим комплексним глобальним документом для цифрового співробітництва та управління ШІ.
В основі Договору лежить зобов’язання розробляти, використовувати та керувати технологіями на благо всіх. Це включає зобов’язання світових лідерів щодо:
– підключити всіх людей, школи та лікарні до Інтернету;
– закріпити цифрове співробітництво в галузі прав людини та міжнародного права;
– зробити онлайн-простір безпечним для всіх, особливо для дітей, завдяки діям урядів, технологічних компаній і соціальних мереж;
– забезпечити управління штучним інтелектом із дорожньою картою, яка включає міжнародну наукову групу та глобальний політичний діалог щодо ШІ;
– зробити дані більш відкритими та доступними за допомогою угод щодо відкритих даних, моделей і стандартів;
– це також перше глобальне зобов’язання щодо управління даними, яке вносить його до порядку денного ООН і вимагає від країн вжити конкретних заходів до 2030 року».
Практично кожен інструмент має як свої позитиви, так і свою «тінь». Це як скальпель: в руках хірурга – добро, а в руках маніяка – зло. Так і у випадку CBDC чи «Всесвітнього цифрового договору».
Фіксуємо, спостерігаємо…
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
БІТКОЇН — це «більше» гроші, аніж долар США?