Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.
За церковним переданням, саме цього дня Ісус Христос під час Таємної вечері омив ноги своїм учням, показавши приклад смирення й любові до ближнього. Цей жест став глибоким символом духовного очищення, що й донині залишається головним смислом свята.
Про глибинний сенс Чистого четверга журналістці Фіртки розповів отець Миколай Микосовський — монах Василіянського чину, який служить у монастирі УГКЦ на Ясній Горі в Гошеві.
За словами священника, Великий четвер, або Страсний четвер у церковній традиції — це день, коли Ісус Христос понад дві тисячі років тому під час Таємної вечері з апостолами, які стали Його першими священниками, встановив Таїнство Святого Причастя. Саме тоді була відслужена перша Божественна Літургія.
«Назва “Чистий четвер” — це радше народне трактування, — пояснює отець Миколай. — Воно пов’язане з весняним прибиранням: купанням, миттям вікон, пранням. Але все це — зовнішні речі. Насправді ж ідеться про очищення душі перед прийдешнім світлим Воскресінням Месії».
Духовний сенс дня посилюється вечірнім богослужінням, яке має назву «Страсна Утреня». Як нагадує священник, саме з цього моменту за церковним календарем починається новий літургійний день.
«Під час Страсної Утрені читають дванадцять Євангелій — уривки з усіх чотирьох Євангелій, у яких описуються останні години земного життя Ісуса. Починаючи з Його бесіди з учнями під час Таємної вечері — і до моменту поховання у гробі Йосифа Ариматейського та приставлення до нього римської сторожі», — розповідає отець Микосовський.
Унікальною особливістю цього богослужіння є зміна літургійного облачення: священники переодягаються у вбрання різних кольорів, символізуючи різні етапи страждань Спасителя.
«Цей день — не про чисті вікна, а про чисте серце», — наголошує монах.
Народні традиції
З самого ранку люди купаються, аби “змити гріхи”, прибирають оселі, перуть речі та печуть паски. Кажуть: як проведеш цей день — так і зустрінеш Великдень.
Тому християни намагаються не сваритися, не лінуватися й не засмучуватися.
Священники нагадують, що цього дня також варто піти до сповіді та причастя. Утім, варто пам’ятати, що справжня чистота — це не лише зовнішня, а передусім внутрішня гармонія та щирість серця.
У сучасних умовах, коли багато українців переживають непрості часи, значення Чистого четверга набуває нового змісту. Для когось — це день родинного єднання, для когось — можливість зупинитися, переосмислити й духовно очиститися.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Свято доброї новини: священник з Івано-Франківщини про значення Благовіщення Пресвятої Богородиці
“Впустити Ісуса у душу та думки”, — священник з Івано-Франківська про значення Вербної неділі
Великдень 2025: де та коли в Івано-Франківську освячуватимуть кошики (РОЗКЛАД)
Discussion about this post