Світлина – kg.ua
0 Альбіна Ковпак03 лютого 2025, 14:02
У Кременчуці завершили голосування за визначення дати Дня міста. Перенесення дати не підтримали 28% учасників опитування.
Про це День міста й нову дату 3 лютого повідомили у Кременчуцькій громаді.
Відтепер відзначати День Кременчука пропонують в останні вихідні травня, а 29 вересня залишити Днем визволення міста від нацистських загарбників під час Другої світової війни.
Цю дату обрали, адже більшість визначних дат, пов’язаних із Кременчуком припадає саме на травень:
- 4 червня (20 травня за старим календарем) польський король Ян ІІ Казимир надав Кременчуку королівський привілей на Магдебурзьке право;
- орієнтовно в травні 1770 року відбулося будівництво першого наплавного мосту, який з’єднував Кременчук і Крюків;
- згідно із «Жалувановою грамотою на права і вигоди містам» від 2 травня 1785 року в Кременчуці обрали перший склад міської влади;
- у кінці навчального року відзначали унікальне міське свято «Свято Кремінця і Веселинки», на якому вихованці Маріїнської жіночої гімназії та Олександрівського реального училища обирали символічних представників міста на весь рік;
- у другій половині травня в Кременчуці починалась «прогулянкова навігація» на острови для відпочинку.
Остаточне рішення мають затвердити на найближчій сесії міської ради.
Нова дата Дня міста в Полтаві
Раніше День міста у Полтаві відзначали 23 вересня. Цю дату радянська пропаганда визначила як день визволення Полтави. Лише за понад 50 років полтавці ставлять собі запитання: чи справді місто стало вільним у 1943 році? Німецькі нацисти тоді відступили, проте на зміну одному режиму прийшов інший – комуністичний.
Як результат, Полтава зробила крок назустріч очищенню від нав’язаних пропагандою свят та вперше відзначає День міста 29 червня. Це – дата першої згадки про місто в Іпатіївському літописі. Через десятки років місто повернулося до традицій та відновило початкову дату святкування, але вже за новоюліанським календарем. Її обрали містяни під час електронного голосування.
Більше про 29 червня як визначну дату в історії міста, розвиток Полтави як поселення та історію святкування Дня міста ЗМІСТу розповів директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського та кандидат історичних наук Олександр Супруненко.