05 лютого 2025, 18:59
Серед шістдесяти чотирьох депутатів Черкаської обласної ради — 46 чоловіків та 18 жінок.
Такі дані оприлюднені на офіційному сайті установи. Згідно з чинним законодавством, частина депутатів підлягає мобілізації, адже вік військовозобов’язаних в Україні становить 25-60 років, пише Суспільне.
Для того, аби дізнатися, хто став на захист країни та скільки “заброньованих” — Суспільне скерувало інформаційний запит до обласної ради. Відповідь отримали через пʼять робочих днів, як це передбачає закон “Про доступ до публічної інформації”. Але жодних даних нам не повідомили.
У листі з підписом першого заступника голови Романа Сущенка зазначено: “частина депутатів обласної ради здійснюють представницьку діяльність на громадських засадах та не перебувають у трудових відносинах з обласною радою. З огляду на це, установа не володіє і не зобов’язана володіти запитуваною інформацією”.
Щодо депутатів, які працюють в обласній раді на постійній основі, нам відповіли: “відомості про військовий облік та бронювання – конфіденційна інформація (з грифом «Для службового користування»), а отже надати такі дані не вбачається можливим”.
Чи зобов’язана обласна рада надати журналістам інформацію про депутатів — розповів військовий юрист Валерій Макеєв.
“На мою думку – це публічна інформація. У цьому і є зміст публічної інформації. В цьому є зміст демократії. Ніякої тут «воєнної тайни» немає. Скільки осіб заброньовано. Щоб суспільство бачило і співвідносило з іншими категоріями. Чи є на сьогодні народні обранці в якомусь пріоритеті відповідно до інших. Така інформація становить суспільний інтерес і його потрібно задовільняти”.
Хто з депутатів воює чи “заброньований” — ми запитали голову обласної ради Анатолія Підгорного, вже не письмово, а на черговій сесії 24 січня.
Валерій Підгорний. Суспільне Черкаси
“Я можу розказати про ту інформацію, яка є в мене. Сьогодні у нас з-поміж депутатів обласної ради служать у Збройних силах України четверо. Депутатів обласної ради обласна рада не бронює”.
Хто ці депутати, які боронять Україну, пан Анатолій не назвав. Тому ми з’ясували це самі. Один з них – 48-річний Віталій Коваль, керівник фракції “Європейська Солідарність”. Нині, з його слів, офіцер Збройних сил України.
Віталій Коваль. Суспільне Черкаси
“На сьогодні у мої функції входить розробка і вдосконалення наявних різних методів, засобів, пристроїв і їх апробація на лінії зіткнення”.
До війська депутат долучився у перший день повномасштабної війни.
“В мене двоє дітей і коли отака загроза стала — не було вагань. Дружина знала. Я вже зранку 24-го лютого був у військкоматі”.
Загалом у “Європейській солідарності” семеро чоловіків. Четверо — призовного віку. Та двоє жінок.
“Колись діти спитають: тато, а що ти робив, коли була війна? Можна, звичайно, бути в економіці, але економіка не працюватиме, якщо ми там не вистоїмо. І коли я дивлюся (останній раз восени у бойовому відрядженні був), бачу, як треба динамічно розвивати, особливо радіоелектронну протидію, щоб техніка була ціла, особовий склад був цілий. То те, що тут, повірте, це другорядні проблеми, насправді”, — розповів Віталій Коваль.
Долучилася до служби в ЗСУ і його однопартійка Оксана Циганок. Поспілкуватися з нею особисто нам не вдалося — під час останніх сесій обласної ради її не було. Оксана обіймає посаду командира автомобільного відділення у своєму підрозділі. До цього з 2014 року займалася волонтерством. Створила у Черкасах центр допомоги армії.
Волонтерка, військова Оксана Циганок. Фото з архіву героїні публікації
Депутату від партії “Слуга народу” Валерію Данилевському 57 років. Він обіймає посаду начальника обласного управління освіти та науки. А також — збиває дрони над черкаським небом у складі мобільної вогневої групи Добровольчого формування. До нього, розповів, долучився на початку 2024 року:
Валерій Данилевський. Суспільне Черкаси
“Я держслужбовець і можу це робити тільки з дозволу обласної військової адміністрації. Такий дозвіл я маю. Тому вдень я на роботі, а вночі через три на четверту добу заступаю на чергування. Сьогодні я, до речі, теж тільки з чергування, тільки з позиції. Ми збиваємо повітряні цілі, які незаконно знаходяться в повітряному просторі України. Чому вирішив зайнятися. Тому, що хтось це має робити. А чому не я?”
Так подумав і однопартієць пана Валерія — Сергій Лісовий. Йому 35. За власним бажанням пішов служити у розвідку. Це було 27 листопада 2022 року. Через пів року отримав поранення. Нині працює заступником голови обласної ради.
Сергій Лісовий. Суспільне Черкаси
“Спочатку займався волонтерством. Потім почав їздити з однією християнською місією евакуювати людей з «сірої зони». Возили туди продукти, потім прийняв рішення долучатися. Щоб прийняти таке рішення треба бути морально підготовленим. Морально, духовно. Розуміти для себе. Це не просто слова, не просто дії. Це велика відповідальність. В першу чергу за життя своє і життя рідних, близьких. Тому, що нема ж на війні, як у відеоіграх кнопки «зберегтись». Тут, як у нас завжди жартували «50 на 50». Повезе не повезе, все”.
Загалом у фракції “Слуга народу” 12 депутатів. Двоє жінок і 10 чоловіків. Призовного віку шестеро. Служать не всі, але всі так чи інакше допомагають військовим, розповів голова фракції “Слуга народу” Анатолій Яріш.
Анатолій Яріш. Суспільне Черкаси
“Хто, як може, так і допомагає. Хтось воює, хтось не воює. Хтось з військовою спеціальністю, хтось не з військовою спеціальністю. Ну отак. Те, що є по факту, те і є”.
У фракції “Батьківщина” сім депутатів. Пʼятеро чоловіків і двоє жінок. Призовного віку троє чоловіків, розповів керівник фракції Семен Радченко:
“У нашій партії є такі, і хто служить, і воює. Навіть наша Наталія Боброва, керівник нашого Стеблівського партосередку сьогодні збиває шахеди над Черкащиною. Так само і Василь Могильний, депутат від нашої партії в Черкаській районній раді. Насправді багато таких людей, але в обласній раді таких немає, на жаль, на сьогодні. Але фронту ми допомагаємо — купуємо машини постійно, донатимо і робимо все від нас залежне”.
Фракція “Черкащани” в облраді найчисельніша — складається з 18 депутатів. Пʼятеро жінок і 13 чоловіків, з яких 10 призовного віку. Керівник фракції — Олександр Коваленко.
Олександр Коваленко. Суспільне Черкаси
“У нас немає. Я служив шість місяців, був комісований. Отримав автомат у перші дні війни. Записали військовий білет і сказали через чотири дні, що я служу. Ну і пішов служити”.
До військових долучився і депутат від цієї партії Олег Петренко. Він — координатор благодійного фонду Третьої Окремої Штурмової Бригади ЗСУ. З ним ми поспілкувалися 20 грудня. Тоді він покинув сесійну залу, бо депутати “зривали засідання”.
Олег Петренко. з фейсбуку Олега Петренка
“Я з третьої штурмової бригади спеціально приїхав на сесію. У мене роботи, більш важливої роботи, ніж слухати клоунів на трибуні”.
З керівницею фракції “За майбутнє” Світланою Легойдою на сесії обласної ради нам поспілкуватися не вдалося. Вона не прийшла. Намагалися з нею зв’язатися і телефоном, і через фейсбук, але відповіді не отримали.
У цій партії, згідно з даними сайту обласної ради, 11 депутатів. Пʼятеро з них жінки, шестеро — чоловіки. П’ять з яких — призовного віку.
Є у раді позафракційні депутати. Серед них — Олександр Вельбівець. До ТЦК він пішов у перший день повномасштабної війни Тоді, розповів, вчинив по совісті.
Олександр Вельбівець. Суспільне: Черкаси
“Я був прикомандирований до 38 окремої бригади морської піхоти. У групу військово-цивільного співробітництва, яка займається пошуком і евакуацією тіл і решток тіл військовослужбовців загиблих на полі бою. Зараз мене відкликали на постійне місце служби, там де я в штаті знаходжуся. Це командування військово-морських сил управління ЦВС. Це вибір кожного. Найголовніше, що мені не треба було чекати запрошень якихось до військкомату. Я як свідомий, прийшов у перший день. Тому що я військовозобов’язаний, офіцер запасу”. Загалом серед позафракційних депутатів, а їх семеро, двоє жінок і пʼятеро чоловіків. Четверо з них призовного віку.
Сергій Головко. Суспільне Черкаси
Черкаський ветеран, керівник громадської організації “Честь маю” Сергій Головко висловив, що думає про депутатів, які не пішли на фронт:
“Є один чоловік, який воює, а інший, — який не воює. Вони мають рівні права. Правда? Але це несправедливо. На мою думку, якщо депутат не воює, то він не повинен бути депутатом. Депутатство — це робота. Якщо депутати не виконують свою роботу — хай кладуть мандати і йдуть на фронт. Це справедливо, насправді”.