Джерело – commons.wikimedia.org, автор – Jack Dykinga
0 Яніна Мурдза30 листопада 2024, 09:11
Властивості ґрунтів Полтавщини погіршуються через інтенсивне використання. Найбільші площі уражених ерозією земель зосереджені в північній частині області.
Про це відомо з проєкту регіонального плану управління відходами на Полтавщині до 2023 року. Унаслідок активної діяльності людини різною мірою в області деградовані близько 79% земель, що залучені до сільського господарства.
Найбільші площі уражених ерозією земель знаходяться в північній частині Полтавщини: 31–50% сільськогосподарських земель. По області відсоток пошкоджених сільськогосподарських земель коливається в межах 5-62% від загальної площі.
Розораність земель Полтавщини вища за середню по Україні й становить 61,7% від усієї території (82% сільськогосподарських угідь).
На стан земель області негативно впливає будівництво та експлуатація газонафтових свердловин і трубопровідного транспорту, а також пошкодження газогонів – найчастіше навмисних для крадіжки газоконденсату.
Загрозу для довкілля складають і заборонені до використання, непридатні та змішані агрохімікати, як і незбалансоване внесення добрив. Зсуви та абразія берегів водних об’єктів негативно впливають на стан земель Полтавщини, зокрема руйнування узбережжя Кременчуцького водосховища.
Руйнування берега Кременчуцького водосховища
Руйнування берега водосховища загрожує приватним будинкам та угіддям жителів села Мозоліївка. Відстань від кручі до деяких будівель становить менше ніж 150 м.
Усього на укріплення 1,5 км берега Кременчуцького водосховища потрібно 50 млн 879 тис. 982 грн.
Протяжність берега Кременчуцького водосховища на Полтавщині становить понад 156 км. З них 43,5 км потребує захисту. Через руйнування берега область втратила понад 800 га земель.
Найбільш проблемною є ділянка між селами Мозоліївка та Пронозівка, адже в зону руйнування потрапило старе кладовище. З 2011 року для захисту узбережжя побудували 200 м захисної дамби, а у 2020-му – ще 300 м.
Понад 30 млн грн торік вклали в укріплення берега Кременчуцького водосховища на Полтавщині. За ці гроші укріпили 800 м берега між селами Мозоліївка та Пронозівка, де до зони руйнування потрапило кладовище.
Для появи Кременчуцького водосховища під воду пустили понад дві сотні сіл Полтавської, Черкаської та Кіровоградської областей. Втрачені давні українські поселення та поховання. Затоплені тисячі гектарів родючих земель. Але найбільших втрат зазнали місцеві жителі, чия особиста історія похована на дні рукотворного моря.
ЗМІСТ поговорив із переселенцями тих часів, екологом та дослідницею, яка вивчала трагедію затоплених сіл Полтавщини. Розповідаємо про втрачену історію й здобуті проблеми, спричинені гігантоманією радянської влади за посиланням.