У статті «Байден, Трамп і Україна» зроблено порівняння позицій Байдена і Трампа у питаннях територіальної цілісності України, відношення до перемоги України у війні та допомоги з боку США.
В результаті аналізу прямої мови цих двох політиків, очевидно, що, на відміну від Байдена, Трамп жодного разу не висловлювався позитивно про територіальну цілісність України чи перемогу України у війні, а натомість пропонував путінську формулу «мир в обмін на території».
У випадку прямих питань журналістів з приводу його відношення до путіна чи перемоги України, Трамп уникав відповідей, відмовляючись визнати його злочинцем, чи говорити щось у контексті перемоги України.
В інших випадках говорив розмитими фразами про швидке закінчення війни за 24 години, не уточнюючи, як саме він хоче це зробити, і не пояснюючи, чому він її не закінчив за 24 год тоді, коли був президентом, з огляду на те, що війна по суті триває з 2014 року.
Також, на відміну від Байдена, Трамп останнім часом або відмовляється обговорювати питання допомоги України, або ставить це питання умовою певних своїх вимог.
Стосовно допомоги Україні прихильники Трампа часто ставлять схожі питання на кшталт
«А причому тут Трамп, якщо президент — Байден, більшість у сенаті — демократи, глава Пентагону призначений Байденом… то чому ж тоді у провалах допомоги Україні винні трампісти?».
Такі питання свідчать про те, що ці прихильники Трампа не знають елементарних, пов’язаних з цим, речей.
Річ у тому, що Конгрес США складається з двох палат: верхньої палати – Сенату, у якій переважають демократи, і нижньої палати – Палати представників, у якій переважають республіканці.
Членів Сенату зазвичай називають сенаторами, а членів Палати представників – конгресменами. Питання допомоги залежить виключно від очолюваної трампістом Майком Джонсоном Палати представників, яка виділяє на це гроші, і що б там не голосували чи не ухвалювали сенатори верхньої палати, чи вище перелічені особи (Байден, очільник Пентагону і т.п.), якщо трампісти нижньої палати не затвердять фінансування, то у меншості демократів нижньої палати нічого не вийде.
Отож, на допомогу Україні мають погодитись республіканці цієї палати включно з трампістським антиукраїнським рухом MAGA з їхніми гаслами «Ні центу допомоги Україні !»
Звісно, серед республіканців нижньої палати є не лише упороті трампісти, але й прихильники допомоги Україні, проте і вони під впливом Трампа не хочуть голосувати за допомогу Україні окремим пакетом.
Підставою для цього є еміграційна проблема на південному кордоні США. Для американців неконтрольований потік мігрантів — це дійсно серйозне питання, яке було основним у передвиборчій програмі Трампа і яке ігнорував Байден.
Для того, щоб натиснути на Байдена і демократів, республіканці зробили заручницею Україну, відмовившись фінансувати допомогу окремим пакетом, мовляв, «якщо демократи підуть на виконання їхнього ультиматуму в питанні кордону, то тоді ми проголосуємо і допомогу Україні на 2024 рік».
Тоді Джо Баден запропонував Конгресу схвалити в одному пакеті фінансування на Ізраїль, Україну та деякі інші потреби.
На Україну там передбачили 61 млрд доларів на військову допомогу та 11,8 млрд на фінансову допомогу для прямої бюджетної підтримки.
Але спікер Палати представників США республіканець Майк Джонсон виступив проти, вимагаючи розглядати допомогу Україні та Ізраїлю окремо.
Другого листопада 2023 року Джонсон заявив, що США об’єднають допомогу Україні та захист кордону з Мексикою, а згодом Палата представників схвалила допомогу Ізраїлю на 14,3 млрд доларів без згадки про Україну.
Тоді Джо Байден сказав, що накладе вето на цей законопроєкт, якщо там не буде коштів для України.
Сьомого листопада демократи у Сенаті заблокували законопроєкт республіканців про допомогу Ізраїлю окремо від України, за який проголосувала Палата представників.
В результаті два тимчасові бюджети США ухвалили без фінансування для України та Ізраїлю, а сам законопроєкт не встигли розглянути, бо конгресмени пішли на різдвяні канікули, домовившись, що у січні 2024 року розглянуть пакети фінансування для України, Ізраїлю, Тайваню та щодо південного кордону США.
Отже, щоб розблокувати питання допомоги Україні, Байден і партія демократів пішли на вимоги республіканців і погодились з тим, щоб у загальному пакеті фінансування були передбачені кошти на проблему південного кордону США.
З іншого боку, в інтерв’ю Fox News, Майк Джонсон сказав, що напередодні Різдва зустрічався з Володимиром Зеленським, і той повідомив, що Київ досі не отримав власне тих систем озброєнь, які просив у США. Спікер Палати представників заявив наступне:
«Білий дім не надає мінімально необхідної підтримки, при цьому просить все нові і нові мільярди».
Однак, хоча Білий дім затримав постачання власне далекобійних видів озброєнь і авіацію, кошти допомоги Україні з бюджету США 2023 року вичерпані, а кошти з бюджету 2024 року заблоковані республіканцями.
Є ще запасні варіанти порівняно незначної допомоги через програму Presidential Drawdown Authority (PDA)., за якою поза бюджетними коштами можна зняти $ 4.2 млрд. із запасів Пентагону. Також існує програма EDA, за якою США можуть поставити Україні стару списану воєнну техніку, яка ще здатна працювати. Але, там є свої бюрократичні перепони, та й все це не відіграє такої великої ролі, як десятки мільярдів доларів, заблокованих республіканцями, які би могли бути направлені на новітню далекобійну зброю, авіацію та все інше, необхідне для перемоги. Хоча, у випадку подальшого блокування допомоги республіканцями, ці варіанти можливо будуть реалізовані.
Міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що Сполучені Штати Америки будуть «відповідальними за поразку України», якщо Конгрес не схвалить останній запит адміністрації президента Джо Байдена на багатомільярдне фінансування для країни, яка постраждала від війни (цитата):
«Я обговорювала це з членами Конгресу, з моїми колегами. Я думаю, що вони усвідомлюють, наскільки жахлива ця ситуація, і ми можемо нести відповідальність за поразку України, якщо нам не вдасться забезпечити країну необхідним фінансуванням, включаючи пряму бюджетну підтримку, оскільки це дуже важливо»
Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконелл сказав, що очікує розгляду двопартійної угоди у Сенаті щодо безпеки південного кордону і фінансування для України в одному пакеті.
Джо Байден 17 січня провів зустріч з лідерами Конгресу США та очільниками профільних комітетів, на якій закликав швидше розблокувати фінансування на подальшу допомогу для України.
Була велика надія на те, що в січні цей законопроєкт буде ухвалено і узгоджено його фінансування у Палаті представників, але виявилось, що Трампу цього компромісу замало.
Тут треба зупинитись і розглянути роль Трампа у цьому питанні. Хоча він зараз поза владою, але не поза політикою, і має великий вплив на республіканців нижньої палати, які не можуть нехтувати його вимогами, оскільки надіються, що він стане президентом на наступних виборах.
Спікер палати представників Джонсон в інтерв’ю Fox News зізнався, що він часто (“кожні декілька днів”) обговорює з Трампом тему прикордонної кризи.
У грудні 2023-го він говорив, що Україні треба допомогти, а путіна – зупинити, а зараз його риторика – “міграційну проблему можна вирішити лише у разі повернення Дональда Трампа до Білого дому. А без розв’язання проблем міграції, він не хоче виносити на голосування допомогу Україні”.
Тому Джонсон голосував проти допомоги Україні, зробивши її разом з республіканцями заручницею допомоги. Причому, щодо допомоги Тайваню чи Ізраїлю у них проблем нема і стосовно цих країн вони умов ніяких не ставлять. Заручницею у них виявилась лише Україна. Джонсон відмовився ставити допомогу Україні і Ізраїлю в один пакет голосування, а хотів без жодних умов надати Ізраїлю допомогу окремим пакетом, а допомогу Україні заблокувати.
Конгресмен Джеймі Раскін нещодавно заявив, що республіканці “виконують накази Дональда Трампа і активно перешкоджають двопартійній угоді про кордон”, бо не хочуть, щоб угода про кордон (а отже і виділення допомоги Україні) була укладена до президентських виборів у листопаді 2024 року, оскільки ця тема буде центральною у передвиборчій кампанії Трампа. Якщо так, то Трамп разом зі своїми республікантськими конгресменами свої президентські амбіції ставить вище будь-яких цінностей.
Тим часом Трамп розкритикував майбутню угоду Сенату щодо кордону у повідомленні соцмережі Truth Social (пряма мова):
“Я не думаю, що ми взагалі повинні укладати угоду про кордон, якщо ми не отримаємо ВСЕ необхідне, щоб зупинити вторгнення мільйонів, багато з яких приїхали з невідомих частин світу, в нашу колись велику країну, яка незабаром знову стане великою”.
Як виявилось, каменем спотикання залишається розбіжність щодо повноважень президента Джо Байдена на умовно-дострокове звільнення мігрантів, затриманих на південному кордоні країни. Таким чином, допомога Україні і далі продовжує бути заручницею ультиматумів Трампа та його однопартійців з Палати представників, і який його ультиматум чи компроміс у контексті допомоги Україні буде наступним, поки невідомо, бо він досить непередбачуваний. Але, надіємось на краще.