27.11.2024 14:11
Досить часто виникає потреба перевірити достовірність розрахунку вартості земельних ділянок, особливо коли очевидним є факт заниження або завищення їх вартості. Про це повідомляє Земельний фонд України, пише agronews.ua.
Сама це є однією з функцій науково-дослідних установ судових експертиз, адже оціночно-земельна експертиза – це дослідження щодо визначення вартості земельних ділянок або прав на них, а також перевірки відповідності виконаної оцінки нормативно-технічним вимогам, з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду чи кримінального розслідування, виконане на базі знань у сфері землеустрою та кадастру.
Предметом оціночно-земельної експертизи становлять: фактичне використання земельної ділянки на час проведення дослідження; планування території за місцем розташування земельної ділянки; інвестиційна привабливість території за місцем розташування земельної ділянки; стан ринку землі на дату оцінки земельної ділянки; порядок складання документацій з оцінки землі; алгоритм розрахунку експертної грошової оцінки земельних ділянок та прав на них.
Важливо також розуміти, в яких саме випадках можливе застосування такої експертизи, для цього розглянемо, що є об’єктом оціночно-земельної експертизи, та які осносні завдання вона вирішує.
Об’єктами оціночно-земельних експертиз є:
- земельні ділянки;
- документації із землеустрою та з оцінки землі;
- документи, що підтверджують права на земельні ділянки;
- документи, що підтверджують права на земельні поліпшення;
- поземельні книги, створені відносно земельних ділянок;
- витяги з Державного земельного кадастру;
- аналітичні відомості.
Завданнями оціночно-земельної експертизи є:
- експертна грошова оцінка земельних ділянок;
- експертна грошова оцінка прав на земельні ділянки;
- визначення відповідності виконаної оцінки земельної ділянки або прав на неї вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам.
Оціночно-земельна експертиза за своїми властивостями поділяється на окремі види, а сме:
- експертиза визначення вартості земельної ділянки;
- експертиза визначення вартості прав на земельну ділянку;
- експертиза визначення відповідності документації з оцінки земельної ділянки або прав на неї вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам.
Головною метою проведеної оціночно-земельної експертизи є надання відповіді на питання, що вирішуються при проведенні судових земельно-технічних експертиз це:
- Яка вартість (зазначити вид вартості: ринкова, ліквідаційна, спеціальна, інвестиційна тощо) земельної ділянки?
- Яка вартість (зазначити вид вартості: ринкова, ліквідаційна, спеціальна, інвестиційна тощо) частки (зазначити частку: -1/2, -1/4 тощо) земельної ділянки?
- Яка вартість права користування (зазначити право: постійного користування, оренди тощо) земельною ділянкою?
- Чи відповідає виконана оцінка земельної ділянки (або права користування земельною ділянкою) вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам?
- Приведений перелік питань не є вичерпним.
Особливості проведення судових оціночно-земельної експертиз полягає у тому, що для вирішення питання з визначення вартості земельної ділянки або прав на неї експерту необхідно надати правовстановлювальну документацію та документацію із землеустрою на земельну ділянку.
У разі наявності на земельній ділянці поліпшень (будівель, споруд тощо), на дослідження необхідно надати правовстановлювальну документацію на такі об’єкти, матеріали технічної інвентаризації, а також іншу документацію та інформацію, необхідність яких зумовлена обраним методичним підходом.
У разі необхідності визначення актуальної вартості земельної ділянки чи прав на неї, обов’язковим етапом у проведенні оціночно-земельної експертизи є обстеження такої земельної ділянки на місцевості.
Таким чином, оціночно-земельна експертиза, допомагає захистити права та законні інтереси фізичних та юридичних осіб і є важливим елементом прозорості сучасних земельних відносин в Україні.