Секс — важлива частина людського життя, але водночас тема, яку часто уникають обговорювати навіть із найближчими.
Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як подолати страхи, стереотипи та сором, пов’язані з інтимною сферою, журналістка Фіртки поспілкувалась із сексологом, доцентом Івано-Франківського національного медичного університету Володимиром Тріщом.
Сексуальне здоров’я є важливою складовою людського існування. Чому воно важливе?
Згідно з визначенням ВООЗ, сексуальне здоров’я — це стан фізичного, емоційного, психічного та соціального благополуччя щодо сексуальності. Тобто, тут йдеться не лише про фізіологію.
У поняття «сексуальне здоров’я» входять здатність до насолоди та контролю сексуальної і дітородної поведінки відповідно до норм соціальної й особистої етики, а також свобода від страху, почуття сорому і провини, хибних уявлень та інших психологічних факторів, що пригнічують сексуальну реакцію і порушують сексуальні взаємини.
Оскільки секс є невід’ємною частиною життєдіяльності, то сексуальне здоров’я своєю чергою є запорукою якості життя. Воно має вагоме значення для фізичного, психічного здоров’я і благополуччя окремих осіб, пар та й зрештою для сімей. Тому при потребі звертайтесь до фахівця (сексолога чи сексопатолога).
Відкрито говорити про секс може, безперечно, не кожен. Як говорити про інтим без табу?
Насправді, на мою думку, сьогодні тема сексу — вже не табу, оскільки інформації на цю тематику достатньо в мережі.
Чи завжди ця інформація правильна та корисна? Ні. І ба більше — до цієї інформації мають доступ діти, особливо до порносайтів, де можуть бути елементи насилля, що в майбутньому може негативно вплинути на їхнє психосексуальне формування.
Тут важливо розуміти, що сексуальна функція — це єдина парна функція, тому відкритість в розмові про секс першу чергу має бути між партнерами, і статеві стосунки це завжди компроміс, обґрунтований почуттями та взаємоповагою.
А чому, на вашу думку, люди досі соромляться говорити на тему сексу?
З огляду на делікатність теми сексу, люди можуть відчувати себе вразливими або сором’язливими, коли йдеться про їхні власні переживання.
Також недостатність знань, і як наслідок — відчуття невпевненості або незручності під час обговорення цієї теми, розмова часто зводиться до «вульгарності».
Окрім того, особливості культурного характеру, пов’язані з моральними нормами, релігійними заборонами та традиціями, розмови про секс формують відчуття сорому чи страху.
Саме тому вкрай важливо розвивати сексуальну освіту, популяризувати ідею про те, що сексуальність — це природна і здорова частина людського життя, і зменшувати стигматизацію через відкритість у медіа та культурі.
До речі, про сексуальну освіту в Україні. Чому вона потрібна?
Сексуальна освіта є важливим аспектом формування здорових стосунків, запобігання ризикам для здоров’я та розвитку соціальної відповідальності. В Україні ця тема стає дедалі актуальнішою, оскільки рівень обізнаності молоді залишається недостатнім.
Сексуальна освіта включає інформацію про статеве дозрівання, анатомію, репродуктивне здоров’я, емоції, права, гендерну рівність, безпечний секс та формування здорових стосунків.
Дорослі повинні бути готовими відповідати чесно підліткам на запитання, використовуючи достовірні джерела, допомагати розрізняти неправдиву інформацію в медіа, підтримувати і не засуджувати інтерес до сексу.
Підлітки повинні розуміти фізіологічні процеси статевого дозрівання, безпечність сексу (контрацепція, інфекції, які передаються статевим шляхом, небажана вагітність), що таке емоційний розвиток, права та гендерна рівність, а також формувати повагу до різноманітності.
Україна перебуває на шляху до впровадження більш відкритої та сучасної сексуальної освіти, втім це вимагає зусиль як з боку держави, так і суспільства. Важливо, щоб дорослі брали активну участь у цьому процесі, адже тільки разом ми можемо забезпечити здорове майбутнє для молодого покоління.
Ви згадали про важливість сексуального виховання дітей. Як правильно говорити з дитиною про тіло, його зміни, статеве життя?
Сексуальне виховання дітей у сім’ї — це важлива складова їхнього гармонійного розвитку.
Вміння говорити на цю тему з дітьми допомагає їм краще розуміти себе, своє тіло та будувати здорові стосунки з іншими. Інформацію потрібно подавати поступово згідно з віком:
- 3-6 років — обговорюємо частини тіла включаючи інтимні;
- 7-10 років — проговорюємо чесно фізіологічні зміни в пубертатному періоді;
- 11+ років — обговорюємо статеве дозрівання, відповідальність, безпечний секс, взаємини та взаємоповагу. Також рекомендується використовувати книги, посібники тощо. Основне бути відкритими і чесними з дитиною, зважаючи на її емоційний стан.
Сексуальне виховання — це не лише про факти, але й про цінності, відповідальність і повагу до себе та інших. Це довготривалий процес, який закладає основу для здорового дорослого життя.
Повернімось ще до того, чому розмови про секс викликають сором у деяких людей. Чи дійсно стереотип того, що «сексу в Радянському союзі не було», вплинув на суспільство?
Насправді, його відголос все ще відчутний у старших поколіннях і в деяких частинах суспільства, але молодші покоління більш відкриті до обговорення теми сексу завдяки впливу інтернету, доступу до інформації та глобалізації.
До слова, про стереотипи та міфи. Є багато різної інформації щодо сексу під час місячних.
Якими все ж таки є ризики та чи впливає це на здоров’я жінки?
Секс під час місячних — це питання, яке викликає багато дискусій та різних думок. У медичному та фізіологічному плані це цілком можливо, але є деякі аспекти, які варто враховувати.
А саме ризик інфекцій, оскільки такий стан цьому сприяє (під час менструації шийка матки злегка відкривається, що може збільшувати ризик проникнення інфекцій, включаючи ті, що передаються статевим шляхом, а також кров є живильним середовищем для бактерій, що може підвищити ризик бактеріальної інфекції й через кров висока ймовірність зараження гепатитом чи ВІЛ).
Також не виключена ймовірність вагітності, особливо якщо цикл нерегулярний і сперматозоїди збережуться до моменту овуляції.
Окрім цього секс під час місячних створює естетичний дискомфорт. Але якщо дуже хочеться, використовуйте презервативи, дотримуйтесь гігієни та вибирайте зручний час і місце (використовуйте темного кольору рушник).
Отже, секс під час місячних не шкідливий для здоров’я, якщо дотримуватися гігієни та заходів безпеки. Важливо враховувати фізичний і емоційний комфорт обох партнерів.
Ще одна тема, оповита міфами, — інтим після пологів.
Інтим після пологів — це тема, яка хвилює багато пар. Народження дитини є значною зміною в житті, яка впливає не тільки на фізичний стан жінки, але й на емоційну близькість між партнерами.
Жінці потрібен час, щоб відновитися після пологів. Акушери-гінекологи зазвичай рекомендують утримуватися від статевих стосунків щонайменше шість тижнів після пологів (період післяпологової реабілітації), але це залежить від індивідуальних особливостей організму та виду пологів (природні чи кесарів розтин).
Велике значення має поведінка партнера, а саме емоційна підтримка дружини, не поспішати з відновленням інтимного життя (початок має бути ніжним — поцілунки, обійми), допомога дружині в догляді за дитиною, допомагати дружині відчувати себе привабливою.
Якщо є труднощі в інтимному житті або стосунках, потрібно не соромитися, а звернутися до психолога чи сексолога. Це допоможе знайти шляхи розв’язання проблем.
Головне — пам’ятати, що відновлення близькості потребує часу, терпіння та відкритого діалогу. Взаємна любов і підтримка є ключовими для подолання цього періоду.
У цьому аспекті, мабуть, відіграють чималу роль сексуальні страхи та комплекси. Як їх подолати?
Подолання сексуальних страхів і комплексів — це важливий етап у розвитку здорових стосунків із собою та партнером, що ґрунтується в першу чергу на аналізі причин їх появи (частіше культурні обмеження, негативний минулий досвід, а також пошук в собі «надуманих» недоліків). Також недостатня обізнаність про сексуальність, інколи потребує консультації спеціаліста.
На мою думку, базовим елементом в подоланні сексуальних страхів є взаємне, чесне, відкрите спілкування, а також робота над підвищенням самооцінки (фізична активність, позитивне оточення, яке підтримує).
Що робити у випадку, коли партнери соромляться говорити про свої вподобання у сексі?
Обговорення сексуальних вподобань — це процес, який потребує часу та довіри. Зрозуміле спілкування не тільки підсилює інтимність, але й додає гармонійності в стосунках. Допомога людям, які бояться обговорювати свої вподобання у статевих стосунках, потребує делікатного підходу, а базовим є відкритість в комунікації, що є важливим для зміцнення стосунків.
Перед обговоренням тем про вподобання у сексі, розмову доцільніше починати з менш інтимних питань і для зменшення тиску дискомфорту уникайте прямих запитань, наприклад:
“Що ти хочеш спробувати?”.
Можна спитати:
“Чи є щось у наших стосунках, що ти хотів би покращити?”.
Якщо ж дискомфорт зберігається, можна записати свої бажання та обговорити їх пізніше чи використати інтерактивні матеріали, як-от тестування сумісності або еротичні ігри, які можуть допомогти партнерам розкритися.
Якщо проблема спілкування дуже глибока, може допомогти консультація з сексологом чи психологом. Фахівці допоможуть зрозуміти причини страху і знайти способи подолання бар’єрів.
Чи буває сексуальна несумісність? Як вона впливає на пару?
Так. Сексуальна несумісність у стосунках — це проблема, яка може впливати на всі аспекти життя пари, включаючи емоційну близькість, спілкування та загальний рівень задоволення у стосунках. Це може призвести до емоційного віддалення, зменшення довіри й втрати відчуття близькості.
Різні сексуальні потреби приводять до розвитку конфліктів, що розвиває занижену самооцінку в одного з партнерів, що в кінцевому випадку такі стосунки [не усі] можуть завершитися зрадою.
Сексуальне життя є важливою складовою романтичних стосунків. Коли цей аспект не приносить радості, це може позначитися на взаємодії у повсякденному житті, наприклад, у спільному прийнятті рішень, підтримці чи комунікації.
Сексуальна несумісність не обов’язково означає кінець стосунків. Зусилля, бажання змінюватися і підтримка одне одного можуть допомогти парі подолати цю проблему.
Чи нормою є сексуальні фантазії?
Сексуальні фантазії є нормальним і природним явищем для більшості людей. Вони часто є відображенням особистих бажань, уяви або способів дослідження власної сексуальності.
Зазвичай вони не становлять жодної загрози, якщо не завдають шкоди вам або іншим. Приводом для занепокоєння є коли сексуальні фантазії негативно впливають на відносини, є нав’язливими, викликають відчуття тривоги чи провини, або сприяють ризику заподіяти собі чи оточуючим шкоду.
Чи важливий секс у шлюбі?
Секс є важливою частиною багатьох шлюбів, адже він допомагає зміцнювати емоційний зв’язок, довіру та близькість між партнерами. Однак ситуації, коли один із партнерів втрачає інтерес до сексу, не є рідкістю.
Що робити у такому випадку?
Розв’язання цього питання залежить від багатьох чинників, таких як причини втрати інтересу, якість стосунків і готовність партнерів працювати над проблемою разом.
Ключовим є взаєморозуміння, терпіння й готовність працювати над проблемою разом. Першочерговим має бути відкрита комунікація та з’ясування причини (фізична, емоційна, психологічна або інша).
Також перегляд способу життя (важливо реінвестувати час у спільні захоплення, побачення і спілкування), внесення новизни в інтимне життя.
Якщо причини залишаються неясними зверніться до фахівця. Сексолог зможе допомогти розібратися в емоційних і сексуальних аспектах стосунків.
Як вплинула війна на статеве життя українців? Особливо у тих випадках, коли пара на відстані?
Під час війни статеве життя людей може страждати через низку психологічних, емоційних, фізичних і соціальних факторів. Особливо це стосується ситуацій, коли партнери перебувають на значній відстані один від одного.
Основні проблеми:
- відсутність фізичної близькості (можливі рішення — використання сучасних технологій, відеозв’язок);
- психологічний стрес — тривога та депресія, що негативно впливають на лібідо (робота психологів);
- соціальна складова — тиск суспільства, відсутність приватного простору (рішення — роз’яснення важливості інтимного життя для ментального здоров’я);
- втрата фізичного здоров’я для можливості ведення статевого життя (рішення — реабілітація, використання телемедицини для консультацій лікарями).
Важливо пам’ятати, що війна — це кризовий період, і зміни у статевому житті є природними. Головне — відкритість до спілкування, підтримка партнера та пошук нових способів збереження близькості.
Чи є життя після зради? Якими є причини та наслідки зради для стосунків?
Зрада у стосунках — це складне та болюче питання, яке викликає багато емоцій та потребує глибокого осмислення. Вона може мати різні причини, а її наслідки часто глибоко впливають на обидві сторони.
Основними причинами можуть бути:
- емоційна незадоволеність, проблема з комунікацією (відсутність відкритого спілкування, сприяє відчуженню);
- пошук нових почуттів, нереалістичні очікування (завищені очікування від партнера);
- особисті проблеми (низька самооцінка, незадоволеність життям, страх старіння).
Наслідки зради — це зазвичай втрата довіри, емоційний біль, погіршення комунікації і часто розрив стосунків.
Чи можна пробачити та побудувати довірливі стосунки після зради?
Пробачення можливе, але воно залежить від багатьох факторів, а саме від щирості каяття, готовності до роботи над стосунками, часу, а також підтримки фахівця (психолога).
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Що таке мультиоргазм та як його отримати
Низьке лібідо: сексолог про причини та вплив війни на сексуальний потяг