Перша спроба поспілкуватися з Олексієм Гайдуком була невдалою. Завадили російські військові. Тільки ми почали говорити про херсонський мотоциклетний рух, неформальним лідером якого можна вважати Олексія, як неподалік пролунав вибух.
Окупанти почали черговий обстріл Херсона, від якого ми ховалися у кав’ярні Coffee 11/11, власником якої є Олексій. Потім він час від час виходив на вулицю перевіряти, чи немає поблизу російських FPV-дронів, які, судячи із звуків, що ми чули, додалися невдовзі після обстрілу. Під час одного такого виходу метрах в десяти від чоловіка впав уламок снаряду.
Варто зазначити, що ми перебували у відносно безпечному мікрорайоні Херсона – Таврійському. А мотоентузіасти, яких зібрав навколо себе Олексій, їздять більшою частиною міста, щоб показати його мешканцям: в Херсоні є життя, і їх мотожиття – його складова.
Не «бойові подруги», а рівноправні учасниці
За словами Олексія Гадука, досвідченого ентузіаста херсонського моторуху, він невдовзі після деокупації Херсона вирішив дізнатися, чи лишилися у місті ті, хто з ним «однієї крові». Виявилося, що він – не сам. Так поступово сформувалася спільнота однодумців.
Олексій Гайдук.
Теперішні херсонські мотоциклісти не є байкерами у звичному для багатьох людей розумінні, сформованому фільмами і серіалами на кшталт «Харлей Девідсон і Ковбой Мальборо» чи «Сини анархії».
Учасники херсонської мотоспільноти – законослухняні люди, які на дорозі дотримуються правил руху, для яких правила безпеки – запорука виживання у прифронтовому місті. Найміцнішим напоєм, який вони п’ють, коли збираються, є кава.
Процес вступу в спільноту Моtо, 11/11 не тяжкий. Треба мати свій байк, бути тактовною людиною та прийняти деякі прості, але важливі правила спільноти Moto 11/11.
А ще херсонські мотоциклісти зазіхнули на «святу святих» традиційного уявлення про байкерів. У спільноті є жінки, і не в традиційному для моторуху статусі «бойових подруг», а як повноправні учасниці. Щоправда, жінок зараз небагато, але про певну тенденцію вже можна говорити.
Херсонська мотоциклістка.
«Наша спільнота, – розповідає Олексій Гайдук, – створена, щоб мешканців Херсона ще більше зміцнити. Наші виїзди, групові поїздки містом – демонстрація, що тут є життя. Ну і для нас це – спосіб якось відволіктися від реалій. Більшість виїздів робимо, звісно, у теплу пору року, коли дороги – у більш-менш нормальному стані. Взимку виїжджаємо нечасто. Коли погода дозволяє».
Антон, один з учасників спільноти, каже, що був приємно вражений, коли увійшов до її складу.
Антон.
«Мій мотоциклетний стаж, – каже чоловік, – рік. У спільноті я – перший сезон. Із задоволенням беру участь у виїздах. Компанія – дуже хороша: приємні люди, об’єднані ідеєю. Дуже радий цьому знайомству, бо участь у мотоспільноті – можливість зарядитися позитивною енергетикою, що колосально важливо для усіх, а для херсонців – тим більш».
Відповідь хейтерам
Колони мотоциклістів можна побачити в Херсоні у різних місцях. Їздять вони з українськими прапорами, вітають мешканців міста, які радіють такому видовищу, махають руками байкерам.
Час від часу влаштовуються вилазки за місто для відпрацювання навичок їзди пересіченою місцевістю. Серед херсонських мотоциклістів є й екстремали, які іноді влаштовують виїзди у більш небезпечні місця Херсона. Але маршрути переважної більшості виїздів – це відносно безпечна частина міста, бо звук двигуна заважає вслухатися в інші звуки, серед яких може бути й дзижчання ворожих дронів, а мотоциклетний шолом звужує поле зору.
Під час виїздів робиться відео, яке розміщується у TikTok для херсонців, які вимушено живуть поза містом, щоб вони могли бачити, як воно виглядає зараз.
«Відео, – каже Олексій Гайдук, – ми робимо, враховуючи, що можна показувати, чого – ні. Тому нічого небажаного для появи у публічному просторі не знімаємо».
Олексій говорить, що знає про невдоволення деяких херсонців існуванням у місті мотоспільноти.
Його думка про хейт, який іноді влаштовують мотоциклістам, така: «Когось звуки мотоциклів лякають. Місто боїться усього гучного. Ми не можемо прибрати звуки вибухів, але можемо дати інші звуки – мирні. Коли ми їдемо містом колоною, і люди приязно реагують на нас, звертають увагу, машуть, ми, звісно, їм махаємо, можемо і трохи «погазувати» для сильніших емоцій. І у більшості своїй люди класно реагують, і ми бачимо, як це їх надихає. Це задає якогось ритму Херсону, додає життя».
Учасник мотоспільноти Антон каже, що містяни реагують на мотоциклістів здебільшого позитивно.
«Думаю, переважна більшість людей розуміє, що такі спільноти, як наша, – ковток життя для міста, те, що не дозволяє ставити на ньому хрест», – говорить Антон.
На користь подальшого існування херсонської мотоспльноти говорить і те, що вона зараз – одна з небагатьох, де мешканці міста можуть об’єднатися за інтересами.
До сумнозвісних подій 2022 року у Херсоні існували не тільки спільноти мотоциклістів, а й потужний велорух (досвід громадської організації «ВелоХерсон» був показовим і унікальним навіть у всеукраїнському масштабі), рух любителів бігу тощо.
Херсонська мотоспільнота.
Стати учасником херсонського моторуху може кожен мешканець міста, який має мотоцикл. Для цього варто знайти Олексія Гайдука у соцмережах або зв’язатися з ним.
Можна – через TikTok-акаунт херсонської мотоспільноти. А можна – через Instagram-акаунт. А можна, прийшовши у кав’ярню Coffee 11/11.
Цей матеріал було профінансовано Європейським Союзом. Його зміст є виключною відповідальністю автора та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Discussion about this post