Джерело – ДСНС
0 Яніна Мурдза04 січня 2025, 13:01
За 9 місяців 2024 року у лісах Полтавщини зареєстрували 152 пожежі.
Про це розповів заступник начальника Північно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Олег Парфеня під час засідання аграрної комісії 13 грудня. Сумарно пожежі завдали шкоди лісам Полтавщини на площі 3 тис. 63 га, зокрема верхові пожежі охопили 1 тис. 335 га.
На великі лісові пожежі площею понад 5 га припадає 11 випадків. Вогонь знищив і пошкодив ліси загальною площею 2 тис. 959 га. Найбільше постраждали хвойні масиви на території Малоперещепинського й Новосанжарського лісництв у вересні 2024 року. Тоді вогонь знищив понад тисячу гектарів лісу.
Літо-2024 на Полтавщині стало найсухішим за останні 100 років. На кінець серпня показник пожежної небезпеки на більшості території області досяг небувало високих значень. Посушливою й теплою була також осінь.
Для запобігання пожежам торік лісівники Полтавщини створили 2,3 тис. км протипожежних мінералізованих смуг. Через спекотну погоду зробили більше запланованого й доглянули майже 28 тис. км наявних смуг.
На утримання лісопожежних станцій лісівники витратили 8,3 млн грн власних коштів, а на гасіння загорянь – майже 1,6 млн грн.
Що відомо про пожежу в Малій Перещепині
Найбільш масштабна пожежа виникла 15 вересня на території Новосанжарської громади. Вогнеборці застосовували важку техніку та безпілотники, аби стежити за ситуацією.
Пожежа спалахнула в найбільш вразливих штучних хвойних насадження на пісках. Для гасіння вогню залучили додаткові сили з сусідніх областей: вогнеборців з Черкаської та Вінницької областей. Також над ліквідацією працювали військові та пожежні потяги «Укрзалізниці».
Загоряння мало початок у населеному пункті, тож його ймовірна причина – людська недбалість. Уранці 17 вересня пожежу вдалося локалізувати, проте сухе повітря та пориви вітру спричинили її повторне поширення. Ліс горів до 27 вересня.
Фото – Департамент екології та природних ресурсів
Пошкоджений вогнем ботанічний заказник на Полтавщині поступово відновлюється.
Фахівці обстежили землі Малоперещепинського лісництва та болотний комплекс заказника. На території лісництва росте культура сосни віком до 50 років. Дерева зазнали значного впливу від пожежі, як і трав’яний рослинний покрив.
Під час дослідження території болотного комплексу виявили значну площу заказника, яка постраждала від пожежі. Найбільші площі пошкоджені із очеретом звичайним, який суцільно згорів. Але виявили ділянки, де нині відбувається незначне відновлення трав’яного ярусу.
На обстежуваній території поступово відновлюються рослини, зокрема таких видів як куничник, тонконіг, осока колхідська, цмин пісковий, жито лісове тощо. Під час огляду виявили також комах, птахів, сліди перебування зайця сірого та оленя.
Для подальшого проведення досліджень, щодо стану культури сосни та болотного комплексу заклали моніторингові ділянки.
Робити висновки стосовно цілковитого знищення червонокнижних та регіонально рідкісних видів поки що зарано, потрібно продовжувати дослідження. Тож близько через місяць повторно оглянуть заказник.
Нагадаємо, що лісова пожежа в Малій Перещепині дісталася Балівки, де знищила кілька будинків. Серед них – хата-музей, у якій зберігалися різні експонати.