19 лютого Вищий антикорупційний суд продовжив строк дії обов’язків покладених на обвинуваченого полтавця Сергія Кононенка. Зокрема, до 19 квітня чоловіку заборонено виїжджати за межі Полтави без дозволу суду або без необхідності прибуття до військової частини, в якій підсудний служить. Сергія Кононенка обвинувачують в отриманні хабаря в 5 тис. грн влітку 2017 року: тоді чоловік був суддею Ленінського райсуду Полтави. Також Вищий антикорупційний суд відхилив клопотання адвоката колишнього судді щодо скасування арешту спільного із дружиною майна обвинуваченого. Про це відомо з Єдиного держреєстру судових рішень.
Судовий розгляд цього кримінального провадження триває близько шести років й перший вирок по справі скасував суд другої інстанції.
Кримінальне провадження щодо Сергія Кононенка розпочали у травні 2017-го за статтею 368 Кримінального кодексу України — це одержання неправомірної вигоди службовою особою. На той час суддю Ленінського районного суду Полтави затримали у серпні. За версією слідства, Сергій Конененко отримав хабар від представника у двох різних цивільних справах за винесення рішень на користь позивачів.
Після затримання, для судді не призначили запобіжний захід та через місяць відсторонили від посади. У грудні провадження щодо можливої корупції, НАБУ передало на розгляд Красноградському райсуду Харківської області. А в березні 2018 року, підсудному обрали запобіжний захід — особисте зобов’язання.
Пізніше, у вересні 2019-го, кримінальну справу передали на розгляд Вищому антикорупційному суду. Сергій Кононенко не визнавав своєї провини та відмовився надавати покази суду. При цьому він та його адвокати надавали власні пояснення оголошеним доказам сторони обвинувачення та виступали у судових дебатах. Неодноразово адвокати підсудного зверталися із клопотанням щодо визнання доказів недопустимими, зокрема, посилаючись на провокацію.
17 серпня 2022 року, Сергій Кононенко отримав вирок — 7 років ув’язнення з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі посади впродовж трьох років. Строк ув’язнення рахувався з моменту затримання, від якого на той час пройшло 5 років. Також відповідно вироку, суд позбавив Сергія Кононенка військового звання майора юстиції та зобов’язав конфіскувати його майно.
Однак у травні минулого року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала вирок та призначила новий розгляд кримінального провадження у суді першої інстанції. Також за ухвалою Апеляційної палати антикорупційного суду, обвинуваченого взяли під варту на два місяці: Сергій Кононенко перебував у Державній установі «Київський слідчий ізолятор». Адвокат підсудного звернувся з клопотанням про зміну запобіжного заходу і його замінили на внесення застави у 215 тис. грн та зобов’язали обвинуваченого здати закордонний паспорт й носити електронний браслет.
Під час розслідування щодо хабарництва, Сергій Кононенко продовжував отримувати заробітну плату від теруправління Державної судової адміністрації. Зокрема, за 2018-й рік йому нарахували 243 тис. 709 грн, за 2019 — 374 тис. 935 грн та впродовж 2020 року Сергій Кононенко отримав 728 грн 393 грн зарплати (суми вказані із врахуванням податків).
Після початку повномасштабного вторгнення, у червні 2022 року, Сергій Кононенко пройшов співбесіду на посаду юриста обласного терцентру комплектування і соцпідтримки. Однак у липні начальник військкомату видав наказ про результати службового розслідування щодо неправомірності призову на військову службу по мобілізації майора юстиції Кононенка.
Службова перевірка стосувалася того, що під час проведення співбесіди із Сергієм Кононенком, відповідальні особи не перевірили інформацію щодо попереднього місця роботи екссудді у Ленінському райсуді Полтави. Так само не перевірили дані щодо статусу обвинуваченого у кримінальному провадженні. Тому Сергій Кононенко отримав догану й це рішення юрист оскаржив у Полтавському окружному адміністративному суді. Й врешті виграв позов.
23 грудня 2022-го Полтавський окружний адмінсуд зобов’язав обласний терцентр комплектуванні і соцпідтримки скасувати рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності Сергія Кононенка. Також суд зобов’язав стягнути з військкомату 2 тис. грн сплати судового збору та ще 2 тис. грн витрат на правничу допомогу.
Це рішення Полтавський обласний терцентр комплектування та соцпідтримки оскаржував у Другому апеляційному адмінсуді. Однак торік 20 квітня військкомат програв апеляцію: рішення суду першої інстанції лишилось без змін.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»