Джерело – lunghealth.lviv.ua
0 Яніна Мурдза20 вересня 2024, 16:09
Полтавщина потрапила до переліку областей з найвищим показником захворюваності на туберкульоз.
Про це повідомив головний фтизіатр Полтавщини Володимир Печериця 19 вересня на засіданні обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності.
Показник захворюваності на туберкульоз в області становить 35 людей на 100 тисяч населення. Полтавщина – на 6 місці за поширеністю інфекції.
Тенденцію до зниження захворюваності на туберкульоз фіксували в області у 2019-2020 роках. Проте від 2022 року пандемія туберкульозу наростає. Серед причин поширення хвороби:
- масова міграція населення із зон активних бойових дій;
- велика кількість внутрішньо переміщених осіб;
- тяжкі умови військової служби.
«Усе нові й нові випадки продовжуємо виявляти й сьогодні. Якщо оцінювати показник статистично – він поганий. Якщо ж оцінювати роботу мережі, він свідчить про високу її результативність. Основний удар бере на себе обласний центр – ми приймаємо всіх внутрішньо переміщених осіб, військових. Якщо у Полтавському районі захворюваність складає 36,8 на 100 тисяч, то в самій Полтаві він значно вищий. Найбільший показник маємо у Лубенському районі: 41 на 100 тисяч населення», – говорить Володимир Печериця.
За словами фахівця, найнижчу захворюваність на туберкульоз спостерігають у районах, де немає фтизіатрів, які займалися б виявленням інфікованих. Керівники громад та очільники центрів первинної медичної допомоги мають стежити за ситуацією на своїй території й виділяти гроші на закупівлю туберкуліну, за допомогою якого встановлюють хворих.
Головний фтизіатр назвав лідерів роботи з виявлення туберкульозу: це медики міст Гадяч, Гребінка, Кобеляки та Хорол, а також полтавських центрів ПМСД №1 і №3.
Засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності. Фото – ПОВА
Туберкульоз: симптоми та наслідки
Туберкульоз є інфекційним захворюванням, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Хвороба може вражати кістки, нирки, головний мозок, але у 90% випадків завдає удару по легенях.
Захворювання може мати безсимптомний перебіг і повільно розвиватися в організмі, а проявитися на пізніх стадіях. До групи ризику інфікуватися належать люди старшого віку, вагітні, пацієнти з ослабленим імунітетом та хронічними захворюваннями, діти.
Про потребу звернутися до лікарів для обстеження можуть свідчити наступні симптоми:
- кашель понад 2 тижні;
- біль у грудях;
- загальна слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- важке дихання;
- кров у мокротинні.
Влада громад має готуватися до виїздів фтизіатрів: працювати з групами ризику, організували підвезення, проінформувати.
Раніше ЗМІСТ писав, що пересувне обладнання дозволяє виявляти хворих на туберкульоз у віддалених від медзакладів селах області. Однак керівники громад віддають перевагу обстеженням людей поза групами ризику.
«Коли до них прибуває пересувний флюорограф, основна задача – обстежити вчителів, а потрібно – групи ризику. Не є завдання привозити пересувний флюорограф і ставити біля школи, підприємств. Потрібно міняти погляди, дуже важко на це реагують. Нам потрібно обстежити групи ризику в першу чергу, які треба організувати», – говорив Володимир Печериця торік за підсумками місячника боротьби з туберкульозом.
За підсумками 2022 року захворюваність на всі форми туберкульозу на Полтавщині зросла на 49% й становила 52 на 100 тисяч населення (в Україні – 44).
Нагадаємо, що торік на Полтавщині подвоїлася кількість хворих на відкриту форму туберкульозу.