Фото з відкритих джерел
0 Яніна Мурдза29 вересня 2024, 08:09
На Полтавщині щотижня реєструють нових пацієнтів з хворобою Лайма.
Про це повідомили в Полтавському обласному центрі контролю та профілактики хвороб 23 вересня.
За період з 16 до 22 вересня на Полтавщині хворобу Лайма виявили у 10 людей. Це на 7 випадків більше, ніж зареєстрували тижнем раніше.
Захворюваність на кліщовий бореліоз на Полтавщині перевищує середній багаторічний показник.
Сезон активності іксодових кліщів, які переносять хворобу Лайма, розпочинається навесні й триває майже до кінця осені. Востаннє за рік пікова активність припадає на вересень-жовтень. Кліщів можна зустріти як на природі, так і на міських газонах. Вони можуть залізти на тіло, коли людина відпочиває.
Кліщі здатні переносити збудників захворювань, а під час укусу – передавати їх. Йдеться про понад 150 хвороб. Серед них кліщовий енцефаліт (зустрічається в Україні рідко) та бореліоз (хвороба Лайма). Ризик захворіти зростає з часом, який кліщ перебуває на тілі.
Полтавщина продовжує лідирувати за поширеністю хвороби Лайма в Україні. Цьогоріч за січень-червень в області зареєстрували понад дві сотні інфікованих через укуси іксодових кліщів.
Показник захворюваності на хворобу Лайма становить 15,36 на 100 тис. населення. Це на майже 11% більше, ніж за аналогічний період торік. Показник захворюваності утричі перевищує середній багаторічний показник.
Випадки інфікування хворобою Лайма реєстрували у 26 громадах. Найвищий рівень поширеності хвороби має Решетилівська громада, на другому місці – Опішнянська громада.
Графіка центру контролю та профілактики хвороб
Графіка центру контролю та профілактики хворобХвороба Лайма на Полтавщині: статистика захворюваності
Торік в області хворобу Лайма підтвердили у 497 людей, найбільше у Полтавській громаді – 290 випадків. За підсумками 2023 року, Полтавщина перебуває на першому місці в Україні за поширеністю хвороби.
У 2022 році на Полтавщині зареєстрували 367 випадків захворювання, тобто на третину менше.
Ризик захворіти на хворобу Лайма: що робити, якщо укусив кліщ
Більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Люди інфікуються, гуляючи у лісах, парках, біля водойм через укус кліща. При цьому пригадати епізод укусу може третина хворих.
Після виявлення кліща його потрібно зняти, не пошкодивши. Якщо самостійно це зробити не вдається, краще звернутися до травмпункту. Звідти пацієнтів направлять на консультацію до інфекціоніста.
Потрібно також визначити кількість часу, який кліщ пробув на тілі. Якщо минула понад доба або кліщ був наповнений, лікар визначиться з потребою використати антибіотики для профілактики хвороби Лайма. Препарати призначають у перші 72 години після укусу.
Якщо по медичну допомогу не зверталися, потрібно спостерігати за місцем укусу та загальними проявами. Погіршення самопочуття чи поява круглої висипки є приводом проконсультуватися з лікарем.