Картина художника Никанора Онацького
0 Яна Губська09 січня 2025, 18:01
9 січня виповнюється 150 років від дня народження Никанора Онацького. Він був художником, поетом, педагогом та музейним діячем. Радянська влада знищила митця та тривалий період забороняла пам’ять про нього.
Історію діяча розповіла науковиця Галина Галян 9 січня. Одна з робіт художника зберігається у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.
Фото: Полтавський краєзнавчий музей
Онацький з 1913 року працював у Сумах, одночасно займався живописом, брав участь у художніх виставках. У 1920 році за його ініціативи створили історико-художній музей.
Вивчення Онацьким національної культури не залишилося поза увагою керівних органів. Це дало їм привід переслідувати та цькувати діяча.
Никанор Онацький. Фото: УкрЛіб
У листопаді 1933 року художник переїхав до Полтави. У місті він очолив відділ етнографії полтавського музею, який формально ліквідували, залишаючи із назвою «Відділ феодалізму».
Реорганізація експозиції, етнографічні збори, профільні виставки – основні види робіт митця. Вони не давали спокою спецслужбам, які вважали це проявом українського «шовінізму», а українців – «ворожим етносом».
Комісія в жовтні 1935 р., характеризувала роботу Онацького в музеї «як таку, що має контрреволюційний українсько-шовіністичний напрям».
Під час арешту й обшуку у нього вилучили «Історію України» Михайла Грушевського, праці Бориса Грінченка, «Українські співці та кобзарі» Миколи Сумцова, «Мистецтво Слобожанщини» Стефана Таранушенка та інші. На списку книг начальник міськліту написав резолюцію про їх націоналістичний підбір.
Онацького звинувачували за його патріотизм та любов до України
Він експонував скульптуру Леоніда Позена «Вбитий козак», виготовляв фігурки в народному вбранні, розмальовував іконостаси. У журналі «Рідний край» художник оспівував козацькі степи та рідну Україну.
Наприкінці 1934 року почалися масові арешти у зв’язку з вбивством Кірова та Онацький потрапив до Полтавської в’язниці, де він написав великий цикл віршів «За ґратами». Через кілька місяців його випустили та він зумів винести звідтіля все написане.
27 липня 1935 року Никанора Онацького заарештовують вдруге. Наприкінці 1935 року митця звільняють на деякий час. Втретє за чиїмось доносом його арештували за два роки, звинувативши у контрреволюційній діяльності в музеї.
Художня робота. Автор: Никанор Онацький
Никанора Онацького за постановою особливої «трійки» розстріляли 23 листопада 1937 року. У обвинувальному висновку значилось, що він був «завербований полтавським націоналістом Майфетом у контрреволюційну націоналістичну організацію, яка готувала кадри для збройного повстання в країні».
Ймовірно, місце його поховання – це урочище Триби або ж ділянка неподалік Макухівки
Комуністичний режим СРСР вилучав та нищив пов’язані з життям Онацького архівні матеріали й забороняв будь-які згадки про діяльність митця. У 1956 році Никанора Онацького посмертно реабілітували.