Окрім зменшення мобілізаційного віку діятимуть ще деякі закони
Президент України Володимир Зеленський підписав низку законів, які стосуються питань мобілізації та військової служби. Як ми писали, вже зменшено мобілізаційний вік – з 27 до 25, проте це єдине нововведення. Що ще змінилося – розповідаємо.
Читайте також: Зниження призовного віку може загрожувати економіці України – експертна думка
Реєстр «Оберіг»
Законопроєкт № 10062 президент також підписав 2 квітня. Він регламентує наповнення, ведення та використання електронного Реєстру «Оберіг». До нього вноситимуть персональні та службові дані військовозобов’язаних, призовників та резервістів
Туди потраплятиме інформація про номери телефону і адреси електронної пошти, відомості про володіння іноземними мовами, відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та повертатись, про наявність водійського посвідчення і права на володіння зброєю. Крім того, в «Оберегу» буде інформація про результати медичного огляду і про участь громадянина в бойових діях.
Законопроєкт № 10062 затверджує можливість військових отримати статус УБД онлайн, а також статус ветерана і статус особи з інвалідністю внаслідок війни.
Без «обмежено придатних»
Також законом став проєкт № 10313 щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист. Серед прописаного у законі – скасування статусу «обмежено придатний».
Тобто усі військовозобов’язані. Які мали таких статус, повинні пройти повторний медичний огляд протягом 9 місяців. Далі ВЛК має визначити — «придатний» чи «непридатний». Але такий огляд буде можливим після того, як підзаконні акти приведуть у відповідність до нового закону. До цього військово-лікарські комісії не зможуть діяти за нормами проєкту.
Також ми розповідали, чи буде мобілізація фрілансерів та тих молодиків, які ніде не навчаються. Саме серед таких громадян, які офіційно ніде не працюють і не платять податків, і слід шукати поповнення для мобілізації, вважає Центру політичного аналізу Володимир Головко.