Фото з «Детектор Медіа»
0 Олександра Мотренко23 липня 2025, 17:07
Що варто почитати полтавцям? Харківський видавець та письменник дав п’ять порад для містян.
Олександр Красовицький буває в Полтаві ще з 1980-х років та має родинні корені, пов’язані з містом. 23 липня ЗМІСТ поспілкувався з письменником і головним редактором харківського видавництва «Фоліо» та розповідає як народжувалися його книжки та що варто прочитати полтавцям.
Полтава, як місто з родинними коренями
Олександр Красовицький з початку повномасштабної війни відвідував Полтаву чотири чи п’ять разів. Один із візитів, був разом із комісією з декомунізації та міністром культури того часу Олександром Ткаченком, під час якого вони закликали місцеву владу прибрати з міського простору російську символіку.
Тому Олександр Красовицький розповідає, що йому не подобається наявність Монумента Слави у центрі міста й сподівається, що на її місці з’явиться майдан, присвячений героям Полтавщини.
«На четвертому році великої війни – це виклик всій Україні. Я сподіваюся, що на цьому місці з’явиться справжній український майдан із пам’ятниками полтавцям – військовим, діячам культури та письменникам. Полтава дуже мало приділяє уваги своїм видатним землякам», – каже видавець.
Про письменництво та видавництво
23 липня Олександр Красовицький у Полтаві представив дві свої нові книги. Перша – роман «Післязавтра» у двох томах, який, за словами автора, має складну багаторівневу структуру з десятками сюжетних ліній і героїв. Події в романі охоплюють періоди від довоєнного часу до сучасності та майбутнього.
Зокрема, автор зобразив події в СРСР, сучасній Росії, Європі та інших країнах. Також він описує вплив радянських і російських спецслужб на світову політику через фінансові й кримінальні схеми.
Друга книга – збірка з 20 інтерв’ю під назвою «Харків. 20 розмов про незламність», у якій зібрані свідчення військових, волонтерів, медиків, рятувальників і діячів культури, які були безпосередніми учасниками оборони Харкова у перші дні повномасштабної війни. Автор працював над цим проєктом понад два роки.
Олександр Красовицький предстявляє свої книги Фото з особистого архіву видавця та письменника
«Для мене ця книжка – частина мене. Вона містить багато унікальних фото, які показують Харків перших днів вторгнення, обстріли, героїв. І сьогодні ми можемо сказати, що завдяки цим людям харків’яни впевнені: вони й далі житимуть в українському місті», – розповідає письменник.
Олександр Красовицький займається видавництвом уже понад 35 років та він не мав на меті ставати письменником. Однак після 24 лютого 2022 року почав писати практично безперервно. Першу свою книгу «Завтра», що складалася з трьох повістей, він написав протягом трьох тижнів після початку повномасштабної війни.
Олександр Красовицький предстявляє свої книги Фото з особистого архіву видавця та письменника
П’ять книжкових рекомендацій для полтавців
За словами видавця й письменника, Полтавщина має багатий літературний спадок, а тому полтавцям потрібно знати та перечитувати твори українських класиків як місцевого походження, так і представників еміграційної літератури.
Першою до переліку увійшла трилогія письменника та уродженця Полтавщини Анатолія Дімарова «І будуть люди». Роман зображує українське суспільне життя початку 20 ст. до його середини. Автор описує долі селян, інтелігенції, зміну політичного ладу – від імперських часів до становлення радянської влади.
У переліку також Павло Загребельний. Олександр Красовицький порадив не на найбільш відомі твори письменника, а роман «Тисячолітній Миколай». Це двотомне історичне полотно, у якому через образ героя, що мандрує століттями української історії, автор осмислює національну пам’ять і тяглість державницької ідеї.
Окрема частина рекомендацій стосувалася письменників української еміграції. Зокрема, Улас Самчук з романами «Волинь» та «Ост». Це твори про пошук ідентичності, спробу зберегти зв’язок із землею, родом, мовою.
Також видавець радить перечитати Івана Багряного. Не тільки його програмний роман «Тигролови», а й менш відомий, але значно глибший за психологічним рівнем «Сад Гетсиманський». У творі розкривається тема тоталітарного зла, зради, духовної сили, і він дозволяє зрозуміти емоційне підґрунтя досвіду політичних в’язнів радянської доби.
П’яту рекомендацію Олександр Красовицький виніс за межі української літератури. Роман «Маятник Фуко» італійського письменника та філософа Умберто Еко. Інтелектуальний трилер, що поєднує глибоку культурну рефлексію, дослідження змови, історії, релігії, символіки.
Discussion about this post