504
ФОТО: Укрінформ
Окупанту оголосили підозру за депортації 15 дітей на Миколаївщині. У 2022 році він перебував у селі Новопетрівка на Миколаївщині, де разом із російськими військовими чинів жорстокі дії проти цивільних.
Про це повідомив Судовий репортер з посиланням на підозру.
Служба безпеки України висунула обвинувачення військовослужбовців збройних сил РФ Джабраїлу Юсупову у порушенні законів і звичаїв війни.
Юсупов, народжений у 1989 році, на момент подій служив у військовій частині 74814 205-ї окремої мотострілецької козацької бригади сухопутних військ рф, мав позивний “Габріель”.
На той час у Новопетрівці функціонувала спеціалізована школа для дітей із порушеннями інтелектуального розвитку. Під час окупації там перебувало 15 вихованців: діти-сироти, діти, працівники батьківського піклування, та діти в складних життєвих умовах.
У березні 2022 року російські військові під керівництвом особи з позивним “Каха” прибули до школи разом із Юсуповим. Вони заявили, що відмова від затримки в селі. У квітні російські військові неодноразово надходили в школу та пропонували вивезти дітей до Криму або Росії, але отримували відмову. Директорка, стурбована долею дітей, почала шукати можливість евакуації на підконтрольній території України.
11 липня, побачивши про її плани, окупанти знову прийшли до школи. Юсупов та “Каха” допитували директорку із застосуванням фізичного та психологічного тиску. Через кілька днів Юсупов і “Каха”, у супроводі ще 20 озброєних військових, повернулися до школи та повідомили, що заберуть дітей на окуповану Херсонщину. Директорка, яка вже пережила насильство з боку окупантів, не змогла зробити опір, попросивши лише добу на підготовку дітей до від’їзду.
Наступного дня дітей вивезли на чотирьох транспортних засобах. Директорка школи, як законний опікун, та її чоловік поїхали разом із ними. При цьому в школі були всі умови для їх безпеки: бомбосховище, достатньо продуктів, медикаментів та засобів гігієни, а діти не потребували медичної допомоги, тож підстав для вивезення не було.
Дітей розмістили в окупованому селі Степанівка Херсонської області в соціально-реабілітаційному центрі, де вони пробули три місяці.
19 жовтня діти вивезли з Херсона через річковий вокзал до Олешок, а потім автобусом перевезли до Джанкоя в Криму, звідки відправилися до міста Анапа в Краснодарському краї. Там їх разом із директоркою та її чоловіком поселили в санаторії, де вони перебули близько місяця.
У санаторії дітей щодня піддавали пропагандистському впливу, змушували співати російський гімн, забороняли говорити українською мовою та використовувати українську символіку.
Ще п’ятеро дітей, які пережили жахи окупації, вдалось вивезти з окупованого Криму та Лівобережжя Херсонщини. Один із врятованих — 16-річний Валерій — розповів, як росіяни вривалися у кожну домівку, обшукували й кричали на місцевих. А одного разу окупанти ледь не вбили його найкращого друга.
Віцеспікерка Олена Кондратюк відвідала 2 жовтня Одесу та зустрілася зі студентами Одеського національного університету ім. Мечникова. Під час зустрічі, за якою спостерігала кореспондентка Інтента, політикиня заявила, що міжнародні інституції, наприклад “Червоний хрест”, ЮНІСЕФ та навіть ООН, недієві у розв’язанні питання із викраденням українських дітей з окупованих територій та обміну й ставленням росії до українських військовополонених.
Заяву із засудженням депортації українських дітей до росії підтримали 49 країн світу та Європейський Союз. Йдеться про засудження дій рф в Україні, зокрема примусову депортацію українських дітей, а також інші серйозні порушення щодо дітей, вчинені російськими військами. Держави зазначили, що рф продовжує зловживати повноваженнями та привілеями постійного члена Радбезу ООН, щоб поширювати дезінформацію.
Анна Бальчінос