Монумент «Вічної слави» в Пирятині
1 Яна Губська05 липня 2025, 13:07
У Пирятині розібрали меморіал «Вічної слави». З нього зняли радянську зірку, серп, молот і барельєф.
Про це повідомили у громадській організації «Деколонізація. Україна» 4 липня. У місті прибрали радянські мітки, які потрапили під закон про декомунізацію.
Відео: «Деколонізація. Україна»
Раніше ЗМІСТ писав, що з пам’ятника у Пирятині демонтували радянську зірку та російський напис, який прославляв комуністів.
Нагадаємо, раніше ЗМІСТ писав, що у Кременчуці демонтували один із головних маркерів радянської окупації Полтавщини. У місті знесли пам’ятник матросам Дніпровської флотилії.
Раніше ЗМІСТ писав, що пам’ятник матросам Дніпровської флотилії вилучили з Державного реєстру нерухомих пам’яток. Пам’ятник на честь радянських моряків вважався пам’яткою монументального мистецтва. Влада не могла демонтувати пам’ятник через охоронний статус від держави.
Пам’ятник матросам Дніпровської флотиліїФото – wikimapia.org
Також нагадаємо, що в Україні лишається щонайменше сотня згадок про Радянський Союз та Російську імперію. На Полтавщині відомо про щонайменше три пам’ятки, які мають декомунізувати.
Пам’ятник Корзуну який допомагав Росії окуповувати державу в Азії та брав участь у придушенні повстань все ще знаходиться у Гадячі. З минулого року влада обіцяє знести монумент та передати до «Парку радянського періоду» в Спадщанському лісі біля Путивля на Сумщині.
Пам’ятники, які мають демонтувати в Україні
Натомість у Лубнах в публічному просторі стоїть пам’ятник комунарам, а у місті Горішні Плавні – знак «Комсомольськ».
Нагадаємо, що одну стелу на в’їзді до міста демонтували у 2023 році. Дві стели з колишньою назвою Горішніх Плавнів продовжували стояти з 2016 року, відколи місто перейменували в межах декомунізації.
Також відомо, що у Кременчуці лишаються три пам’ятники агенту НКВС Макаренкові.
Це пам’ятник біля меморіального музею Макаренка на вул. Михайла Драгоманова, монумент на вул. Петруся та пам’ятник «Макаренко і діти» на території педагогічного коледжу.
Пам’ятник Макаренку на території коледжу
Чому пам’ятні знаки Макаренкові необхідно прибрати
Через спірні моменти в його біографії, в УІНП вирішили дослідити матеріали архівної справи МВС УРСР № 2400 «Макаренко Антон Семенович». Фахівці визначили, що Антон Макаренко з 1 липня 1935 року обіймав посаду помічника начальника відділу трудових колоній НКВС УРСР (народний комісаріат внутрішніх справ).
14 липня 1936 року Антон Макаренко подав рапорт на звільнення з НКВС УРСР. З жовтня 1936 року був виконуючим обов’язків керівника колонії НКВС № 5 у м. Бровари Київської області.
Антон Макаренко. Фото – uk.wikipedia.org
Відповідно до закону про деколонізацію, до символіки російської імперської політики належать об’єкти, присвячені працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів.
Також нагадаємо, що «Деколонізація України» пропонує демонтувати Монумент Слави у центрі Полтави. До переліку також додали монумент коменданту Келіну, який міська влада планувала переосмислити.
Discussion about this post