У Полтаві суд продовжив запобіжні заходи дев’ятьом членам угруповання «Сокола» — чоловіків підозрюють у вимаганні, викраденні та підпалі автомобілів, викраденні людини та крадіжках. Загалом слідчі встановили 13 епізодів, до яких причетне угруповання
26 та 30 квітня Октябрський райсуд Полтави продовжив запобіжні заходи дев’ятьом членам злочинного угруповання Олександра Соколовського — восьмеро чоловіків залишили під вартою, один підозрюваний знаходиться під домашнім арештом. Про це повідомила прес-служба суду.
Нагадаємо, що 10 квітня правоохоронці затримали злочинне угруповання за підозрою у вимаганні, викраденні та підпалі автомобілів, викраденні людини та крадіжках. Тоді ж повідомлялося, що організатор банди — місцевий 39-річний кримінальний авторитет Олександр Соколовський, неодноразово засуджений за скоєння тяжких злочинів. Інші фігуранти віком від 21-го до 32-х років, більшість з яких також притягувалися до кримінальної відповідальності.
27 квітня 2024-го року, за інформацією прес-служби Нацполіції Полтавщини, всім учасникам угруповання повідомили про підозру. Тоді повідомлялося, що злочинна організація складалася з двох злочинних угруповань. До підконтрольних Олександру Соколовському ланок входили вісім чоловіків. Від протиправних дій учасників злочинної організації постраждали щонайменше 14 осіб.
Слідчі з’ясували, що рекетири також виконували замовлення, що надходили від знайомих — бралися за вибивання уявних боргів та залякували бізнес-конкурентів. Окрім того, вони промишляли крадіжками грошей та цінностей. Так, за наведенням пособника, фігуранти вдерлися до квартири полтавки, звідки викрали понад 2 000 доларів США, 3 000 євро та 20 тисяч гривень.
13 епізодів, у яких підозрюють фігурантів справи
«Полтавщина» вже писала про два епізоди з матеріалів справи щодо угруповання «Сокола». Перший епізод стосувався підпалу автомобіля Skoda Fabia на вул. Великотирнівській, в результаті якого згорів також припаркований поруч Renault Dokker. Другий епізод — спроба підпалу косметологічної клініки на замовлення власниці конкуруючого салону «Lora Studio».
Окрім цих двох епізодів фігурантів підозрюють у скоєнні ще дев’яти злочинів. Так, у жовтні 2022-го року підозрювані звинуватили чоловіка в тому, що він пошкодив їхній автомобіль та вимагали відшкодувати вигаданий борг $1000. Фігуранти погрожували чоловіку фізичною розправою. Коли ж дізналися, що він не має грошей, сказали, що продадуть його автомобіль Chevrolet Aveo та з виручених коштів заберуть свою частку. Але потерпілий відмовився продавати автомобіль.
Ще один епізод стосується того ж потерпілого. Згідно з матеріалами справи, 22 жовтня 2023-го року підозрювані почали вимагати від чоловіка $2300 за вирішення надуманого ними конфлікту, а щоб подолати опір, погрожували зламати йому ноги. Цього ж дня чоловік погодився віддати гроші та з карти своєї дівчини перерахував зловмисникам 30 000 грн. Протягом наступного тижня один з підозрюваних телефонував потерпілому та запитував щодо передачі решти грошей.
31 жовтня 2023-го, перебуваючи під постійним тиском, потерпілий зустрівся з одним із підозрюваних і на автомобілі потерпілого Chevrolet Aveo поїхали на зустріч до іншого підозрюваного на мийку самообслуговування біля ТРЦ «Екватор». Вже на місці зустрічі підозрювані погрожували та говорили про те, що чоловік не передав їм 30 000 грн. Дізнавшись, що у потерпілого із собою є 15 000 грн, фігуранти почали знову погрожувати чоловіку, в результаті чого він віддав їм гроші, які мав при собі.
Наступний епізод, який зазначений в матеріалах справи, вже згадували зокрема й прес-служби Нацполіції та прокуратури Полтавщини, під час затримання Петрова, Агаджаняна та Каленика. 29 січня 2024 року, близько 13-ї години, двоє підозрюваних заволоділи чужим автомобілем Аudі А6 чорного кольору. Чоловіки погрожували власникам та вимагали $6000 за повернення легковика.
Крім того, як згадувалося в попередніх матеріалах щодо затримання Петрова, Агаджаняна та Каленика, підозрювані мали конфлікт з військовослужбовцем через те, що останній заступився за знайомого. З матеріалів справи відомо, що для вирішення конфлікту військовий мав сплатити $1000, інакше зловмисники погрожували зламати йому руку чи ногу. Через такі погрози потерпілий, отримавши зарплату, відправив на банківські картки підозрюваних 36 925 та 12 300 грн.
Також зловмисники через погрози вимагали $2500 від іншого потерпілого, який займався прибутковими операціями з арбітражу трафіка. Але останній відмовлявся платити через безпідставність вимог, тоді фігуранти почали переслідувати чоловіка та побили біля його будинку.
Крім того, підозрювані займалися крадіжками. Як вказано в матеріалах справи, один із фігурантів мав товариські відносини з донькою власниці будинку, тому неодноразово був у помешканні та знав там обстановку. 9 грудня 2023-го року, відповідно до розробленого плану, донька власниці помешкання разом з одним із підозрюваних відпочивали в розважальному закладі, доки інший фігурант підібрав ключ до замка помешкання та обікрав його, забравши $2600, 3000 євро та 20 000 грн. Ще два підозрювані в цей час спостерігали за ситуацією навколо будинку та забрали крадія на автомобілі Volkswagen з місця злочину.
Також угруповання вимагало ще з одного потерпілого $20 000, передавши таку вимогу через спільних знайомих. Оскільки чоловік ніяк не відреагував, то зловмисники почали «спонукати» потерпілого через пошкодження його автомобіля Audi Q5.
Коли автомобіль стояв припаркований біля спортивного клубу «Вітамін», спочатку зловмисники порізали колеса, завдавши збитку на 40 000 грн. Наступного разу відбили дзеркало та знову порізали колеса, завдавши збитку на 50 000 грн.
Оскільки чоловік так і не віддав гроші вимагачам, один із підозрюваних побачив його біля спортивного клубу та під’їхав на своєму автомобілі Audi А6, щоб нагадати про невирішене питання та акцентував увагу потерпілого на тому, що якщо чоловік не віддасть кошти, то попередні два факти пошкодження його автомобілів будуть лише початком його проблем.
Ще одного потерпілого підозрювані перестріли біля Південного вокзалу, завдали йому декілька ударів, примусово посадили в автомобіль Tesla та відвезли на місце зберігання автомобіля марки «Nissan Murano», який належить потерпілому, де незаконно заволоділи автомобілем. Згодом підозрювані намагалися продати автомобіль, але потерпілий звернувся до правоохоронців і авто оголосили в розшук. А 5 березня у зв’язку з орієнтуванням автомобіль зупинили патрульні.
Крім того, зловмисники повідомили, що чоловік має сплатити їм грошовий борг, а ввечері того ж дня Соколовський та ще один підозрюваний перестріли чоловіка біля будинку. Там нападники побили чоловіка, зокрема зламали ніс потерпілому, щоб стимулювати його до сплати боргу, але той вказані вимоги так і не виконав.
Також в січні 2024-го члени угруповання дізналися про чоловіка, який займається привезенням та продажем авто. Підозрювані вирішили під приводом вигаданої проблеми з автомобілем, який чоловік пригнав із США, отримати від нього $5000. Фігуранти повідомили потерпілому, що із автомобілем, який останній пригнав та продав, є якісь проблеми і тому він винен кошти чоловікам. Але підприємець поспілкувався із клієнтами та дізнався, що проблем із автомобілем немає, а тому відмовився платити кошти.
Після чого зловмисники пошкодили потерпілому автомобіль Audi A5 — нанесли 7 подряпин та порізали колеса. Далі потерпілий звернувся до поліції і вже під наглядом правоохоронців передав зловмисникам 40 000 грн, які у нього вимагали.
Ще один епізод стався у спортивному клубі «Організм» в Харкові. Зловмисники зірвали магнітний замок з шафи клієнта спортзалу та викрали звідти годинник, який згодом здали в ломбард у Полтаві. Один із спільників забезпечував алібі тому, хто скоював злочин в Харкові — спільник розраховувався карткою крадія в полтавських магазинах. Викрадений годинник зловмисники здали до ломбарду за 28 000 грн.
Запобіжні заходи
Як повідомила прес-служба Октябрського райсуду, підозрюваним продовжили запобіжні заходи 26 та 30 квітня. Лише один із фігурантів наразі перебуває не в СІЗО:
- 34-річний Віталій Петров знаходиться під домашнім арештом. Чоловік неодноразово фігурував у статтях «Полтавщини». Так, у грудні 2015-го із травматичного пістолета він застрелив свого знайомого. Кримінальне провадження було відкрите за фактом умисного вбивства (ч. 1 ст. 115 КК України), але Октябрський райсуд визнав винним Петрова в умисному вбивстві при перевищенні меж необхідної оборони (ст. 118 КК України) та призначив йому 2 роки ув’язнення. А влітку 2022-го Петрова розшукували правоохоронці за те, що він влаштував стрілянину біля авторинку через претензії до його паркування. Також батько Віталія — Юрій Петров — є обвинуваченим у побитті та пограбуванні полтавця.
Інші 8 учасників знаходяться під вартою без права внесення застави:
- 21-річний Ростислав Пісоцький, який наприкінці 2022-го року разом зі спільником Немешкало у масках вдерлися до помешкання в центрі Полтави. Грабіжники двічі вдарили ножем 18-річного хлопця та забрали у нього $50 000. На початку січня 2023-го року обох зловмисників оголосили у розшук, а 25 січня Пісоцького відпустили під особисте зобов’язання.
- 22-річний Климентій Мацола;
- 23-річний Ігор Триус;
- 27 річний Руслан Каленик;
- 27-річний син кримінального авторитета «Мишци» Олег Павлишин, який також раніше вже був фігурантом кримінальних проваджень. Так, у 2020-му біля зупинки «Будинок зв’язку» він побив хлопців, які випадково зняли його на відео. Тоді сторони конфлікту примирилися і чоловік не отримав покарання. Крім того, з Єдиного державного реєстру судових рішень відомо, що Олега Павлишина у грудні 2019-го зупинили п’яним за кермом. А у жовтні 2018-го в Києві чоловік пограбував павільйон з мобільними телефонами, завдавши матеріальної шкоди власнику на 40 000 грн.
- 27-річний Тимур Агаджанян, який у вересні 2019-го побив відвідувачів закладу «Урарту», власником якого був його батько. Тоді слідство кваліфікувало дії Тимура Агаджаняна як хуліганство, а суд виправдав його. Батько Тимура Агаджаняна — Геннадій (Саркіс) Агаджанян є головою обласної вірменської общини «Урарту». 19 вересня 2019 року Геннадія Агаджаняна затримали біля апеляційного суду за підозрою у бандитизмі.
- 28-річний Богдан Левченко, який є одним з обвинувачених по справі смертельної стрілянини на пляжі Дублянщини, яка сталася влітку 2017 року.
Організатор угруповання 40-річний Олександр Соколовський, який також є серед обвинувачених по справі смертельної стрілянини на пляжі Дублянщини. Крім того, чоловік є фігурантом й інших злочинів. На початку серпня 2023-го правоохоронці оголосили Соколовського у розшук за побиття двох жінок у перукарні на Подолі. А взимку 2021-го його поранили під час стрілянини біля СТО на вулиці Нижньомлинській.
Аліна ТОПОЛЯ