Фото – 0532.ua
0 Анастасія Добряк09 грудня 2023, 10:12
У Києві, Дніпрі, Львові, Ужгороді та інших українських містах почали здійснювати оповіщення у громадських місцях. Вручена повістка зобов’язує людину з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, але не означає, що її точно мобілізують.
Повістки видавали 8 грудня представники територіальних центрів комплектування працювали у тренажерному залі і в Полтаві, пише місцеве видання 0532.
Рейд спортзалами
Відвідини ТЦК спортзалів в Україні назвали «рейдами». У межах цього, до різних закладів приходять працівники терцентрів разом з поліцією і проводять оповіщення. Усі, хто отримує повістку мають прийти до ТЦК, щоб звірити дані.
В етері «Радіо Свобода» 8 грудня народний депутат і член парламентського Комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко каже, що такі заходи свідчать про проблеми з мобілізацією в Україні. Ситуація загострилася після звільнення усіх воєнкомів для боротьби з корупцією:
«Туди прийшли нові люди, там військкомати і завдання перед ними стоїть. Вони його не виконують, бо немає досвід щодо проведення мобілізації, як взаємодіяти з місцевою владою. Місцева влада самоусунулась, хоча це має бути її основне завдання. Не військовослужбовці мають бігати шукати призовників. А їм мають надавати списки місцева влада, яка усунулась у багатьох регіонах, розуміючи, що цей крок є непопулярним».
ТЦК є частиною військової сім’ї і від них залежить чи прийде поповнення на фронт, що може не подобатися українцям, але чинне законодавство не забороняє вручення повістки у громадському місці.
На підставі чого триває мобілізація
Початок мобілізації оголосили терміном 24 лютого 2022 року – у перший день повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Одразу це регулював затверджений парламентом Указ Президента України «Про загальну мобілізацію». Після 90 днів строки мобілізації продовжували кілька разів.
Порядок проведення мобілізації визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Ексвоєнком Михайло Холодов в інтерв’ю ЗМІСТу пояснював, що цей документ дає відповіді на усі запитання, що часто ставлять військовим. Найчастіше з них – перелік людей, які мають право на відстрочку від мобілізації. Для цього можна скористатися 23-ю статтею.
Чи правда, що мобілізація починається з вручення повістки
Полковник каже, що це неправда. Отримання оповіщення на вулиці не означає, що вас одразу мобілізують, а обов’язок оновити свої дані:
«Хто це вигадав? Ні, повістка не є початком мобілізації. Її видають як оповіщення, що потрібно прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Якщо вам її надали, прийдіть з документами та уточніть свої військово-облікові данні. До речі, це військовозобов’язані мають робити і без повісток, але чому “забули про це”. Через це військовим треба їх шукати і запрошувати повісткою», – розповідав колишній воєнком Полтавщини Михайло Холодов.
Чи можна не йти до військкомату, якщо вам надали оповіщення на вулиці
Ні, треба йти. Якщо ви не йдете після вручення повістки до військкомату, порушуєте статтю 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За це вас можуть оштрафувати.
Оновлення даних у військкоматі і мобілізація
Якщо ви військовозобов’язана людина, яка не має права на відстрочку – вас направлять на військово-лікарську комісію. Уже там визначать вашу придатність до військової служби. Тільки після ВЛК стає зрозуміло, що людину можна призвати. Плітки про «призивають усіх» не можуть бути реальністю, адже відбір до війська залежить від рішення ВЛК.
Якщо людина придатна до служби і потрібна у лавах ЗСУ – їй виписують мобілізаційне розпорядження. Часто цей документ називають «бойовою повісткою». Уже вручення цього документу вважається початком мобілізації.
Якщо на цьому етапі людина намагається сховатися, не з’являється у час, що зазначений у «бойовій повістці», на неї чекає відповідальність за ухилення від призову (стаття 336 КК України). Військовослужбовцем людина стає після прибуття до ТЦК та СП за цим мобілізаційним розпорядженням та направленням до навчального центру.
Чому роздають повістки на вулицях
Михайло Холодов в інтерв’ю говорив, що розмови про незаконність видачі повісток на вулиці мають цілком реальне підґрунтя.
«Я згадував Постанову 1487. Там є фраза про оповіщення військовозобов’язаних за місцем проживання. Ось тільки вона стосується сільських, селищних, міських рад, які проводять заходи оповіщення за нашим розпорядженням. Для наших військових законодавство не визначає місць чи територій для вручення повісток. Через це ми працюємо в області всюди, але по закону».
А ось перевищувати повноваження під час оповіщення закон забороняє. Полковник говорить, що через будь-яке порушення у районних чи Полтавського міському територіальному центрі можна звертатися до їхнього контактного центру за номером 0532 60 81 89.
На яких підставах військові перевіряють документи
Існує окремий порядок перевірки документів в осіб під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану (його затвердив Кабінет Міністрів України у Постанові від 29 грудня 2021 р. № 1456).
Отже, перевірку документів виконують на підставі наказу військового командування разом із військовими адміністраціями. Наказ начальника Полтавської обласної військової адміністрації для цього є.
Ним призначили коменданта й визначили для нього завдання. Як результат, право на перевірку документів отримали працівники ТЦК та СП, які визначені в наказі коменданта.
Кожна група оповіщення має при собі витяг з наказу, де зазначений особовий склад. Якщо ж особовий склад групи оповіщення помічає, що людина порушує обмеження воєнного стану, ухиляється від мобілізації або порушує правила військового обліку – вони мають законні підстави на перевірку документів.