Фото: Суспільне Полтава
У Полтаві діє Центр адаптації для бездомних осіб і звільнених із місць позбавлення волі благодійної організації «Світло надії». Центр адаптації розташований на провулку Шевченка, 5 А, контактний номер: 095-284-74-19.
За допомогою до центру адаптації можуть звернутися люди, які опинилися в складних життєвих обставинах, бездомні, звільнені з місць позбавлення волі, потерпілі від торгівлі людьми. Також за допомогою можуть звернутися люди, які потерпають від насилля в сімʼї й переселенці. У центрі адаптації допомогу надають виключно за згодою тих, хто її потребує.
Причиною для відмови у наданні послуг є перебування в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, наявність зброї або наркотичних речовин, які заборонені законодавством.
Центр адаптації на провулку Шевченка, 5 А здебільшого фінансують з бюджету Полтавської громади. За Програмою «Турбота» на 2025 рік на потреби цього закладу виділено близько 5 млн грн, ще 250 тис. грн ‒ на організацію громадських робіт.
Послуги, які надають в Центрі адаптації для бездомних осіб і звільнених із місць позбавлення волі:
- соціально-побутові (тимчасове проживання, користування душем, триразове безплатне харчування, соціальний супровід, можливість отримання вживаного одягу та взуття, збереження документів);
- медико-профілактичні (перша медична допомога, первинний медичний огляд, організація консультації лікаря, направлення в заклади охорони здоровʼя міста, профілактичні заходи);
- соціально-педагогічні (консультації соціальних працівників, адаптаційна робота за індивідуальними планами, заходи для поновлення й вироблення навичок самостійного життя і роботи в сучасному суспільстві тощо);
- юридичні (оформлення документів для тимчасової реєстрації на час проживання в Центрі, допомога у відновленні паспорта, консультації щодо чинного законодавства);
- послуги з працевлаштування (сприяння у працевлаштуванні, послуга соціального супроводу при працевлаштуванні на робочому місці, соціальний супровід працевлаштованого).
Торік у грудні керівниця закладу Марина Переверзова повідомила, що завдяки співпраці з благодійним фондом «Право на захист» двоє клієнтів центру адаптації вперше отримали українські паспорти. Документи допомогли відновити 60-річним Олегові та Наталії – обоє повернулися з місць позбавлення волі.
Відновлення документів потребувало тривалої роботи, яка завершилась успішно: пані Наталія отримала громадянство, паспорт і податковий номер й змогла укласти декларацію із сімейним лікарем та пройти необхідні обстеження. Після відбування покарання жінці не було куди повертатися, тож працівники центру адаптації допоміг їй поселитися у пансіонат. Так само впродовж майже року допомогли відновити документи та виплати пану Олегу.
В кінці грудня в місцевих пабліках з’явилося відео нібито місця проживання безхатченків в підземному переході на вулиці Європейській в Полтаві. Люди облаштували собі ліжка, однак під час знімання відео, в переході не було бездомних людей.
7 січня в Полтавські міськраді відбулася нарада з представниками департаменту соціального розвитку. Під час наради повідомили, що працівники центру соцслужб, спільно з працівниками Центру адаптації бездомних осіб та звільнених з місць позбавлення волі та сектору ювенальної превенції відвідали перехід з метою перевірки інформації, чи дійсно там проживають люди.
З 26 грудня 2024 року по 1 січня 2025 року включно працівники намагалися ідентифікувати людей, які нібито живуть в переході та ймовірно перебувають у складних життєвих обставинах. Фахівці відвідували перехід щодня по декілька разів, проте не зустріли людей, які могли б там мешкати. Також у переході на Європейській, бездомним лишали листівки з пропозицією зустрічі для надання необхідної допомоги. Однак на зустріч ніхто не прийшов. Після цього, задля встановлення осіб, які начебто проживали у підземному переході, соцпрацівники звернулися до поліції. Про це повідомили на сайті Полтавської міськради.
9 січня журналісти Суспільного разом із соцпрацівницею прийшли до підземного переходу на Європейській. Цього разу там перебували двоє безпритульних чоловіків ‒ Анатолій Рябцов з Донецька, який через обстріли втратив квартиру та Микола Нестеренко – він погодився поїхати до центру адаптації на провулку Шевченка, 5 А.
У центрі адаптації Миколі Нестеренку дали можливість прийняти душ та видали чистий одяг й нагодували.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»